УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2017 року Справа № 876/4561/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: не з'явився
відповідача по справі: представника Лаврука В.В.
відповідача по справі: представника Прийми Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року по справі за позовом Комунального підприємства «Надвірнаводоканал» до Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, Комунальне підприємство «Надвірнаводоканал», у лютому 2016 року звернулося в суд з позовом до Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області та просило визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, щодо не зарахування на рахунок КП «Надвірнаводоканал» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість коштів з рахунків платника, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України; зобов'язати Державну фіскальну службу України врахувати в поповнення електронного рахунка КП «Надвірнаводоканал» (рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника) №37515000102309, проведені розрахунки в сумі 748010,32 грн. з погашення заборгованості з різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, згідно договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМ України від 04.06.2015 року №375.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 року, доповнено п. 200-1.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України підпунктом «в». За результатами таких змін на електронні рахунки відкриті постачальникам комунальних послуг в органах казначейства повинні зараховуватись суми субвенцій з державного бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України. Комунальним підприємством «Надвірнаводоканал» отримано субвенцію з державного бюджету на загальну суму 748 010,32 грн. Відповідну суму перераховано позивачем до загального фонду Державного бюджету України на погашення заборгованості з податку на додану вартість. Однак всупереч вимогам вказаних нормативних актів субвенція в сумі 748 010,32 грн. не була зарахована на електронний рахунок, що в свою чергу стало причиною неможливості реєструвати КП «Надвірнаводоканал» податкові накладні споживачам послуг, які надає підприємство з липня місяця 2015 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року в справі №809/81/16 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо невчасного надання Державній казначейській службі України коригуючих реєстрів у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку - Комунального підприємства «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, з погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги, що надаються населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Визнано протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо не проведення зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку - Комунального підприємства «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Державною казначейською службою України, в розмірі 603 868 грн., та повідомити про це Державну фіскальну службу України. Зобов'язано Державну казначейську службу України зменшити залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку - Комунального підприємства «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Державною казначейською службою України, в розмірі 603 868 грн., та повідомити про це Державну фіскальну службу України. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною фіскальною службою України подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року в справі №809/81/16 та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та зазначає, що позивач не доводить та не обґрунтовує доказами бездіяльність саме ДФС України у неперерахуванні коштів на електронний рахунок, адже згідно Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, збільшенню суми поповнення електронного рахунку передує здійснення певних процедур відповідної взаємодії органів як ДФС України, так і ДКС України. ДФС України вчинило всі передбачені Порядком № 569 дії, які передують поповненню електронного рахунку позивача, однак не вправі поповнити електронний рахунок, оскільки ДКС України не провело зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань КП «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується ДКС України, і не повідомило про це ДФС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Комунальне підприємство «Надвірнаводоканал» згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375 отримало субвенцію з державного бюджету в сумі 748 010,32 грн.
Вищевказану суму перераховано позивачем до загального фонду Державного бюджету України на погашення заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями № 93 від 10.12.2015 року, № 94 від 11.12.2015 року, № 97 від 17.12.2015 року, № 99 від 29.12.2015 року.
Позивач листом від 25.01.2016 року № 19 та листом з аналогічним змістом від 25.01.2016 року № 20 звернувся до Державної фіскальної служби України та до Державної казначейської служби України, в яких просив вжити всіх можливих заходів щодо припинення бездіяльності в адмініструванні ПДВ та забезпечити можливість КП «Надвірнаводоканал» проводити реєстрацію податкових накладних.
Як слідує з наданих відповідей, починаючи з 11.12.2015 року Державна казначейська служба України надавала відповідачу інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375. Також Державна казначейська служба України роз'яснила позивачу, що відповідно до пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569, для проведення Державною казначейською службою України зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків Державна фіскальна служба України повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків. Однак Державною фіскальною службою України такі коригуючі реєстри Казначейству не надавалися.
Матеріалами справи стверджується, що ДКС України листами від 15.12.2015 року № 9-08/1132-31675, від 17.12.2015 року № 9-08/1150-31934, від 29.12.2015 року № 9-08/1224-33017, від 30.12.2015 року № 9-08/1231-33108 направило в ДФС України інформацію про проведені розрахунки відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 року № 375, у тому числі по КП «Надвірнаводоканал» на загальну суму 748 010,32 грн.
18.01.2016 року ДФС України направило в електронному вигляді ДКС України коригуючі реєстри відповідно до порядку інформаційного співробітництва для відпрацювання, формування трансакцій типу 12 та направлення їх до ДФС України для відображення в СЕА, про що ДФС України додатково повідомила ДКС України листом від 18.01.2016 року № 716/5/99-99-23-01-16.
В той же час, ДКС України листом від 21.01.2016 року № 10-08/151-1122 повідомило ДФС України, що інформація щодо обробки коригуючих реєстрів відсутня.
Відповідно до пункту 200-1.4 ст. 200-1 ПК України, на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, зокрема з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (надалі - Порядок № 569), у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.
Суд першої інстанції з врахуванням наведених вище положень дійшов вірного висновку, що електронне адміністрування податку на додану вартість передбачає сукупність послідовних дій, які зобов'язані вчиняти відповідні органи Державної казначейської служби України та Державної фіскальної служби України. При цьому, алгоритм дій та їх строки чітко регламентовані Порядком № 569, відповідно до якого, вчинення кожної наступної дії можливе лише за умови повного виконання попередньої дії.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375, Державне казначейство України надало Державній фіскальній службі України, що підтверджується наданими Державною фіскальною службою України листами Державної казначейської служби України: від 15.12.2015 року № 9-08/1132-31675 на суму 400451,78 грн., від 17.12.2015 року № 9-08/1150-31934 на суму 107407,36 грн., від 29.12.2015 року № 9-08/1224-33017 на суму 96008,86 грн. та від 30.12.2015 року № 9-08/1231-33108 на суму 144142,32 грн.. При цьому, Державна фіскальна служба України звертає увагу на те, що така інформація всупереч умов угоди про інформаційне співробітництво між Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України від 12.11.2014 року та протоколу 1 до вказаної угоди від 12.11.2014 року, надійшла в паперовій, а не електронній формі.
Наступною дією, яка має бути виконана Державною фіскальною службою України відповідно до пункту 9 Порядку № 569, є формування коригуючих реєстрів у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків, та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання інформації про розрахунки, надсилання коригуючих реєстрів Казначейству.
Держаною фіскальною службою України коригуючі реєстри були направлені Державній казначейській службі України не наступного робочого дня з дати отримання інформації про розрахунки, як це передбачено пунктом 9 Порядку № 569, а лише 18.01.2016 року, посилаючись на те, що інформація про позивача надійшла від відповідача листами в паперовій формі, що потребувало додаткового часу на її оброблення.
Даний факт підтверджується листом ДФС України від 18.01.2016 року № 716/5/99-99-23-01-16 та листом ТзОВ «Програміка» від 25.01.2015 року № 02-15/2, яке згідно договору № 85 від 29.05.2015 року здійснювало обслуговування інформаційної системи ДФС України.
При цьому з огляду на зміст витягу з бази даних інформаційної системи ДФС України, суд першої інстанції звернув увагу, що ДФС України надано ДКС України згідно листа від 18.01.2016 року коригуючі реєстри по КП «Надвірнаводоканал» на загальну суму 603 868 грн. Щодо суми 144 142,32 грн., інформація по якій була надана ДКС України листом від 30.12.2015 року № 9-08/1231-3310, то ДФС України не подано суду жодних доказів того чи вказана сума була включена до коригуючих реєстрів, надісланих ДКС України 18.01.2016 року, чи її включено до коригуючих реєстрів після цієї дати, або відсутності підстав для її включення до таких реєстрів, виходячи зі сум залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, за період з 30.12.2015 року.
Таким чином, суд першої інстанції правильно оцінив як протиправну бездіяльність поведінку ДФС України щодо невчасного надання Держаній казначейській службі України коригуючих реєстрів на суму 603 868 грн. та взагалі не надіслання таких реєстрів на суму 144 142,32 грн.
Згідно листів Державної казначейської служби від 21.01.2016 року № 10-08/151-1122 та від 05.02.2016 року № 10-08/275-2125, ДКС України заперечує отримання від ДФС України коригуючих реєстрів по КП «Надвірнаводоканал».
Судом першої інстанції встановлено, що за даними розробника програмного забезпечення ДФС України - ТзОВ «Програміка», всі пакети коригуючих реєстрів типу 8 були передані Державній казначейській службі України 18.01.2016 року, по всіх пакетах інформаційна система ДФС України отримала відповідь про успішну доставку. Додатково ТзОВ «Програміка» проінформувало, що відповідно до документу «Доопрацювання АС «Є-Казна» щодо електронного адміністрування ПДВ, специфікації взаємодії з системами автоматизації Державної фіскальної служби» успішно переданим вважається пакет, який отримав відповідь від системи Казначейства зі статусом NEW в полі квитанції. Всі пакети коригуючих реєстрів з типом 8, передані 18.01.2016 року, отримали квитанцію зі статусом NEW, що зафіксовано в журналі передачі пакетів інформаційної системи ДФС. На підтвердження чого ДФС України надано суду копію листа ТзОВ «Програміка» від 25.01.2016 року № 02-15/2.
В заперечення цих обставин ДКС України, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду належних та допустимих доказів в підтвердження факту неотримання ним коригуючих реєстрів, направлених ДФС України 18.01.2016 року.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 569, після отримання коригуючих реєстрів, є зменшення Казначейством залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомлення про це ДФС України.
На підставі вже встановлених обставин про факт надіслання та отримання у електронному вигляді коригуючих реєстрів, ДКС України не вчинило передбачених пункту 9 Порядку № 569 необхідних дій, що свідчить про протиправну бездіяльність Державної казначейської служби України відносно позивача щодо не проведення зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку - КП «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Державною казначейською службою України, в розмірі 603 868 грн. (на суму на яку надано ДФС України коригуючі реєстри), та не повідомлення про це Державну фіскальну службу України.
Відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування.
Суд першої інстанції при розгляді цього адміністративного позову вийшов за межі позовних вимог, зазначивши, що вказані позивачем позовні вимоги не зможуть повною мірою захисти права та інтереси позивача наведені в адміністративному позові.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такою позицією суду першої інстанції, оскільки дійсно з урахуванням встановлених обставин, захист повного мірою прав та інтересів позивача можливий лише шляхом визнання протиправною бездіяльності Державної казначейської служби України щодо не проведення зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку - Комунального підприємства «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Державною казначейською службою України, в розмірі 603 868 грн., та повідомити про це Державну фіскальну службу України і зобов'язання Державну казначейську службу України зменшити залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку - Комунального підприємства «Надвірнаводоканал», не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Державною казначейською службою України, в розмірі 603 868 грн., та повідомити про це Державну фіскальну службу України.
Крім того, суд першої інстанції правильно вказав, що суд не може перебирати на себе функції органу влади шляхом зобов'язання ДКС України вчиняти дії щодо поповнення електронного рахунку, так як для цього існує певний алгоритм дій описаний в пункті 9 Порядку № 569.
З огляду на наведене апеляційні вимоги необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.212, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 року в справі №809/81/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 13.03.2017 року