ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2017 р. Справа № 818/1470/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.
за участю: секретаря судового засідання - Мороз Є.В.
представника позивача - Довбиша Ю.М.
представника відповідача - Антоненко Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Держпраці у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.11.2016р. по справі № 818/1470/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Шосткинське АТП-15909"
до Управління Держпраці у Сумській області
про скасування постанови,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Шосткинське АТП-15909", звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Сумській області, в якому просить суд: скасувати постанови заступника начальника Управління Держпраці у Сумській області Антоненко Н. Г. від 22.09.2016: № 163/439 про накладення штрафу на ПАТ "Шосткинське АТП 15909" у розмірі 4350 грн, № 164/439 про накладення штрафу на ПАТ "Шосткинське АТП 15909" у розмірі 1450 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Шосткинське АТП-15909" - задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Держпраці у Сумській області № 163/439 від 22 вересня 2016 року про накладення штрафу у розмірі 4350 грн на Публічне акціонерне товариство "Шосткинське АТП-15909".
Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Держпраці у Сумській області № 164/439 від 22 вересня 2016 року про накладення штрафу у розмірі 1450 грн на Публічне акціонерне товариство "Шосткинське АТП-15909".
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст. 265 Кодексу законів про працю, п. 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та обставин викладених у апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що згідно з копією реєстру підприємств, установ, організацій, що мають заборгованість із заробітної плати у Сумській області (а.с. 28-29) підприємство ПАТ "Шосткинське АТП 15909" станом на 01.01.16 р. заборгованості по зарплаті не мало, а станом на 01.07.16 заборгованість по зарплаті складала 96400 грн., станом на 01.08.16 ця заборгованість зменшилася до 21000 грн.
Копіями листів (а.с. 30-32) підтверджується, що Управління Держпраці у Сумській області отримало згоду на проведення позапланової перевірки ПАТ "Шосткинське АТП 15909" з питань дотримання вимог трудового законодавства в частині оплати праці.
Копією наказу Управління Держпраці у Сумській області № 528-ОД від 19.08.2016 (а.с. 33) підтверджується, що позапланову перевірку ПАТ "Шосткинське АТП 15909" з питань дотримання вимог законодавства про працю було доручено провести головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Захарченко Л.М.
Управлінням Держпраці у Сумській області проведено позапланову перевірку "Шосткинське АТП-15909" з 09-00 год. 25.08.2016 по 17-00 год. 29.08.2016, про що складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 439 від 29.08.2016 (а.с. 63-68).
За результатами проведено перевірки було встановлено, що заробітна плата у ПАТ "Шосткинське АТП 15909" виплачується з порушенням строків її виплати, встановлених в колективному договорі, згідно з яким виплата заробітної плати за першу половину - 22 та за другу - 07 числа кожного місяця. В наслідок порушення строків виплати зарплати на момент перевірки на підприємстві існувала заборгованість в сумі 71583,55 грн. за липень 2016 року. Місячний фонд зарплати за липень 2016 р. становить 75343,33 грн.
За половину серпня 2016 р. на момент перевірки працівникам підприємства зарплату також не було виплачено.
Також в акті перевірки встановлені та детально описані випадки деяким працівникам підприємства несвоєчасної виплати зарплати: за квітень - в червні; за травень - в липні; за червень - в серпні 2016 року.
На підставі цього акту перевірки відповідачем 22.09.2016 було винесено дві постанови про накладення штрафу відносно ПАТ "Шосткинське АТП 15909" (а.с. 7,8).
Постановою № 163/439 було накладено штраф на ПАТ "Шосткинське АТП 15909" в розмірі 4350 грн. за порушення ч.ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оплату праці", внаслідок порушення строків виплати зарплати більше чим на один місяць, а постановою № 164/439 накладено штраф у розмірі 1450 грн. за порушення ч. 5 ст. 97 Кодексу законів про працю України та ч. 3 ст. 15 Закону України "Про оплату праці", внаслідок здійснення оплати праці на підприємстві не в першочерговому порядку.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що постановою (а.с. 20) Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.09.2016 року у справі № 589/3744/16-п (провадження № 3/589/914/16) про адміністративне правопорушення за статтею 41 частину 1 Кодексу про адміністративні правопорушення України, що передбачає відповідальність за порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці, відносно голови правління ПАТ "Шосткинське АТП 15909" ОСОБА_4 адміністративну справу за відсутністю в його діях події та складу правопорушення, передбаченого статтею 41 частину 1 Кодексу про адміністративні правопорушення України. Вказана постанова суду набрала законної сили і в ній зазначено, що незважаючи на існування заборгованості розпорядників бюджетних коштів з відшкодування наданих послуг з перевезення пільгових категорій громадян підприємство ПАТ "Шосткинське АТП 15909" продовжує перевезення пільгових верств населення договорів між Шосткинською міською, Шостинською та Ямпільською районними адміністраціями. Також зазначено, що підприємство не мало можливості повністю направляти всі кошти, які надходили на його рахунки, на виплату заробітної плати оскільки вимушене було закупляти паливно-мастильні матеріали щоб не зупинити свою діяльність з перевезення пасажирів. На підставі цього зроблено висновок про те, що заборгованість з оплати праці на ПАТ "Шосткинське АТП 15909" виникла з причини несвоєчасної сплати коштів з Державного бюджету за пільгове перевезення пасажирів.
Із довідки про надходження та використання коштів з розрахункових рахунків ПАТ "Шосткинське АТП 15909" (а.с. 70-74) судом встановлено, що всі кошти, які надходили від господарської діяльності підприємства в період з березня по жовтень 2016 підприємство витрачало лише на: виплату заробітної плати, податків і обов'язкових платежів, оплату електроенергії, паливно-мастильних матеріалів, придбання запчастин до автотранспорту.
Крім того, копіями актів звірки розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги між ПАТ "Шосткинське АТП 15909" і головними розпорядниками коштів м. Шостки, (а.с. 9-11) підтверджується, що станом на 01.09.2016 заборгованість перед підприємством ПАТ "Шосткинське АТП 15909" за минулі роки становить 84766,03 грн., такого роду заборгованість УПЗН Шосткинського району Сумської області становила 54231 грн., а заборгованість УПЗН Ямпільського району Сумської області становила 19829,62 грн.
Тобто, загальна сума боргу розпорядників бюджетних коштів з відшкодування наданих послуг з перевезення пільгових категорій громадян вказаних територій обслуговування становила на 01.09.2016 року 158826,65 грн. що набагато більше ніж заборгованість по заробітній платі працівникам підприємства на момент перевірки.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що постанови № 163/439 і № 164/439 про накладення штрафу відносно ПАТ "Шосткинське АТП 15909" винесені без врахування об'єктивних обставин у справі, а тому суперечать діючому законодавству і підлягають скасуванню.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції таких підстав.
Згідно зі статтею 21 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства на підставі укладеного трудового договору.
Згідно з ч. 5 ст. 97 КЗпП України та ч. 3 ст. 15 Закону України "Про оплату праці" оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до частини 1 статті 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 24 Закону № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам.
За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.
Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Під час перевірки встановлено, що на підприємстві ПАТ «Шосткинське АТП15909» порушуються строки виплати заробітної плати внаслідок чого існує заборгованість із виплати заробітної плати, станом на момент перевірки (25.08.2016) складає 71583.55 грн. Крім того, виплата заробітної плати на підприємстві відбувається з порушенням встановлених строків для її виплати. Так, слюсарю ОСОБА_5 нараховану заробітну плату за квітень 2016 у сумі 2148,97 грн., до виплати 1729,93 грн. виплачено у червні 2016 року відповідно до відомості на виплату грошей № 196 від 21.06.2016; нараховану заробітну плату за травень 2016 - 2204,18 грн., до виплати 1774,37 грн. виплачено у липні 2016 відповідно до відомості на виплату грошей № 215 від 07.07.2016 року; нараховану заробітну плату за червень 2016 - у сумі 2477,81 грн., до виплати 1994,63 грн. виплачено у серпні 2016 відповідно до відомості на виплату грошей № 210 від 04.08.2016. Водію ОСОБА_6 нараховану заробітну плату за квітень 2016 у сумі 2513,42 грн., до виплати 2023,30 грн. виплачено у червні 2016 року відповідно до відомості нарахування коштів № 7 на карткові рахунки співробітників від 21.06.2016; нараховану заробітну плату за травень 2016 - 2152,05 грн., до виплати 1732,40 грн. виплачено у липні 2016 відповідно до відомості нарахування коштів № 8 на карткові рахунки співробітників від 07.07.2016; нараховану заробітну плату за червень 2016 - у сумі 2135,04 грн., до виплати 1718,70 грн. виплачено у серпні 2016 відповідно до відомості нарахування коштів № 9 на карткові рахунки співробітників від 04.08.2016. Заробітну плату за І половину серпня на момент проведення перевірки не виплачено.
Крім того, перевіркою встановлено, що оплата праці працівників ПАТ «Шосткинське автотранспортне підприємство 15909» не здійснюється в першочерговому порядку. Згідно з наданими бухгалтерськими документами та довідкою про використання коштів за період з квітня 2016 року по липень 2016 року на рахунок і до каси підприємства надійшло всього 1 865 433,66 грн. (в т.ч. фінансова допомога (позика), з яких на виплату заробітної плат використано 296 191,64 грн., або 15,8 % від суми надходжень, на сплату податків та інших обов'язкових платежів - 178 966,56 грн., або 0,9%, на інші платежі - 83,3 % (в т.ч. повернення фінансової допомоги (позики).
Встановлені під час перевірки обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи відомостями про виплату грошей, відомостями про нарахування коштів, довідками про надходження та витрати коштів на розрахункові рахунки ПАТ "АТП" та про надходження та витрати коштів з каси ПАТ "АТП". (а.с. 27-141)
Крім того, факт несвоєчасної виплати заробітної плати та не першочергової виплати заробітної плати не спростовує позивач, він є встановленим та доведеним в межах даних правовідносин.
Статтею 265 КЗпП України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю, зокрема, абз. 2, 6 частини 2 статті 265 КЗпП України передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - п'ятим частини другої цієї статті - у розмірі мінімальної заробітної плати.
При цьому, частина перша зазначеної статті визначає відповідальність саме посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винних у порушенні законодавства про працю.
Колегія суддів вважає помилковим посилання суду першої інстанції на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.09.2016 року у справі № 589/3744/16-п (провадження № 3/589/914/16), оскільки останньої не існувало на час прийняття відповідачем спірних рішень від 22.09.2016, а тому висновки викладені у постанові суду не могли бути враховані відповідачем під час їх прийняття.
За таких обставин, враховуючи законодавчо закріплений обов'язок роботодавців виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом, які були порушені підприємством позивача, а також з огляду на права працівників на своєчасну одержану винагороду за працю, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, винесено постанови про накладення штрафу, підстави для задоволення позовних вимог ПАТ "Шосткинське АТП 15909" відсутні.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст.202 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 30.11.2016р. по справі № 818/1470/16 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Сумській області - задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.11.2016р. по справі № 818/1470/16 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Шосткинське АТП-15909" до Управління Держпраці у Сумській області про скасування постанови - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст постанови виготовлений 13.03.2017 р.