ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2017 року Справа № 876/8734/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: представника Олексюк В.В.
відповідача по справі: представника Федорчук І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-Агросервіс Плюс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Агросервіс Плюс» звернулося з позовом в суд до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області та просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0011581201 від 16.08.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм податкового законодавства, оскільки камеральна перевірка по податкових накладних за жовтень 2015 року - травень 2016 року проведена 26 липня 2016 року, а граничний термін проведення перевірки за даними податковими накладними закінчився на наступний місяць після їх реєстрації.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року в справі №803/1383/16 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 16 серпня 2016 року №0011581201 в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-Агросервіс Плюс» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 21 341,73 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року в справі №803/1383/16 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що оскільки в даному випадку проведено камеральну перевірку з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, тому для такого предмету камеральної перевірки термін її проведення не обмежується тридцятьма календарними днями від граничного строку подання такої декларації, так як до таких правовідносин може бути застосовано пункт 200.10 статті 200 Податкового кодексу України. Разом з тим, апелянт вказує на те, що пункт 120.-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла з 29.07.2015 року до 31.12.2015 року) передбачав, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році) від 24.12.2015 року № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року, були внесені зміни до статті 120-1 Податкового кодексу України, якими виключено пункт 120-1.3 статті 120.1 цього Кодексу. Таким чином, контролюючий орган з 01.01.2016 року мав право притягувати платників податків до відповідальності на підставі статті 120-1 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених з 01.10.2015 року, без врахування застережень, які були передбачені пунктом 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Луцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Захід-Агросервіс Плюс», за результатами якої складено акт від 26.07.2016 року №3386/12.1/37204601.
В акті перевірки встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в частині недотримання граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Актом перевірки встановлено порушення ТзОВ «Захід-Агросервіс Плюс» термінів реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року на суму ПДВ 191 055,83 грн., за листопад 2015 року на суму ПДВ 11 769,17 грн., за грудень 2015 року на суму ПДВ 10 592,25 грн., за січень 2016 року на суму ПДВ 10 872, 5 грн., за лютий 2016 року на суму ПДВ 7 961,17 грн., за квітень 2016 року на суму ПДВ 8 333, 33 грн., за травень 2016 року на суму ПДВ 9 926,75 грн., за червень 2016 року на суму ПДВ 54 252,91 грн. до 15 календарних днів.
Луцькою ОДПІ на підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 16.08.2016 року № 0011581201, яким до позивача застосовано штраф згідно з статтею 120-1 ПК України в розмірі 10 відсотків в сумі 30 476,41 грн.
Розрахунок суми штрафу та кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені в акті перевірки від 26.07.2016 року № 3386/12.1/37204601 та в розрахунку, що є Додатком до податкового повідомлення-рішення від 16.08.2016 року № 0011581201.
Судом встановлено, що податкова накладна від 02.10.2015 року № 2 зареєстрована 21.10.2015 року з кількістю днів затримки 4, податкова накладна від 02.10.2015 року № 3 зареєстрована 21.10.2015 року з кількістю днів затримки 4, податкова накладна від 02.10.2015 року № 4 зареєстрована 21.10.2015 року з кількістю днів затримки 4, податкова накладна від 02.11.2015 року № 2 зареєстрована 27.11.2015 року з кількістю днів затримки 10, податкова накладна від 01.12.2015 року № 1 зареєстрована 17.12.2015 року з кількістю днів затримки 1, податкова накладна від 13.01.2016 року № 23 зареєстрована 03.02.2016 року з кількістю днів затримки 6, податкова накладна від 04.02.2016 року № 50 зареєстрована 22.02.2016 року з кількістю днів затримки 3, податкова накладна від 21.04.2016 року № 320 зареєстрована 14.05.2016 року з кількістю днів затримки 8, податкова накладна від 31.05.2016 року № 590 зареєстрована 16.06.2016 року з кількістю днів затримки 1, податкова накладна від 31.05.2016 року № 591 зареєстрована 16.06.2016 року з кількістю днів затримки 1, податкова накладна від 31.05.2016 року № 592 зареєстрована 16.06.2016 року з кількістю днів затримки 1, податкова накладна від 15.06.2016 року № 691 зареєстрована 01.07.2016 року з кількістю днів затримки 1, податкова накладна від 03.06.2016 року № 765 зареєстрована 01.07.2016 року з кількістю днів затримки 13, податкова накладна від 14.06.2016 року № 767 зареєстрована 01.07.2016 року з кількістю днів затримки 2, податкова накладна від 03.06.2016 року № 770 зареєстрована 01.07.2016 року з кількістю днів затримки 13 та податкова накладна від 13.06.2016 року № 772 зареєстрована 02.07.2016 року з кількістю днів затримки 4.
Загальна сума ПДВ по вищевказаних податкових накладних за жовтень 2015 року на суму ПДВ 191 055,83 грн., за листопад 2015 року на суму ПДВ 11 769,17 грн., за грудень 2015 року на суму ПДВ 10 592,25 грн., за січень 2016 року на суму ПДВ 10 872, 5 грн., за лютий 2016 року на суму ПДВ 7 961,17 грн., за квітень 2016 року на суму ПДВ 8 333, 33 грн., за травень 2016 року на суму ПДВ 9 926,75 грн., за червень 2016 року на суму ПДВ 54 252,91 грн. до 15 календарних днів.
Відповідно до розрахунку, штраф до 15 календарних днів затримки реєстрації податкових накладних по сумі ПДВ 207991,67 грн. в розмірі 10 відсотків становить 30 476,41 грн.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції чинній до 01.01.2016 року) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Згідно з пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.
Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 120 1.3 статті 120-1 ПК України).
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909-VIII (який набрав чинності з 01.01.2016 року) пункт 120-1.3 статті 120-1 ПК України, а разом із ним вимога про обов'язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику виключено.
Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що у випадку виявлення факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі й за період до 01 січня 2016 року, контролюючий орган вправі накладати такі санкції на відповідних платників податку на додану вартість згідно статті 120-1 ПК України.
Відтак, висновок суду першої інстанції про відсутність у відповідача повноважень на застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України, за порушення, вчинені до 01 січня 2016 року, у зв'язку з відсутністю відповідного порядку, є помилковим.
Таким чином апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанова суду першої скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області задовольнити, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року в справі №803/1383/16 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 13.03.2017 року