Копія
Справа № 822/161/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2017 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К. при секретаріВарченко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Ванакір" м. Хмельницький про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ванакір" (код ЄДРПОУ 38303789) м. Хмельницький на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 9 776 688,09 грн., (дев'ять мільйонів сімсот сімдесят шість тисяч шістсот вісімдесят вісім гривень дев'ять копійок) шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Свій позов позивач мотивує тим, що відповідач як платник податків зобов'язаний сплачувати їх своєчасно та в повному обсязі.
За відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 2 014 416 грн., з податку на прибуток в сумі 5 781 087 грн., з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 510 грн., по нарахованій пені в сумі 1 980 675,09 грн., що разом становить 9 776 688,09 грн.
Так як відповідач в порушення вимог закону добровільно не сплатив узгоджену суму податкових зобов'язань у встановлені строки, тому податковий борг необхідно стягнути з відповідача примусово в сумі 9 776 688,09 грн., на користь Державного бюджету України.
Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заперечення на даний адміністративний позов, в яких у задоволенні позову просить суд відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа, та відповідно до статтей 15, 16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів і зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України встановлено, що він регулює відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно розрахунку суми позовних вимог сума боргу відповідача по податку на додану вартість становить 2 014 416 грн., який виник на підставі прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0000072203 від 17.03.2016 року, та на підставі нарахованої пені в сумі 353 742,28 грн.
Згідно розрахунку суми позовних вимог сума боргу відповідача по податку на прибуток становить 5 781 087 грн., який виник на підставі прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0000062203 від 17.03.2016 року, та на підставі нарахованої пені в сумі 1 626 932,81 грн.
Згідно розрахунку суми позовних вимог сума боргу відповідача по адміністративних штрафах та інших санкціях становить 510 грн., який виник прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0000112209 від 17.03.2016 року.
Дані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки № 0004/22-01-22-03/38303789 від 29.02.2016 року, яким зафіксовано ряд порушень податкового законодавства відповідачем.
Відповідно до підпункту 54.3.5 пункту 54.3, пункту 54.5 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Вказані податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу 19.03.2016 року.
Згідно пунктів 56.1, 56.3 статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк (підпункт 56.17.1 пункту 56.17. статті 56 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідач скористався своїм правом на оскарження податкових повідомлень-рішень № 0000072203 від 17.03.2016 року, № 0000062203 від 17.03.2016 року та № 0000112209 від 17.03.2016 року в судовому порядку, та ним було подано адміністративний позов про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000072203 від 17.03.2016 року, № 0000062203 від 17.03.2016 року та № 0000112209 від 17.03.2016 року, рішення № 0000082203 від 17.03.2016 року .
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 822/1212/16 від 01.08.2016 року вирішено адміністративний позов задовольнити частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 17.03.2016 року №0000082230, яким до товариства з обмеженою відповідальністю "Ванакір" застосування штрафну санкцію в розмірі 170 (сто сімдесят) грн., 00 коп. за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду по справі № 822/1212/16 від 31.10.2016 року вирішено апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Ванакір" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року - без змін.
Відповідно постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.08.2016 року набрала законної сили 31.10.2016 року, тобто суми грошових зобов'язань (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) нараховані згідно податкових повідомлень-рішень № 0000072203 від 17.03.2016 року, № 0000062203 від 17.03.2016 року та № 0000112209 від 17.03.2016 року необхідно вважати узгодженими саме 31.10.2016 року.
Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті підпунктів 129.1.1 - 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України пеня нараховується:
1) після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
2) у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
3) у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Пунктом 129.4 статті 129 ПК України визначено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
З урахуванням наведених норм відповідачем позивачу нараховано пеню за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 353 742,28 грн., та нараховано пеню за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1 626 932,81 грн., що підтверджується розрахунками по пені доданими до матеріалів справи.
Строки сплати податкового зобов'язання встановлені статтею 57 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Так як відповідач не сплатив нараховані узгоджені суми грошових зобов'язань, такі суми грошових зобов'язань необхідно вважати податковим боргом.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.4, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога від 14 вересня 2016 року за № 6775-17 вручена відповідачу 20 вересня 2016 року, що підтверджується підписом представника відповідача на поштовому повідомленні про її отримання.
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, тобто направляти податкову вимогу відповідачу після збільшення йому податкового боргу в зв'язку із проведеними нарахуваннями необхідності не було.
Податковий борг відповідача підтверджується копіями податкових повідомлень-рішень, копією податкової вимоги, розрахунком суми боргу, заявою про зменшення позовних вимог, копіями рішень судів, доданих до матеріалів справи.
Пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Також відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Так як відповідачем не сплачена сума податкового боргу в розмірі 9 776 688,09 грн., суд вважає за необхідне стягнути його в примусовому порядку шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача на даний адміністративний позов, оскільки вони повністю спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований та доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1, 14, 15, 16, 54, 56, 57, 58, 59, 87, 94, 95, 129 Податкового кодексу України, статтями 9, 11, 71, 69, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ванакір" (код ЄДРПОУ 38303789) м. Хмельницький на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 9 776 688,09 грн., (дев'ять мільйонів сімсот сімдесят шість тисяч шістсот вісімдесят вісім гривень дев'ять копійок) шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 14.03.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 березня 2017 року
Суддя/підпис/В.К. Блонський"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський