Справа № 464/2903/16 Головуючий у 1 інстанції: Дулебко Н.І.
Провадження № 22-ц/783/551/17 Доповідач в 2-й інстанції: Крайник Н. П.
Категорія: 59
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючої: Крайник Н.П.
суддів: Мельничук О. Я., Савуляка Р. В.
при секретарі: Куцику І. Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС на рішення Сихівського районного суду міста Львова від 10 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС, за участі третьої особи - Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Львівського обласного відділення, про стягнення допомоги у зв»язку з тимчасовою непрацездатністю, зобов»язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди, -
в с т а н о в и л а:
Оскаржуваним рішенням позов задоволено частково. Стягнуто зі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС на користь ОСОБА_2 допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності серії АГЗ № 604999 від 29.06.2015 року, серії АГЧ № 440138 від 04.07.2015 року, серії АГЧ № 448537 від 18.08.2015 року, серії АГЧ № 629983 від 16.10.2015 року за перші п'ять днів тимчасової непрацездатності у розмірі 808 гривень 11 копійок.
Зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС нарахувати ОСОБА_2 допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності серії АГЗ №604999 від 29.06.2015 року, серії АГЧ № 440138 від 04.07.2015 року, серії АГЧ №448537 від 18.08.2015 року, серії АГЧ № 629983 від 16.10.2015 року, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання судових витрат.
Рішення суду оскаржила Спеціалізована державної податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС.
Вважає його незаконним та таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального права.
Зокрема, зазначає, що відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 22.03.2001 року, рішення щодо розслідування нещасного випадку приймається керівником організації на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичного закладу. Однак, судом першої інстанції не враховано, що позивач не звертався до СДПІ щодо розслідування нещасного випадку. Вказує, що до листків непрацездатності ОСОБА_2 не було додано необхідних документів, перелік яких встановлено Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, про що було повідомлено начальника оперативного управління та ОСОБА_2 Відтак, оплата по них не проводилась. З 23.10.2015 року по 28.10.2015 року Сокільницькою лікарською амбулаторією на ім»я ОСОБА_2 було видано листок тимчасової непрацездатності (зазначено причину непрацездатності - захворювання загальне) від 23.10.2015 року серія АГЛ № 898688. Зазначений листок тимчасової непрацездатності був оплачений відповідачем у грудні 2015 року.
Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали та обставини справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 18,19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах. Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22, ч. 2 ст. 22 зазначеного Закону допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку - тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Нещасні випадки невиробничого характеру розслідуються відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 270 від 22 березня 2001 року «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру».
Згідно п. 7 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру розслідування нещасних випадків проводиться з метою визначення їх обставин та причин. На підставі результатів розслідування розробляються заходи щодо запобігання подібним випадкам, а також щодо вирішення питань соціального захисту потерпілих.
У процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а у разі потреби - керівника органу (організації), на території чи об'єкті якого стався нещасний випадок.
Відповідно до п. 11 Порядку нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий, у складі голови комісії - посадова особа, яку визначає керівник організації, і членів комісії - керівника відповідного структурного підрозділу, представника профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноваженого трудового колективу, якщо потерпілий не є членом профспілки. Рішення щодо розслідування нещасного випадку приймається керівником організації на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичного закладу. У разі відмови організації провести розслідування нещасного випадку потерпілий або особа, яка представляє його інтереси, може звернутися до районної держадміністрації (виконавчого органу міської, районної у місті ради), яка вирішує питання щодо проведення цього розслідування.
Згідно ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви. Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Статтею 356 Податкового кодексу України визначено правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції. Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Згідно ст. 357.1 Податкового Кодексу України, форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на день видачі лікарняних листків був працівником Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС, займав посаду старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування оперативного управління (а.с. 7).
З 29.06.2015 року до 03.07.2015 року ОСОБА_2 перебував на амбулаторному лікуванні у зв'язку з невиробничою травмою, шо підтверджується листком непрацездатності серії АГЗ №604999, виданим 29.06.2015 філією №3 Консультативно-діагностичного центру (а.с. 8).
З 04.07.2015 року до 17.08.2015 року та з 18.08.2015 року до 15.10.2015 року - перебував на амбулаторному лікуванні у зв'язку з невиробничою травмою, що підтверджується листком непрацездатності серії АГЧ №440138 від 04.07.2015 року та листком непрацездатності серії АГЧ №448537 від 18.08.2015 року, виданими філією №2 Консультативно-діагностичного центру (а.с. 9, 10).
28.08.2015 року ОСОБА_2 звертався до в.о. начальника оперативного управління СДІП з ОВП у м. Львові МГУ Міндоходів ОСОБА_3 із рапортом про перебування на амбулаторному лікуванні у зв'язку з ускладненням хвороби (а.с. 11).
Відповідно до листка непрацездатності серії АГЧ №629983 від 16.10.2015 року, з 16.10.2015 року до 23.10.2015 року ОСОБА_2 перебував на амбулаторному лікуванні (а.с. 12).
Матеріалами справи встановлено, що 24.10.2015 року вказані листки непрацездатності були надіслані позивачем цінним листом з описом вкладення на адресу СДПІ та такі були отриманні відповідачем (а.с. 13).
Встановлено, що відповідачем за листком непрацездатності №898688 від 23.10.2015 позивачу було здійснено оплату у розмірі 808, 11 грн. за перші п'ять днів непрацездатності.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції вірно виходив з того, що рішення про проведення розслідування та в подальшому здійснення нарахування допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності приймається за наявності однієї з підстав, передбачених Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, а саме, звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або ж довідки лікувально-профілактичного закладу.
Відтак, доводи апеляційної скарги в частині ненадання ОСОБА_2 повного пакету документів, передбаченого Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру не заслуговують на увагу, оскільки позивачем було надіслано відповідачу належним чином оформлені листки непрацездатності, що підтверджується матеріалами справи, однак за результатами повідомлення роботодавця жодних рішень про формування комісії не приймалося, вимоги про надання додаткових документів до ОСОБА_2 не ставилися, розслідування нещасного випадку не проводилося, жодні виплати на користь ОСОБА_2 не здійснювались. Крім того, безпідставними є доводи відповідача в частині відсутності пояснень ОСОБА_2, як однієї з підстав для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, оскільки такі пояснення відбираються у працівника під час проведення розслідування нещасного випадку відповідно створеною роботодавцем комісією, що роботодавцем - СДПІ здійснено не було.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Згідно з п. 3 методичних рекомендацій щодо порядку застосування нормативно-правових актів з питань грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, що є додатком №21 до наказу СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ Міндоходів від 30.12.2013 №174, особам начальницького складу, що знаходяться на лікуванні, зберігається виплата грошового забезпечення в розмірі, одержаному на день хвороби, без урахування премії, але не більше чотирьох місяців поспіль, крім випадків коли законодавством України передбачені більш тривалі строку перебування на лікуванні. Виплата виплачується із загального фонду держбюджету за кодом КЕКВ 2112 «грошове забезпечення військовослужбовців» (а.с. 70-71).
Оскільки позивач - ОСОБА_2 на час видачі лікарняних листків був працівником податкової міліції та проходив службу в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС на посаді старшого оперуповноваженого відділу оперативного супроводження адміністрування оперативного управління, та отримував грошове забезпечення, з якого не сплачується єдиний соціальний внесок до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, районний суд підставно зобов»язав СДПІ нарахувати та виплатити допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності серії АГЗ №604999 від 29.06.2015 року, серії АГЧ №440138 від 04.07.2015 року, серії АГЧ №448537 від 18.08.2015 року, серії АГЧ №629983 від 16.10.2015 року, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності.
В іншій частині рішення суду сторонами не оскаржувалося, а відтак колегією суддів не переглядається.
Висновки суду відповідають нормам матеріального права, підстав для задоволення скарги колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС відхилити.
Рішення Сихівського районного суду міста Львова від 10 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Крайник Н. П.
Судді: Мельничук О. Я.
Савуляк Р. В.