Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2017 р. Справа №805/418/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:30 11122
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С.,
за участі представника відповідача Голуба П.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СРЗ" до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу,
в с т а н о в и в :
У січні 2017 року Товариства з обмеженою відповідальністю «СРЗ» (далі - Товариство) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління) у якому просили визнати протиправним та скасувати наказ Управління від 10 січня 2017 року № 38 «Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини в ТОВ «СРЗ», дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році».
В обґрунтування позову, посилаючись на приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вказують на протиправність спірного наказу у зв'язку з відсутністю підстав на проведення перевірки. Просили задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечив, вказав, що спірний наказ, яким визначено проведення позапланової перевірки в період з 10 по 20 січня 2017 року є виконаним, вказана перевірка проведена, а відтак даний наказ вичерпав свою дію в часі. Крім того, зазначили, що спірний наказ виданий на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області, яка набрала законної сили. Просили відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник позивача до судового засідання не з`явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань, заяв не надав.
Відповідач до судового засідання з`явився, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у запереченнях.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
23 грудня 2016 року слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області у справі № 263/16337/16-к задоволено клопотання слідчого слідчого відділу Центрального ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області про надання дозволу на проведення працівниками Головного управління Держпраці у Донецькій області позапланової комплексної перевірки дотримання ТОВ «СРЗ» вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою у 2016 році.
Як вбачається зі змісту ухвали суду, якою відповідачу наданий дозвіл на проведення перевірки, предметом перевірки є порушення встановлені актом перевірки виробничого об'єкта від 21 грудня 2015 року № 05.6-08/015 та відображені у постанові суду від 11 лютого 2016 року у справі № 805/31/16-а.
Вказана ухвала суду набрала законної сили у день її постановлення.
На підставі вказаної ухвали суду, 10 січня 2017 року Управлінням виданий наказ № 38 «Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини в ТОВ «СРЗ», дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році».
Цим же наказом визначений строк проведення перевірки з 10 січня 2017 року по 20 січня 2017 року та зобов'язано службових осіб ТОВ «СРЗ» забезпечити допуск працівників Управління для проведення перевірки.
На підставі зазначеного наказу, 10 січня 2017 року посадовим особам Управління видано направлення на проведення перевірки № 5.6/18.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем в зазначений вище період проведена перевірка ТОВ «СРЗ» та складено акт перевірки від 20 січня 2017 року № 5.6-02/009, який підписано генеральним директором Товариства.
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому виходить з такого.
Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII "Про охорону праці", державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пп. 5 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Відповідно до абзацу першого п. 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з абзацами першим та третім п. 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 07 травня 2015 року № 16, встановлено, що Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Підпунктом 15 пункту 4 вказаного Положення та пп.15 п.4 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015р. №340, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2015р. за №438/26883, передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Також, відповідно до пп.5 п.6 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області передбачено, що Управління Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Статтями 5 та 6 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачені планові та позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю).
Отже, Головне управління Держпраці у Донецькій області має право відповідно до закону проводити перевірки суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлений мораторій на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
Зазначено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік», зокрема статтею 31 встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року N 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що у зв'язку із запровадженням статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами передбачено надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження.
Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 року № 413 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)» затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), згідно з додатком.
Відповідно до пункту 1 зазначеної постанови критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці, є певні види господарської діяльності або виконуваних робіт, які можуть становити потенційну загрозу життю і здоров'ю людей.
Пунктом 2 передбачено, що критерії встановлюються з метою здійснення державного нагляду (контролю) посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, за додержанням вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також веденням робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини.
Відповідно до пункту 3 постанови за критеріями суб'єкти господарювання незалежно від форми власності розподіляються за високим, середнім та незначним ступенем ризику для безпеки життя і здоров'я людей.
Згідно з пунктом 4 до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться такі, що провадять діяльність, пов'язану з виконанням робіт:
з будівництва, експлуатації, ремонту та ліквідації підземних споруд, пов'язаних з видобутком корисних копалин;
підземних та відкритих гірничих;
із збагачення корисних копалин;
з буріння, експлуатації та капітального ремонту свердловин для видобутку нафти, газу і газового конденсату, демонтажу бурових вишок;
з вироблення розплавів чорних і кольорових металів та сплавів на основі таких розплавів;
ливарних, плавильних, заливальних і з термообробки литва;
з виробництва, переробки, розподілу, зберігання і використання продуктів розділення повітря, хлору, аміаку, природного, горючого, токсичного та супровідних металургійному виробництву газів, а також транспортування зазначених речовин по території виробництва;
лісосічних і з трелювання лісу;
з відпалювання сталі, сплавів і відливок;
з експлуатації зареєстрованих у встановленому порядку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (за винятком трубопроводів пари і гарячої води, що працюють під тиском понад 0,05 МПа та при температурі води понад 110° C, парових та водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт, посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, технологічного устатковання для утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної техніки, устатковання, пов'язаного з використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням чи знешкодженням небезпечних або шкідливих речовин);
із спорудження, реконструкції, монтажу, пусконалагодження, експлуатації магістральних трубопроводів, систем газопостачання та розташованих на них споруд;
з виготовлення, використання, переробки, зберігання або транспортування однієї чи кількох небезпечних речовин у кількості, що дорівнює чи перевищує порогову масу;
з будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів, що належать до I і II категорії вибухонебезпеки;
з виробництва вибухонебезпечних речовин;
у діючих електроустановках напругою понад 1000 В.
11 лютого 2016 року Донецьким окружним адміністративним судом у адміністративній справі № 805/31/16-а ухвалено постанову, якою адміністративний позов Головного управління Держпраці у Донецькій області задоволено.
До Товариства з обмеженою відповідальністю "СРЗ" (код ЄДРПОУ 03361508, адреса: пр.. Адмірала Луніна, буд. 2, м. Маріуполь) застосовані заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт з використанням відповідного обладнання підвищеної небезпеки.
Як вбачається зі змісту вказаної постанови суду, ТОВ «СРЗ» використовує обладнання з високим ступенем ризику.
Таким чином, ТОВ «СРЗ» під час здійснення господарської діяльності використовує та експлуатує об'єкти та обладнання підвищеної небезпеки, це означає, що у ТОВ «СРЗ» високий клас ризику ведення господарської діяльності.
Суд наголошує на тому, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року N 408 надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду.
За таких обставин, враховуючи віднесення ТОВ «СРЗ» до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці та наявністю судового рішення щодо надання дозволу на проведення позапланової перевірки у Головного управління Держпраці у Донецькій області є право на проведення такої перевірки.
Крім того, позивач не скористався правом не допустити посадових осіб до перевірки, позапланова перевірка проведена та складений відповідний акт перевірки, наказ про проведення вичерпав свою дію в часі.
З урахуванням цього, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СРЗ" про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 13 березня 2017 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.