Справа № 161/502/17
Провадження № 2-а/161/396/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2017 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Подзірова А.О., при секретарі - Кубяк О.В., за участі представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування пункту постанови про відкриття виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення виконавчого збору. Свій позов обґрунтовує тим, що постановою Луцького міськрайонного суду від 17.10.2011 року та залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 року якою зобов'язано департамент соціальної політики провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову допомогу до 5 травня 2011 року в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 4838,00 грн., з врахуванням виплачених сум. На підставі зазначеного рішення Луцьким міськрайонним судом видано виконавчий лист, за яким відповідачем 30.12.2016 було відкрито виконавче провадження. На виконання вказаної постанови про відкриття виконавчого провадження департаментом соціальної політики проведено перерахунок допомоги до 5 травня ОСОБА_2 та визначено, що розмір недоплаченої допомоги становить 4838,00 грн. про що повідомлено відповідача листом від 11.01.2017р . Пунктом 3 постанови про відкриття виконавчого провадження зобов'язано боржника (позивача) сплатити виконавчий збір в розмірі 6400 грн. Вважає, дану постановою в частині стягнення виконавчого збору неправомірною, оскільки відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». На підставі наведеного просить суд, визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 30.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 53219011 щодо стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 6400 грн.
До судового засідання представник позивача подала заяву в якій просить суд справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без участі представника відділу примусового виконання рішень. В поданих письмових запереченнях просить в задоволенні позовних вимог Департаменту соціальної політики Луцької міської ради відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що на підставі поданої стягувачем заяви, 30.12.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 53219011 з виконання виконавчого листа № 2а-9584/11/03/08, виданого 19.10.2016 Луцьким міськрайонним судом Волинської області, про зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову допомогу до 5 травня 2011 року в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням виплачених сум та сплатити 6400 грн. виконавчого збору (п. 3 постанови) (а.с. 4).
Вказаною постановою державного виконавця, боржнику надано строк, протягом 10 робочих днів, для добровільного виконання рішення суду.
Листом від 11.01.2017 (а.с. 4 на звороті) Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив державного виконавця про те, що стягувачу ОСОБА_2 проведено перерахунок недоплаченої грошової допомоги за 2011 рік у відповідності до рішення суду. Розмір недоплаченої допомоги становить - 4838 грн. Виконання постанови суду в частині виплати допомоги ускладняється у зв'язку з відсутністю коштів для виплати допомоги за 2011 рік. Виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Однак, Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» коштів на виплату допомоги за минулі роки згідно рішень суду департаментом не передбачено.
Частинами 5, 6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» в новій редакції установлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відом остей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір -- це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
З оскаржуваної постанови від 30.12.2016р. вбачається, що державним виконавцем з боржника Департаменту соціальної політики Луцької міської ради стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру.
Пунктом 3 ч.5 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Покликання сторони відповідача, що Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а відтак і Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою не може застосовуватися в даному випадку, оскільки стосується лише виконавчих документів майнового характеру суд вважає помилковими.
Нараховані ОСОБА_2 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Оскільки, виконавчий лист № 2а-9584/11/0308, виданий 19.10.2016 Луцьким міськрайонним судом Волинської області зобов'язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплатити), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч.5 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що пункт 3 постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 30.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження № 53219011 щодо стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 6400 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування пункту постанови про відкриття виконавчого провадження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 30.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 53219011 щодо стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 6400 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови складений та підписаний 15 березня 2015 року.
Суддя А.О. Подзіров