Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 березня 2017 р. № 820/5875/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС" до Ленінського (Холодногірського) відділу державної виконавчої служби м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанов, визнання протиправними дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- скасувати постанову головного державного виконавця Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області Фесун Олени Миколаївни ВП№51068334 від 29.08.2016 року про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн.;
- скасувати постанову головного державного виконавця Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області Фесун Олени Миколаївни ВП№51068334 від 04.10.2016 року, про накладення штрафу у подвійному розмірі 1360,00 грн.;
- визнати протиправними дії головного державного виконавця Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області Фесун Олени Миколаївни з вручення 24.10.2016 р. Холодногірському відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області Подання від 24.10.2016 року №19826 про притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Ленінським відділом державної виконавчої служби м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області відкрито виконавче провадження №51068334, на підставі виконавчого листа Харківського окружного адміністративного суду №820/9756/15 від 26.04.2016 року, щодо виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року у адміністративній справі № 820/9756/15 про зобов'язання ТОВ «АСС» вчинити певні дії, а саме привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79458, яке знаходиться по вул. Залютинська, 4 у м. Харкові. Позивач вважає, що державний виконавець не заважаючи на усвідомленість щодо часткового виконання боржником судового рішення та щодо наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, на підставі Акту перевірки від 17.08.2016 р., виніс постанову від 29.08.2016 року, якою за невиконання вимог виконавчого документа у виконавчому провадженні №51068334, було накладено штраф у розмірі 680,00 грн. та постанову від 04.10.2016 року, якою за невиконання вимог виконавчого документа накладено штраф у розмірі 1360,00 грн. Крім того, державним виконавцем було вручено органу дізнання Подання від 24.10.2016 року №19826 про притягнення боржника, генерального директора ТОВ «АСС» до кримінальної відповідальності за свідоме та злісне невиконання рішення суду. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та, таким, що грубо порушують права, свободи та інтереси боржника, яким було реалізовано усі наявні можливості для виконання приписів судового рішення.
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, в порядку, визначеному ст. ст. 33-35 Кодексу адміністративного судочинства України, заявив клопотання про розгляд справи без його участі впорядку письмового провадження.
Представник відповідача, Ленінського (Холодногірського) відділу державної виконавчої служби м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки до суду не повідомив, в судовому засіданні від 23.01.2017 р. проти позову заперечувала, зазначила, що оскаржувані постанови від 29.08.2016 року, від 04.10.2016 року та Подання від 24.10.2016 року №19826 винесені на цілком законних підставах та відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим просила в в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Оскільки визначене ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 28 жовтня 2015 р. Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/9756/15 позов прокурора Ленінського району міста Харкова, прокуратура, що бере участь у справі-прокуратура Харківської області, в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації до товариства з обмеженою відповідальністю "АСС" про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; зобов'язано ТОВ "АСС" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79458, яке знаходиться по вул. Залютинська, 4 у м. Харкові, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме: особам керівного складу цивільної оборони та управлінським кадрам і фахівцям пройти функціональне навчання у сфері цивільного захисту; працівників підприємства забезпечити засобами захисту відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 року №1200 "Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю" (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 року №1148, від 05.09.2012 року №828, від 08.04.2013 року №237); забезпечити зберігання у сховищі запас засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин із розрахунку не менше 20% від найбільшої працюючої зміни; для обслуговування захисної споруди на підприємстві створити формування з обслуговування захисної споруди (ланку або групу); розробити функціональні обов'язки для персоналу з обслуговування захисних споруд; сховище забезпечити відповідною документацією; електропостачання та електроспоживачі в приміщеннях захисної споруди виконати II категорії; відновити дизельну електростанцію у захисній споруді; виконати ремонт системи вентиляції у захисній споруді; здійснити технічний огляд та контрольну перевірку фільтрів-поглиначів; захисну споруду забезпечити первинними засобами пожежогасіння у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні; у захисній споруді вивісити план евакуації із відповідним освітленням; підходи до сховища позначити показниками напрямків руху; передбачити місця для лежання встановленими розмірами; встановити протипожежні двері в електрощитову з межею вогнестійкості 30 хв. та прорізом 0,8 х 1,8 м, які повинні відчинятись назовні і мати замки, що самі замикаються та відмикаються без ключа зсередини приміщень; у сховищі передбачити санітарний пост; замінити гумові прокладки дверей; сховище забезпечити водопостачанням та створити запас питної води у ємностях з розрахунку 3 л/д на одну особу, що укривається; захисну споруду для вимірювання температури повітря забезпечити ртутним термометром 3 ціною поділки 0,2 град. С; для визначення процентного вмісту у повітрі захисної споруди вуглекислого газу передбачити газоаналізатори типу ГМУ-2, РАС II, РАС III; захисну споруду укомплектувати необхідним майном на розрахункову кількість осіб, що укриваються, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування захисної споруди; сховище укомплектувати запасами медичного майна.
10.05.2016 р. державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області Малиновською Д.В. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 820/9756/15 виданого 26.04.2016 Харківським окружним адміністративним судом щодо виконання Постанови Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/9756/15 (а.с. 21, 22).
17.08.2016 року державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області Фесун Оленою Миколаївною при примусовому виконанні виконавчого листа № 820/9756/15 від 26.04.2016 Харківського окружного адміністративного суду про зобов'язання ТОВ "АСС" привести в належний технічний стан і готовність (сховища) №79458 при виході за адресою вул. Залютинська, 4 у м. Харкові встановлено виконання деяких пунктів зобов'язання, а саме: позначено підходи до сховища показниками напрямків руху; забезпечено зберігання у сховищі запасу засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин; виконано електропостачання та електроспоживачі в приміщеннях захисної споруди; розроблено функціональні обов'язки для персоналу з обслуговування захисних споруд; сховище забезпечено відповідною документацією; для обслуговування захисної споруди на підприємстві створено формування з обслуговування захисної споруди (ланку або групу).
За результатами проведеної перевірки державним виконавцем було складено акт від 17.08.2017 року (а.с. 23).
29.08.2016 року державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції» у Харківській області Фесун Оленою Миколаївною, при примусовому виконанні виконавчого листа № 820/9756/15 винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання вимог виконавчого документа накладено штраф у розмірі 680,00 грн., надано боржнику термін до 05.09.2016 року для виконання рішення (а.с.26).
04.10.2016 року державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції» у Харківській області Фесун Оленою Миколаївною, при примусовому виконанні виконавчого листа № 820/9756/15 винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання вимог виконавчого документа накладено штраф у розмірі 1360,00 грн. (а.с.27).
24.10.2016 року державний виконавець Ленінського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області Фесун Олена Миколаївна звернулася до Холодногірського відділу поліції ГУ НП в Харківській області з Поданням від 24.10.2016 року №19826 про притягнення боржника, генерального директора ТОВ «АСС» ОСОБА_3 зі , до кримінальної відповідальності за свідоме та злісне невиконання рішення суду (а.с. 28, 29).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Закон України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному
порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно ст. 5 Закону вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Державному виконавцю повинні бути безоплатно надані у встановлений ним строк інформація, документи або їх копії, необхідні для здійснення його повноважень. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст. 6 Закону державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Державний виконавець роз'яснює особам, які беруть участь у виконавчому провадженні або залучаються до проведення виконавчих дій, їхні права згідно з вимогами цього Закону. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Також, згідно ч. 2, п.1,13 ч. 3 ст. 11 Закону державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 20 вказаного Закону визначено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.
Відповідно до статті 75 вказаного Закону визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Проаналізувавши наведені норми законодавства суд дійшов висновку про те, що державний виконавець наділений правом вчиняти виконавчі дії щодо проведення перевірки виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню та накладати стягнення у вигляді штрафу у випадках, передбачених законом.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладених приписів норм чинного законодавства суд зазначає, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень суд оцінює з урахуванням вимог ст.2 КАС України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про залишення без задоволення вимог позивача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС" до Ленінського (Холодногірського) відділу державної виконавчої служби м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанов, визнання протиправними дії залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Тітов О.М.