Постанова № 65282333, 09.03.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
818/1790/16
Номер документу
65282333
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2017 р. Справа №818/1790/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - Король М.І.,

- Сахно М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1790/16 за позовом ОСОБА_4 до Управління Держпраці у Сумській області, третя особа - начальник Управління Держпраці у Сумській області Семеног Юрій Дмитрович про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_4.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - відповідач), третя особа - начальник Управління Держпраці у Сумській області Семеног Юрій Дмитрович, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправною відмову Управління Держпраці у Сумській області у видачі довідки про заробітну плату, із зазначенням складових: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок та премій;

- зобов'язати Управління Держпраці у Сумській області видати довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року, у травні 2016 року, а також у січні 2017 року із зазначенням розмірів складових заробітної плати, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за посадою начальника Управління Держпраці у Сумській області.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з метою подання документів до Пенсійного фонду України для перерахування пенсії, вона неодноразово зверталася до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату із зазначенням складових: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок та премій за посадою начальника Управління Держпраці у Сумській області. У наданні вказаних вище відомостей позивачці було відмовлено. Позивачка вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у видачі довідок, які б містили необхідні для перерахунку пенсії державного службовця відомості (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, інші надбавки та премії) з мотивів, які несумісні із прямим виконанням ст. 32 Конституції України, Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про доступ до публічної інформації».

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.45-47) та зазначили, що на момент звернення ОСОБА_4 03.11.2016 форми довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії були виключені з Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та втратили чинність, тому в Управління були відсутні правові підстави для надання вказаних довідок. Крім того, проаналізувавши форму та зміст заяв ОСОБА_4, посадові особи відповідача зробили висновок про відсутність ознак запиту на публічну інформацію, а тому зауваження позивача про наявність в діях Управління порушень норм законодавства про доступ до публічної інформації не мають правового обґрунтування та не відповідають дійсним обставинам справи. Посилання позивача на порушення його конституційних прав, а саме права закріпленого в ч. 2 ст. 32 Конституції України - кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею не має відношення до обставин справи, оскільки ОСОБА_4 в своїх заявах зазначала про довідку відносно заробітної плати не себе, а начальника Управління.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 з 16.09.2009 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Сумського району, правонаступником якого є Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, і отримує пенсію державного службовця. До виходу на пенсію позивачка працювала на посаді начальника Територіальної державної інспекції праці у Сумській області - Головним державним інспектором праці області.

У листопаді 2016 року ОСОБА_4 зверталась до Управління Держпраці у Сумській області, яке є правонаступником Територіальної державної інспекції праці у Сумській області після реорганізації, з проханням видачі довідок про заробітну плату із зазначенням певних її складових для використання свого права на перерахунок пенсії (а.с.9,15).

Так, 02.11.2016 ОСОБА_4 звернулась до Управління Держпраці у Сумській області із заявою про надання довідки за формою, яка визначена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.02.2013 року № 15-1, щодо заробітної плати за грудень 2015 року державного службовця, з посади якого їй призначена пенсія (а.с.9). До заяви долучила опубліковану електронну версію постанови Правління ПФУ зі змінами, внесеними постановою Правління ПФУ від 04.07.2016 року № 15-2, із якої випливає, що на час подачі заяви чинною залишилась форма довідки, яка подається для призначення пенсії. Інші форми довідок, що подавались для перерахунку пенсії, скасовані.

Управління Держпраці у Сумській області у листі-відповіді №7362/15-25/10/5376 зазначило, що форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію виключені на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду від 04.07.2016 №15-2. (а.с.12). При цьому, відповідачем було зазначено посадовий оклад начальника управління станом на 01.12.2015 - 3103,00 грн.

18.11.2016 ОСОБА_4 письмово звернулась до начальника Управління Держпраці у Сумській області Семенога Ю.Д. з проханням надати довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, інші надбавки і премії), що нарахована у грудні 2015 року та у травні 2016 року працюючому державному службовцю на відповідній посаді, з якої їй призначена пенсія (а.с.15).

Начальником Управління Держпраці у Сумській області Семеногом Ю.Д. надано відповідь листом № 7819/15-25/10/5904 від 01.12.2016 із посиланням на ст. 49 Кодексу законів про працю України про відсутність підстав для надання довідки про складові заробітної плати у зв'язку із тим, що позивач не є працівником Управління, і повідомлені розміри посадового окладу начальника управління станом на 01.12.2015 та на 01.05.2016 (а.с.16).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 32 Конституції України кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.

Публічна інформація відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно із ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Доступ до інформації забезпечується, відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Метою отримання позивачем інформації щодо розмірів посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок і премій працюючому державному службовцю на відповідній посаді, з якої їй призначена пенсія, є перерахунок пенсії державного службовця, на який ОСОБА_4 має право у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і Постанови від 06.04.2016 № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Що стосується відповіді Управління Держпраці у Сумській області від №7362/15-25/10/5376 про те, що відсутні підстави видання довідки про складові заробітної плати за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, оскільки даною форму передбачено довідку для призначення пенсії, а не для перерахунку, та щодо того, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, виключено на підставі постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2, суд зазначає наступне.

Європейський Суд з прав людини визначив сутність принципу правової визначеності як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються. Цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акту, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (справа «Лелас проти Хорватії», справа «Тошкуце проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (справа «Онер'їлдіз проти Туреччини»).

Таким чином, відмова Управління Держпраці у Сумській області у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, фактично обмежує право позивача на реалізацію в подальшому конституційного права на соціальний захист, гарантованого ст. 46 Конституції України, яке згідно зі ст. 64 Основного Закону України не може бути обмежене, крім випадків, передбачених самою Конституцією України.

На момент набуття ОСОБА_4 права на пенсію законодавством було гарантоване право на перерахунок пенсії у разі підвищення оплати праці працюючих державних службовців з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ).

Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів.

Таким чином, відмова у видачі довідки про заробітну плату із зазначенням її складових унеможливлює реалізацію ОСОБА_4 права на перерахунок пенсії державного службовця.

Статтею 49 Кодексу законів про працю України встановлений обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Аналіз цієї та зазначених вище норм дає підстави стверджувати, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу), у якому працювала особа до виходу на пенсію.

Щодо форми довідки, варто зазначити наступне.

Дійсно, форма довідки, яка подається до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії Правлінням Пенсійного фонду України скасована на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду від 04.07.2016 №15-2.

Натомість Урядом зобов'язано органи Пенсійного фонду України затвердити нову форму довідки для перерахунку пенсії. У відведений час для затвердження нової форми довідки Пенсійний фонд України не виконав покладеного на нього Урядом зобов'язання.

Проте, право на перерахунок пенсії державного службовця Правлінням Пенсійного фонду України не відмінено.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод та обов'язки громадянина. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На цій підставі ОСОБА_4 зверталася до Управління Держпраці у Сумській області надати їй довідку про складові заробітної плати за грудень 2015 року та за травень 2016 року, а саме із обов'язковим указанням розмірів посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок та премій. Усі ці складові передбачені ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII, за яким позивачці призначено пенсію державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів.

В свою чергу, ч.1 ст. 15 вищезазначеного Закону передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Держпраці у Сумській області, третя особа - начальник Управління Держпраці у Сумській області Семеног Юрій Дмитрович про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Держпраці у Сумській області у видачі довідки про заробітну плату, із зазначенням складових: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, інших надбавок та премій.

Зобов'язати Управління Держпраці у Сумській області видати ОСОБА_4 довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року, у травні 2016 року, а також у січні 2017 року із зазначенням розмірів складових заробітної плати, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за посадою начальника Управління Держпраці у Сумській області.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 14.03.2017 року.