КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/2381/16 Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.О. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
У Х В А Л А
Іменем України
13 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Шелест С.Б., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась з позовом до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації про зобов'язання Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації здійснити належний перерахунок заробітної плати з врахуванням зарахованого стажу державної служби та донарахувати і виплатити недоплачену позивачу заробітну плату (надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, відпускних за час щорічної основної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки, інших виплат, що підлягають виплаті) за період роботи з 22 лютого 2007 по 30 квітня 2016 року включно, у сумі 27036,62 грн. та зобов'язання Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації здійснити виплату компенсації втрати частини заробітної плати, за несвоєчасну виплату заробітної плати (на час подання позову) у розмірі 21796,79 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Сторони до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 працює у Департаменті економічного розвитку обласної державної адміністрації на посаді провідного спеціаліста відділу ресурсного забезпечення розвитку територій з питань державних закупівель та державного сектора економіки управління стратегії соціально-економічного розвитку з 22.02.2007 по теперішній час (а.с. 8-12).
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року у справі № 825/1313/16, яка набрала законної сили, визнано протиправними дії Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації щодо відмови в зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи з 08.06.1979 по 20.12.1988 в управлінні кінофікації виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів, нарахуванні визначених законодавством виплат (заробітної плати), наданні додаткової оплачуваної відпустки ОСОБА_2. Зобов'язано Департамент економічного розвитку облдержадміністрації зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_2 період роботи в управлінні кінофікації виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів. Зобов'язано Департамент економічного розвитку облдержадміністрації здійснити належний перерахунок заробітної плати з врахуванням зарахованого стажу державної служби та виплатити недоплачену заробітну плату (надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, відпускних, інших виплат, що підлягають виплаті) ОСОБА_2 з 01.05.2016.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З таких підстав суд визнає, що робота ОСОБА_2 в управлінні кінофікації виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів з 08.06.1979 по 20.12.1988 відноситься до державної служби.
Таким чином, позивачу, у зв'язку з не зарахуванням стажу державної служби періоду роботи з 08.06.1979 по 20.12.1988 в управлінні кінофікації виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів, протиправно не нараховувалась у визначених законодавством розмірі заробітна плата та не надавалась додаткова оплачувана відпустка.
Зазначені обставини встановлені постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року у справі № 825/1313/16, що набрала законної сили, а тому не потребують доказування при розгляді даної справи.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", який діяв до введення в дію Закону України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складалась з посадових окладів, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі, надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, премій та інших надбавок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що надбавка за вислугу років нараховується (виплачується) державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (залежно від стажу державної служби) у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Надбавка за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи нараховується у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Згідно з частиною 2 статті 35 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1994 № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток" державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів. Додаткова оплачувана відпустка надається одночасно із щорічною відпусткою згідно з установленим графіком або за згодою сторін окремо від неї.
Таким чином, у зв'язку з не зарахуванням стажу державної служби ОСОБА_2 заробітна плата не сплачувалась у повному обсязі та не надавалась додаткова оплачувана відпустка.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно щомісячних розрахункових листків виданих позивачу, за період роботи з 22 лютого 2007 року по 30 квітня 2016 року включно, ОСОБА_2 недонараховано заробітну плату (всі виплати, які передбачено законодавством, у тому числі заробітна плата за час додаткової оплачуваної відпустки) в сумі 27 048,88 грн. (з них: не донарахована надбавка за вислугу років у сумі 12 960,19 грн.; надбавка за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи (інтенсивність) 2998,25грн; зарплата за час основної щорічної відпустки 2242,93 грн.; не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки 7524,49 грн.).
Нарахування за кожний рік складали: за період роботи з 22.02.2007 по 31.12.2007 у зв'язку з не врахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) за лютий - серпень 2007 року помісячна надбавка за вислугу понад 5 років була встановлена у розмірі 15 %, а з 13 серпня - грудень 2007 року за вислугу понад 10 років - 20% позивачу не нараховувалась.
Надбавка за вислугу років нараховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (далі - Постанова КМУ №268).
Судом встановлено, що за лютий - грудень 2007 року ОСОБА_2 не нарахована надбавка за вислугу років у сумі 925,64 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2007 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці за березень - 10%, квітень - 25%, за травень-жовтень по 15%, листопад, грудень - 30% (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, а.с. 61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу, рангу державного службовця, надбавки за вислугу років. Зважаючи на те, що надбавка за вислугу років не нараховувалась, надбавку за досягнення в праці було не донараховано у сумі 162,62 грн.
Не нарахована надбавка за вислугу років та не донарахована надбавка за досягнення в праці, не увійшли до середнього заробітку з якого відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки. За час основної щорічної відпустки ОСОБА_2 не донараховано 227,21 грн.
У зв'язку з не зарахуванням стажу державної служби за період роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) ОСОБА_2 не надавалась додаткова оплачувана відпустка, яка обчислюється відповідно до частини 2 статті 35 Закону "України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток". Державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, на які позивач мала право у 2007 році. Додаткова оплачувана відпустка ОСОБА_2 не надавалась і не виплачувалась компенсація.
Таким чином, судом встановлено, що не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки складала 155,22 грн.
Управлінням за 2007 рік ОСОБА_2 нараховано заробітну плату у сумі 8 506,95 грн. (без зарахування стажу державної служби). Нарахування проведені головним управлінням економіки, що підтверджується копіями розрахункових листків (а.с. 61-80).
З урахуванням стажу державної служби, необхідно було нарахувати позивачу заробітну плату у сумі 9 979,21 грн. Не донараховано за 2007 рік заробітну плату у сумі 1 472,26 грн.
За період з 1 січня 2008 року - 31 грудня 2008 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 10 років - 20%, позивачу не нараховувалась. Надбавка за вислугу років нараховується до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця відповідно з Постановою № 268. За період лютий - грудень 2008 року позивачу не нарахована надбавка за вислугу років у сумі 1558,09 грн.
Відповідно до постанови № 268 у 2008 році ОСОБА_2 було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за січень - 25%, лютий - 10%, березень - 20%, квітень - 50%, за травень - 25%, червень - 15%, липень - 15%, серпень - 20%, вересень - 30%, жовтень - 40%, листопад - 30%, грудень - 40% (а.с. 61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років. Зважаючи на те, що надбавка за вислугу років не нараховувалась, надбавку за досягнення в праці було не донараховано у сумі 363,81 грн.
Не нарахована надбавка за вислугу років та не донарахована надбавка за досягнення в праці не увійшли до середнього заробітку з якого відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки. За час основної щорічної відпустки позивачу не донараховано 616,70 грн.
У зв'язку з не зарахуванням стажу державної служби, позивачу не надавалась додаткова оплачувана відпустка, відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток" як державному службовцю, які мають стаж державної служби понад 11 років, ОСОБА_2 мала право у 2008 році на додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів. У зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби вищевказаного періоду, відпустка позивачу не надавалась і компенсація за час додатково оплачуваної відпустки не виплачувалась. У зв'язку з цим позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки у сумі 363,82 грн.
З урахуванням стажу державної служби, позивачу належить нарахувати заробітну плату у сумі 18 889,17 грн. ОСОБА_2 не донараховано за 2008 рік заробітну плату у сумі 2 913,21 грн. Управлінням за 2008 рік позивачу нарахована заробітна плата (без зарахування стажу держслужби періоду роботи в управлінні кінофікації) у сумі 15 975,96 грн., що підтверджується копіями розрахункових листків (а.с.61-80).
За період роботи за січень - грудень 2009 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 10 років - 20% позивачу не нараховувалась.
Згідно з Постановою № 268 надбавка за вислугу років нараховується до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця. За січень - грудень 2009 ОСОБА_2 не нарахована надбавка за вислугу років та складає 1993,46 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2009 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за лютий - 15%, квітень - 25%, за серпень - 10%, вересень - 15%, жовтень - 20%, листопад - 20%, грудень - 20% (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, а.с.61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років. Зважаючи на те, що надбавка за вислугу років не нараховувалась, надбавку за досягнення в праці було не донараховано у сумі 177,36 грн.
Не нарахована надбавка за вислугу років та не донарахована надбавка за досягнення в праці не увійшли до середнього заробітку з якого відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки. Таким чином, позивачу не донараховано за час основної щорічної відпустки 203,37 грн.
У зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації позивачу не надавалась додаткова оплачувана відпустка, яка визначається відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток".
Як державний службовець, який має стаж державної служби понад 12 років, додаткова оплачувана відпустка складала 9 календарних днів, на які позивач мала право у 2009 році. Додаткова оплачувана відпустка ОСОБА_2 не надавалась і не виплачувалась компенсація. У зв'язку з цим, позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки у сумі 440,37 грн.
Таким чином, з урахуванням стажу державної служби належить нарахувати 18 539,51 грн. За 2009 рік позивачу не донараховано заробітну плату у сумі 2 864,93 грн. Управлінням за 2009 рік позивачу нарахована заробітна плата 15 674,58 грн., що підтверджується копіями розрахункових листків (а.с.61-80).
За період роботи за січень - грудень 2010 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) за Постановою № 268 щомісячна надбавка за вислугу понад 10 років, яка становить - 20% не нараховувалась.
Управлінням з 23 лютого 2010 року нараховувалась надбавка за вислугу понад 3 роки -10% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця. За період лютий - грудень 2010 року управлінням нарахована надбавка за вислугу років 941,69 грн.
За 2010 рік за вислугу років необхідно нарахувати 20% до посадового окладу з рангом державного службовця, що складає 2 213,54 грн. Таким чином, не донараховано надбавку за вислугу років у сумі 1 271,85 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2010 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за лютий - 15%, квітень - 20%, за березень - 10%, вересень - 15%, листопад - 15%, грудень - 20%) (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, а.с.61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років.
Нарахування надбавки за досягнення в праці у встановлених керівником відсотках нараховується до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років 20% і складає 1 128,58 грн.
Управлінням нарахована надбавка за досягнення в праці складає 1 025,26 грн., у зв'язку з чим недоплачена надбавка за досягнення в праці складає 103,32 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" надбавка за вислугу років та надбавка за досягнення в праці зараховуються до середнього заробітку з якого нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки.
Таким чином, у зв'язку з не донарахуванням вищевказаних виплат, за час основної та щорічної відпустки позивачу не донараховано 137,56 грн.
У зв'язку з не зарахуванням ОСОБА_2 до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації позивач втрачала право на додаткову оплачувану відпустку, яка визначається відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток". Як державний службовець, який має стаж державної служби понад 13 років у 2010 році позивач мала право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 11 календарних днів. Додаткова відпустка позивачу не надавалась і компенсація не виплачувалась.
Не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки складає 580,23 грн.
Управлінням за 2010 рік позивачу нарахована заробітна плата у розмірі 19 463,49 грн. Нарахування проведені головним управлінням економіки, що підтверджується копіями розрахункових листків (а.с.61-80).
Таким чином, за 2010 рік позивачу належало нарахувати заробітну плату у сумі 21 582,35 грн. Позивачу не донараховано заробітну плату у сумі 2 118,86 гривень.
За період роботи за січень - грудень 2011 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 10 років - 20%, позивачу не нараховувалась.
Управлінням у 2011 році позивачу нараховувалась надбавка за вислугу понад 3 роки -10%. За період січень - грудень 2011 року управлінням нарахована за вислугу років 1 177,89 грн.
За вислугу років необхідно нарахувати 20% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, що складає 2 355,77 грн. Не донарахована надбавка за вислугу років складала 1 177,88 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2011 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за квітень - вересень по 20%, за жовтень - 30%, листопад - 25%, грудень - 10% (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, а.с.61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років. Управлінням у 2011 році надбавка за досягнення в праці нараховувалась на посадовий оклад, ранг, надбавка за вислугу років 10% і нараховувалась у сумі 2000,41 грн.
Поряд з цим, надбавка за досягнення в праці нарахована у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років 20% і підлягає нарахуванню у розмірі 2117,16 грн. Не донарахована надбавка за досягнення в праці складає 116,75 грн.
Надбавка за вислугу років та надбавка за досягнення в праці, входять до середнього заробітку з якого відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки.
Управлінням за час основної щорічної відпустки нарахована 1736,10 грн. З урахування нарахованих надбавок до середнього заробітку відповідно до постанови №100, за час основної відпустки необхідно нарахувати 1 876,39 грн. Не донарахована зарплата за час основної щорічної відпустки, складала 140,29 грн.
У зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації позивачу не надавалась додаткова оплачувана відпустка. Відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток" державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 13 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 13 календарних днів на які позивач мала право у 2011 році. Додаткова оплачувана відпустка у 2011 позивачу не надавалась і не виплачувалась компенсація. У зв'язку з цим, ОСОБА_2 не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки у сумі 813,10 грн.
Управлінням за 2011 рік нарахована заробітна плата без зарахування стажу державної служби в управлінні кінофікації та складала 23383,07 грн. Нарахування проведені головним управлінням економіки підтверджені копіями розрахункових листків (а.с.61-80), але із урахуванням стажу державної служби в управлінні кінофікації, позивачу належить нарахувати заробітну плату у сумі 25559,54 грн.
Таким чином, за 2011 рік не донарахована заробітна плата складала 2176,57 грн.
За період роботи за січень - грудень 2012 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу, яка встановлюється відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" становить за вислугу понад 10 років - 20%, а з 13 серпня 2012 року за вислугу понад 15 років -25% позивачу не нараховувалась.
Управлінням нараховувалась надбавка за вислугу понад 3 роки - 10% , а з серпня місяця 2012 року понад 5 років - 15%. За період січень - грудень 2012 року управлінням нарахована за вислугу років 1809,11 грн.
Таким чином, надбавка за вислугу понад 10 років - 20% та понад 15 років - 25% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця складає 2815,53 грн. Не донарахована надбавка за вислугу років позивачу становить 1006,42 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2012 році ОСОБА_2 було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за травень, червень по 10%, за серпень, вересень по 20%, за жовтень - 15%, листопад - 10%, грудень - 15% (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, (а.с.61-80). Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років.
Управлінням надбавка за досягнення в праці нараховувалась до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років 10%, а з 2 половини серпня - 15% і нарахована у сумі 1206,22 грн.
Отже надбавку за досягнення в праці необхідно нараховувати до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років 20% та 25% з серпня 2012 року і необхідно нарахувати 1623,75 грн. Не донарахована надбавка складає 417,53 грн.
Відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" надбавка за вислугу років та надбавка за досягнення в праці входять до середнього заробітку з якого нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки.
Не донараховано надбавки за вислугу років та досягнення в праці, не донараховано за час основної щорічної відпустки суму 299,53 грн.
У зв'язку з не зарахуванням позивачу до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації ОСОБА_2 не надавали додаткову оплачувану відпустку, яка обчислюється відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток". Державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 14 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів, на які ОСОБА_2 мала право у 2012 році. Додаткова оплачувана відпустка у 2012 році позивачу не надавалась і не виплачувалась компенсація.
Таким чином, позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки складає 1177,87 грн. Належить нарахувати заробітну плату у сумі 28512,78 грн. За 2012 рік не донараховано заробітну плату у сумі 2917,26 грн.
Управлінням за 2012 рік нарахована позивачу заробітна плата складала 25595,52 грн., що підтверджується копіями розрахункових листків (а.с. 61-80).
За період роботи за січень-грудень 2013 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 15 років - 25%, позивачу не нараховувалась.
Управлінням за січень - грудень 2013 року щомісячна надбавка за вислугу років, яка нараховується до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, нараховувалась у розмірі 15%. За період січень - грудень 2013 року управлінням нарахована надбавка за вислугу років 2004,92 грн.
Поряд з цим, необхідно нарахувати за вислугу понад 15 років - 25% до посадового окладу з виплатлю за ранг державного службовця, що складає 3341,53 грн. Тобто позивачу не донараховано надбавку за вислугу років у сумі 1336,61 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2013 році протягом року щомісячно позивачу встановлювалась керівником надбавка за досягнення в праці - 50% (що підтверджують щомісячні розрахункові листки, а.с. 61-80).
Управлінням надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нарахована у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років 15% і нарахована у сумі 7195,72 грн.
Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нарахована у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років - 25% складала 7821,38 грн. Надбавка за досягнення в праці не донарахована у сумі 625,66 грн.
Відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" надбавка за вислугу років та надбавка за досягнення в праці входять до середнього заробітку з якого нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки.
Управлінням за час основної відпустки нараховано 2196,30 грн.
Таким чином, позивачу необхідно нарахувати 2423,11 грн. За час основної щорічної відпустки не донараховано 226,81 грн.
У зв'язку з не зарахуванням позивачу до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації ОСОБА_2 не надавали додаткову оплачувану відпустку, яка обчислюється відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток". Державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 15 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів на які позивач мала право у 2013 році. Департаментом, додаткова оплачувана відпустка у 2013 році, позивачу не надавалась і не виплачувалась компенсація.
Таким чином, позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки у сумі 1211,56 грн.
За 2013 рік позивачу належало нарахувати заробітну плату у сумі 32448,86 грн. Департаментом за 2013 рік нарахована ОСОБА_2 заробітна плата складала 30259,79 грн., що підтверджується копіями розрахункових листків у матеріалах справи.
З таких підстав, за 2013 рік не донарахована позивачу зарплата складає 3400,63 грн.
За період роботи за січень-грудень 2014 року, у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 15 років - 25% не нараховувалась.
Департаментом за січень- грудень 2014 року нараховувалась надбавка за вислугу понад 5 років - 15% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, відповідно з Постановою № 268 і нарахована у сумі 2198,40 грн.
Нарахована надбавка за вислугу понад 15 років - 25% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця і становить 3664,00 грн. Поряд з цим, у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) позивачу не донараховано надбавку за вислугу років сумі 1465,60 грн.
Відповідно до Постанови № 268 у 2014 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці за січень-листопад по 50% щомісяця, грудень -25%, що підтверджується розрахунковими листками. Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років.
Департаментом надбавка за досягнення в праці нарахована до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця з надбавкою за вислугу понад 5 років -15%, за 2014 рік нарахована 8056,90 грн.
Нарахована у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років понад 15 років -25% складала 8757,50 грн. Поряд з цим, у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) позивачу не донараховано надбавку за досягнення в праці у сумі 700,60 грн.
Відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" при нарахуванні зарплати за час основної щорічної та додаткової відпустки до середнього заробітку включаються надбавки за вислугу років та досягнення в праці.
Департаментом за час основної щорічної відпустки 15 календарних днів нарахована зарплата у сумі 1234,95 грн.
Нарахована зарплата за час відпустки 15 днів повинна складати 1352,41 грн., а тому Департаментом не донараховано 117,46 грн.
У зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) позивачу не надавалась додаткова оплачувана відпустка, яка надається державним службовцям, відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток".
У 2014 році позивач мала стаж державної служби понад 15 років. Відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток" ОСОБА_2 мала право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 15 календарних днів. Департаментом додаткова оплачувана відпустка у 2014 позивачу не надавалась і не виплачувалась компенсація.
Позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки 15 календарних днів у сумі 1339,14 грн. Усього за 2014 рік необхідно нарахувати заробітну плату у сумі 32928,64 грн.
Департаментом за 2014 рік нарахована позивачу заробітна плата складала 29305,84 грн. (згідно розрахункових листків копії яких додані до матеріалів справи). Поряд з цим, за 2014 рік позивачу не донараховано заробітну плату у сумі 3622,80 грн.
За січень - грудень 2015 рік у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 15 років - 25% не нараховувалась.
Департаментом нараховувалась надбавка за вислугу понад 5 років - 15%, яка нараховується до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, відповідно з Постановою КМУ №268 і нарахована у сумі 2261,16 грн.
Таким чином, позивачу необхідно було нарахувати 25% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, що складає 3768,61 грн., а тому не донараховано позивачу надбавку за вислугу років у сумі 1507,45 грн.
Відповідно до постанови № 268 у 2015 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці: за січень - 50%, за лютий - 20%, за березень - 20%, за листопад - 25%, за грудень - 30%.
Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови № 268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу з рангом державного службовця з надбавкою за вислугу років. Департаментом за 2015 рік нарахована надбавка за досягнення в праці у встановлених відсотках до посадового окладу з виплатою за ранг з надбавко за вислугу років 15% у сумі 2367,97 грн.
Нарахована надбавка за досягнення в праці у встановлених відсотках до посадового окладу з виплатою за ранг з надбавко за вислугу років 25 % у сумі 2573,88 грн. Отже, надбавку за досягнення в праці не донараховано у сумі 205,91 грн.
Відповідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" нараховується зарплата за час основної щорічної та додаткової відпустки, до середнього заробітку входять і вищевказані надбавки.
Департаментом за час основної відпустки нараховано 2450,56 грн. За час основної щорічної відпустки позивачу нараховано 2688,55 грн. З таких підстав, за час відпустки позивачу не донараховано 117,46 грн.
У 2015 році позивач мала стаж державної служби понад 15 років. Відповідно до частини 2 статті 35 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723 "Про державну службу", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 250 "Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток" позивач мала право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 15 календарних днів. Додаткова оплачувана відпустка у 2015 році позивачу не надавалась і не виплачувалась компенсація. У зв'язку з цим, позивачу не нарахована зарплата за час додаткової оплачуваної відпустки у сумі 1388,45 грн.
Департаментом за 2015 рік нарахована заробітна плата складала 30388,20 грн., що підтверджується копіями розрахункових листків.
Позивачу належало нарахувати 33727,99 грн. За 2015 рік не донараховано заробітну плату у сумі 3339,79 грн.
За січень-квітень 2016 року у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в управлінні кінофікації (9 років 6 місяців 13 днів) щомісячна надбавка за вислугу понад 15 років - 25% не нараховувалась.
Департаментом нараховувалась надбавка за вислугу понад 5 років - 15%, яка нараховується до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, відповідно до Постанови КМУ №268 у сумі 1075,80 грн.
Поряд з цим, позивачу необхідно було нарахувати 25% до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця, що складає 1793,00 грн., а тому ОСОБА_2 не донараховано надбавку за вислугу років у розмірі 717,20 грн.
Відповідно до Постанови КМУ №268 у січні-квітні 2016 році позивачу було встановлено керівником надбавку за досягнення в праці за січень - 50%, за квітень - 20%, що підтверджують щомісячні розрахункові листки. Надбавка за досягнення в праці, відповідно до Постанови КМУ №268 нараховується у встановлених відсотках до посадового окладу за ранг державного службовця з надбавкою за вислугу років.
Департаментом за січень-квітень 2016 року нарахована надбавка за досягнення в праці до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця з надбавкою за вислугу 15% і нарахована у сумі 1443,37 грн.
Поряд з цим, позивачу необхідно було нарахувати надбавку за досягнення в праці до посадового окладу з виплатою за ранг державного службовця з надбавкою за вислугу років 25% у сумі 1568,88 грн. Таким чином, надбавку не донараховано у сумі 125,51 грн.
За період січень-квітень 2016 року ОСОБА_2 не донараховано заробітну плату у сумі 842,71 грн.
При цьому, суд зазначає, що питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року (далі - Порядок № 159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Отже, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Статтею 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.
При цьому зазначені нормативні акти не містять будь-якого обмеження для нарахування такої компенсації залежно від порядку виплати сум доходу - добровільного чи судового.
Наведене відповідає практиці Верховного Суду України, зокрема, викладеної в постановах від 30 березня 2016 року у справі №6-58цс16 та від 18 листопада 2014 року у справі №21-518а14.
З таких підстав, суд визнає безпідставними посилання відповідача на те, що ОСОБА_2 не має права на отримання компенсації втрати частини доходів оскільки, у зв'язку з не зарахуванням стажу державної служби ОСОБА_2 не сплачувалась повністю заробітна плата за період роботи з 22 лютого 2007 по 30 квітня 2016 року.
Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що компенсація за невиплачену відповідачем зарплату, здійснена відповідно до розрахунку (а.с.21-25) та складає 21796,79 грн. (для розрахунку використані індекси споживчих цін на товари роботи та послуги розраховані Держкомстатом України, а.с.81)
При цьому, розмір компенсації нарахований за невиплачену заробітну після утримання податків відповідно до законодавства станом на грудень 2016 року, а саме: податку на доходи фізичних осіб -18%, військового збору -1,5%, профвнесків- 1% за кожний місяць окремо.
Водночас, Конституційний Суд України при тлумаченні статті 233 КЗпП України (Рішення від 22 лютого 2012 року № 4-рп/2012, Рішення від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013, Рішення від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013, п. 2.2 мотивувальної частини Рішення від 22 лютого 2012 року № 4-рп/2012, п. 2.1 мотивувальної частини Рішення від15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013, п. 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013, Рішення від 15 жовтня 2013 року№ 8-рп/2013, п. 2.2 мотивувальної частини Рішення від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013, п. 2.3 мотивувальної частини Рішення від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013, Рішення від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013) виходив з того, що право особи на отримання заробітної плати повинно бути гарантоване незалежно від строку звернення до суду, а тому, застосування частини третьої статті 99 КАС України у публічних спорах про стягнення заробітної плати (суддівської винагороди, грошового забезпечення тощо) у разі порушення законодавства про оплату праці і, відповідно, обмеження права на звернення до суду місячним строком призведе до дискримінації державних службовців за ознакою місця роботи, оскільки працівники інших установ та організацій, на яких не поширюється частина третя статті 99 КАС України, можуть захистити своє право безстроково.
За наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Є.І. Мєзєнцев
суддя В.В. Файдюк
суддя С.Б. Шелест
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Файдюк В.В.
Шелест С.Б.