Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2009 р. справа № 2а-5857/09/0570
час прийняття постанови: 09-45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Куранді Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал», м. Донецьк
до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька
про зобов’язання вчинити певні дії
за участю представників:
від позивача: Тарасенко О.О. – за дов.
від відповідача: Можарової З.М. – за дов.
ВСТАНОВИВ:
Відкритим акціонерним товариством «Донвуглеводоканал» заявлено позов до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії, а саме прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 106015 грн. 87 коп., зі строком платежу до 20 травня 2004 року та по якому минув строк позовної давності, а також внести зміни до облікової картки по збору за спеціальне використання водних ресурсів шляхом виключення суми безнадійного податкового боргу у розмірі 106015 грн. 87 коп.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наявність підстав для списання податкового боргу зі збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 106015 грн. 87 коп. у зв'язку із збігом строку давнини, передбаченого для його стягнення з урахуванням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідач у письмових запереченнях та його представник під час судового розгляду проти позовних вимог заперечував, вважає, що дії податкового органу відповідають вимогам діючого законодавства, посилаючись на те, що норми Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не поширюються на питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Донвуглеводоканал» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 05438089, знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.
Судом встановлено, що 16 лютого 2004 року стосовно позивача господарським судом Донецької області порушена справа про банкрутство № 5/14Б та введений мораторій на задоволення вимог кредиторів. Судом встановлено, що станом на день розгляду даної справи на підприємстві триває процедура розпорядження майном, що підтверджується ухвалою господарського суду Донецької області від 25 березня 2009 року. Як встановлено судом, спірний податковий борг у розмірі 106015 грн. 87 коп. не входить до складу суми, яка увійшла до реєстру вимог кредиторів, що підтверджено представником відповідача під час судового розгляду справи.
Спірна сума податкового боргу зі збору за спеціальне використання водних ресурсів позивача виникла за 1 квартал 2004 року, тобто після порушення справи про банкрутство. До матеріалів справи долучена копія розрахунку збору за спеціальне використання водних ресурсів, поданого до податкового органу 11 травня 2005 року, яким визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 489753 грн. 70 коп. Строк сплати до 20 травня 2004 року.
Наявність податкового боргу зі збору за спеціальне використання водних ресурсів в сумі 106015 грн. 87 коп. за 1 квартал 2004 року не є спірним між сторонами та підтверджується обліковою карткою позивача.
Проблемою даного спору є наявність підстав для списання безнадійного податкового боргу позивача за нормами Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при наявності справи про банкрутство позивача, який знаходиться на час розгляду справи в стадії процедури розпорядження майном.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 статті 1 зазначеного Закону податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Поняття безнадійного податкового боргу та порядок його списання визначений нормами статті 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі – Закон № 2181).
Відповідно до підпункту «в» підпункту 18.2.1 пункту 18.2 вищенаведеної статті під терміном «безнадійний» слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.
Строки давності визначені статтею 15 Закону № 2181, а саме 1095 днів з дня узгодження податкових зобов’язань. Відповідно до підпункту 15.2.1 пункту 15.2 зазначеної статті, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Проаналізувавши вищенаведені норми, суд зазначає, що поняття «погашення податкових зобов'язання», «стягнення податкового боргу» та «списання безнадійного податкового боргу» не є тотожними. Закон № 2181 визначає порядок погашення та стягнення податкових зобов’язань, боргу різними шляхами, зокрема, шляхом самостійного погашення платником податків боргу, прийняття податковим органом рішень про продаж активів платника податків, стягнення податкового боргу через судове рішення. Однак, Закон № 2181 ніяким чином не пов’язує порядок списання податкового боргу з порядком стягнення податкового боргу.
Відповідно до пункту 7.8 статті 7 Закону № 2181 з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без застосування норм цього Закону. Аналізуючи дану норму, суд зазначає, що її вимоги стосуються того податкового боргу, який заявлений податковим органом до суду як кредитором в межах справи про банкрутство.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ, термін «мораторій на задоволення вимог кредиторів» вживається у цьому Законі у тому значенні, що це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Забезпечення вимог кредиторів і мораторій на задоволення вимог кредиторів здійснюється відповідно до статті 12 вищезазначеного Закону. Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі, про що зазначається в ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство (стаття 11, абзац перший частини четвертої статті 12 цього Закону).
Таким чином, з моменту введення мораторію боржник не може виконувати грошові зобов'язання та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, а заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань, не діють.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф,
пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Слід зазначити, що в абзаці 2 частини 4 статті 12 даного Закону йдеться виключно про задоволення вимог кредиторів, що виникли до введення мораторію. Вказана норма визначає конкретний проміжок часу, протягом якого не нараховуються штраф і пеня, на вимоги кредиторів, що виникли до введення мораторію. Зобов’язання, що виникли після введення мораторію боржник повинен виконувати повністю без будь-яких обмежень.
Як встановлено судом, спірна сума податкового боргу виникла після порушення справи про банкрутство позивача, тобто після 16 лютого 2004 року. Враховуючи, що відповідач у справі не звертався до суду із позовом про стягнення спірного податкового боргу протягом встановлених строків давності, тобто протягом 1095 календарних днів, у податкового органу відсутня можливість щодо стягнення спірної суми станом на день розгляду справи, отже даний борг позивача є безнадійним в розумінні підпункту «в» підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону № 2181. Суд зазначає, що можливість стягнення податкового боргу за межами строків давності по закінченню процедури санації та відновлення платоспроможності боржника діюче законодавство не передбачає.
Згідно з пунктом 3.3 наказу Державної податкової адміністрації України від 14 березня 2001 року № 103 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 січня 2002 року за № 16/6304) під терміном «безнадійний» податковий борг слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку).
Відповідно до пункту 11.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яка затверджена наказом Державної податкової інспекції України від 18 липня 2007 року № 276 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року № 843/11123 списання податкового боргу, визнаного в установленому порядку безнадійним, у картках особових рахунків платника здійснюється відповідно до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 14 березня 2001 року № 103, на підставі рішення керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби датою прийняття такого рішення.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії, а саме прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 106015 грн. 87 коп., зі строком платежу до 20 травня 2004 року та по якому минув строк позовної давності, а також внести зміни до облікової картки по збору за спеціальне використання водних ресурсів шляхом виключення суми безнадійного податкового боргу у розмірі 106015 грн. 87 коп. задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Куйбишевському районі м. Донецька прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу «Донвуглеводоканал» зі збору за спеціальне використання водних ресурсів у розмірі 106015 грн. 87 коп., що утворився після порушення провадження у справі про банкрутство за 1 квартал 2004 року зі строком платежу до 20 травня 2004 року та по якому минув строк позовної давності щодо його стягнення, а також внести зміни до облікової картки Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал» зі збору за спеціальне використання водних ресурсів шляхом виключення суми безнадійного податкового боргу у розмірі 106015 грн. 87 коп.
Присудити з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 7 травня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 8 травня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Смагар С.В.