КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 375/1306/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Нечепоренко Л.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
06 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Тищенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної держаної адміністрації на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 24 листопада 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
02.11.2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, яким просить визнати дії щодо відмови у прийнятті документів та відмові у видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1-А неправомірними, зобов'язати відповідачів - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА оформити подання та направити його до відповідача - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, а вказаного відповідача надати статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 1-А категорії та видати підтверджуюче даний статус посвідчення.
Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 24 листопада 2016 р. позов задоволено: визнано дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації щодо відмови у прийнятті заяви та оформленні Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 неправомірними, зобов'язано Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти заяву від ОСОБА_2 про надання йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та направити його з відповідними документами до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти Подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ОСОБА_2 та вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Департамент соціального захисту населення Київської обласної держаної адміністрації подав апеляційну скаргу, якою просять скасувати постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 24 листопада 2016 р. як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідачами правомірно відмовлено у видачі посвідчення вказаної категорії, оскільки у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно з Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0206682 від 30.03.2015 позивач з 20.03.15 визнаний інвалідом 2-ї групи загального захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, довічно.
З експертного висновку від 26.02.15 № 860, наданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ на МНС України на засіданні №22 від 24.02.15 вбачається, що за основним діагнозом захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
27.05.16 року з вищезазначеними документами ОСОБА_2 звернувся до УПФУ у Рокитнянському районі із заявою про перерахунок призначеної пенсії по інвалідності. Йому в цьому було відмовлено, так як необхідно надати посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії 1-А.
У червні 2016 року позивач звернувся до відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА з заявою про видачу посвідчення вказаної категорії, але йому було відмовлено, посилаючись на те, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцем проживання позивача.
Вищенаведені обставини не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: …4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Той факт, що позивач проживав на території зони посиленого радіологічного конторолю не спростовано апелянтом та підтверджується матеріалами справи і самим відповідачем - видачею відповідного посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_1 від 14.10.2010 року.
За ст. 65 вказаного Закону посвідчення … та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.
Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видача посвідчень потерпілим від Чорнобильської катастрофи, провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Виключення із територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи зони посиленого радіоактивного контролю жодним чином не спростовує факту проживання у цій зоні позивача станом на 1 січня 1993 року. Більш того, як зазначалося вище захворювання, виявлені у позивача, пов'язані з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він безумовно потребує соціального захисту, як такий, що постраждав від наслідків аварії на ЧАЕС.
Оскільки позивачем надано всі документи, необхідні для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про протиправність дій УПСЗН щодо не прийняття документів для оформлення та видачі посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та направлення відповідного подання.
Крім того, протиправність дій відповідачів призвела до порушення необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких мають бути спрямовані ці дії, а тому з метою належного захисту порушеного права позивача та його відновлення, судова колегія знаходить правомірним висновок суду першої інстанції про необхідність зобов'язання другого відповідача вирішити питання щодо видачі посвідчення позивачу.
При цьому, судова колегія звертає особливу увагу на приписи ст. 58 Конституції України, норми якої є нормами прямої дій зокрема, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Надаючи офіційне тлумачення вищезазначених положень, Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 року у справі № 1-рп/99 зазначив, що принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Колегія суддів вважає, що встановлення МСЕК факту того, що захворювання, виявлені у позивача, пов'язані з впливом аварії на Чорнобильській АЕС є безумовним підтвердженням статусу постраждалого від наслідків аварії на ЧАЕС та не може ігноруватися в жодному разі.
Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Отже, всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.
Повний текст ухвали виготовлено 13.03.2017 р.
Керуючись ст.41, 195 ч.1, ст. 196 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної держаної адміністрації на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 24 листопада 2016 р., залишити без задоволення.
Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 24 листопада 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання вчинити дії, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Епель О.В.
Кобаль М.І.