Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2017 р. Справа № 808/8907/14
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» до Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання нечинною та скасування вимоги про сплату боргу та зобов’язання списати безнадійний борг,
в с т а н о в и в :
09 грудня 2014 року Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» (далі - Товариство) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Інспекція) у якому просили визнати нечинною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2014 року № Ю-5-25/10 у розмірі 778 568,70 гривень та зобов’язати Інспекцію списати Товариству суму безнадійної заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 778 568,70 гривень станом на 31 жовтня 2014 року.
Постановою Запорізького адміністративного суду від 11 лютого 2015 року у справі № 808/8907/14 ДО /808/1219/14 у задоволені адміністративного позову ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року апеляційна скарга Товариства залишена без задоволення, а постанова суду першої інстанції – без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 листопада 2016 року постанову суду першої інстанції від 11 лютого 2015 року та ухвалу суду апеляційної інстанції скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2016 року справу передано до Донецького окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог Товариство посилається на приписи Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ “Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та вказує, що відповідно до пункту 9-3 зазначеного закону позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Також, позивач вказує на те, що недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів де проводилася антитерористична операція визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу. Просили задовольнити позов.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає доводи позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В обґрунтування письмових заперечень зазначає, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Проте, 05 листопада 2014 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р дію Розпорядження №1053-р зупинено, а отже на даний момент перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, є невизначеним, що робить неможливим застосовування положень Закону №1669.
Крім того, зазначає, що відповідно до пункту 4.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, списання безнадійної заборгованості за заявою поданої позивачем 03 листопада 2014 року повинно було проводитись з 10 листопада 2014 року по 29 листопада 2014 року, проте, в зазначений період застосування положень Закону №1669 було не можливим у зв'язку з відсутністю затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники сторін до судового засідання не прибули, про час, місце та дату розгляду справи повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного суду (далі - КАС) України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00191721, що підтверджується відповідним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на обліку в Інспекції та є платником єдиного соціального внеску.
Судом встановлено, що 07 листопада 2014 року відповідачем була складена спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-25/10 зі сплати єдиного соціального внеску у розмірі 778 568,70 гривень станом на 31 жовтня 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, 03 листопада 2014 року Товариством до податкового органу направлена заява № 146-ахо про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Цією ж заявою, Товариство просило Інспекцію визнати суму недоїмки у розмірі 780 147,17 гривень безнадійною та провести списання в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
В матеріалах справи наявний сертифікат Торгово-промислової плати України від 05 вересня 2014 року № 2887/05-4. Зі змісту вказаного сертифікату впливає, що Торгово – промислова палата України засвідчує настання ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів. Також зазначено, що на момент видачі Сертифікату, обставини непереборної сили тривають та дату їх закінчення встановити неможливо.
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Щодо визнання нечинною та скасування вимоги Інспекції від 07 листопада 2014 року № Ю-5-25/10 суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ “Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Згідно з підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” внесені зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, за загальними правилами яких на час проведення антитерористичної операції суб’єкти господарювання звільняються від обов’язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.
Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» Товариство розташоване на території проведення антитерористичної операції.
Статтею 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” передбачено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 вказаного Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, де проводилася антитерористична операція, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Таким чином, законодавець визначив спосіб звільнення платників єдиного внеску від виконання своїх обов’язків, що передбачені статтею 6 Закону № 2464, зокрема, подання платником єдиного внеску заяви, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Публічне акціонерне товариство “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” зареєстроване за адресою: 85721, Донецька область, селище міського типу Володимирівка, Волноваський район, вулиця Заводська, будинок №1, та перебуває на обліку в органі доходу і зборів, розташованому на території населених пунктів, визначеним вищезазначеним переліком, а саме Волноваській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Статтею 10 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що звільнення платника єдиного внеску від виконання своїх обов’язків, передбачених статтею 6 Закону пов’язується не лише з необхідністю подання до податкового органу відповідної заяви, а й з наявністю сертифікату Торгово-промислової палати України, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору).
Як встановлено судом та зазначалось вище, Товариство зверталось до податкового органу з відповідною заявою (від 03 листопада 2014 року № 146-ахо) та має сертифікат Торгово-промислової плати України від 05 вересня 2014 року № 2887/05-4.
За таких обставин, адміністративний позов в частині визнання нечинною та скасування вимоги Інспекції про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2014 року № Ю-5-25/10 зі сплати єдиного соціального внеску у розмірі 778 568,70 гривень станом на 31 жовтня 2014 року підлягає задоволенню, а зазначена вимога – скасуванню.
Разом з тим, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в частині зобов’язання Інспекції списати Товариству суму безнадійної заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 778 568,70 гривень станом на 31 жовтня 2014 року. При цьому виходить з такого.
Відповідно до матеріалів справи, позивач, 03 листопада 2014 року листом за № 146-ахо звернувся до податкового органу з заявою щодо визнання безнадійним та списання в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 780 147,17 гривень, обчисленої станом 31 листопада 2014 року, що виникла у ПАТ “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” та зазначена у спірній вимозі від 07 листопада 2014 року.
Як вже зазначалось судом раніше, Товариством отриманий сертифікат Торгово-промислової плати України від 05 вересня 2014 року № 2887/05-4.
У зазначеному сертифікаті (абз. 10) зазначено, що відповідно до пунктів 100.4 та 100.5 статті 100 Податкового кодексу України, Торгово – промислова палата України засвідчує настання ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів. Також зазначено, що на момент видачі Сертифікату, обставини непереборної сили тривають та дату їх закінчення встановити неможливо.
Приписами статті 100 (п.п. 100.4, 100.5) Податкового кодексу України визначено:
- підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків;
- підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Отже, наведена норма регулює порядок та підстави для розстрочення або відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 101 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року №577 (надалі Порядок №577) затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за №1844/24376.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку №577 під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Статтею 101 Податкового кодексу України визначений порядок та підстави для списання безнадійного податкового боргу.
Так, пунктом 101.2.4. вказаної статті підлягає списанню податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
З аналізу вказаної норми впливає, що однією з умов для списання безнадійного податкового боргу є наявність обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), які необхідно підтвердити відповідним сертифікатом Торгово – промислової палати України.
Суд наголошує, що в матеріалах справи відсутній сертифікат Торгово-промислової палати України щодо визнання податкового боргу (недоїмка з єдиного внеску) безнадійним та його списання. Тобто, позивачу необхідно звернутись з заявою вставленої форми для засвідчення форс-мажорних обставин за кожним визначеним зобов’язанням.
За таких обставин, наявний у матеріалах справи сертифікат не може бути належною підставою лише для визнання боргу безнадійним та його списання в порядку, передбаченому Податковим кодексом України, оскільки останній посвідчує настання (існування) таких обставин для розстрочення або відстрочення податкового боргу.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» – задовольнити частково.
Визнати нечинною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2014 року № Ю-5-25/10 у розмірі 778 568,70 гривень.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Міндоходів у Донецькій області на користь Публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» суму судового збору у розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Аляб'єв І.Г.