Справа № 727/1127/17
Провадження № 2-а/727/116/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Семенка О.В.,
при секретарі Гончарук Н.Г.,
за участю представників позивача Бирчака Б.С., Максименко В.Є.,
представника відповідача Юзьківа М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівці-2004» до Чернівецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернівці-2004» (далі ТОВ «Чернівці-2004) звернулося в суд з адміністративним позовом до Чернівецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень.
Посилалося на те, що ТОВ «Чернівці-2004» є суб'єктом господарювання, основним видом діяльності якого є надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом в м. Чернівці.
Рішенням 11 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 12 серпня 2016 року №352 встановлено мораторій (заборону) на введення в дію підвищених цін та тарифів для населення на житлово-комунальні послуги, а саме: до 31 грудня 2016 року на перевезення у всіх видах громадського транспорту, в тому числі електричного та маршрутних таксі.
Рішенням 20 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 24 січня 2017 року №543 встановлено заборону до 31 березня 2017 року на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту, в тому числі електричного та маршрутного таксі.
Вважає рішення міської ради протиправним з наступних підстав.
25 листопада 2014 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято рішення №607/20, яким встановлено проміжний розмір вартості проїзду за 1 поїздку у міському пасажирському автотранспорті загального користування в м. Чернівцях у розмірі 3,00 грн. - в автобусах, які виконують перевезення пасажирів у звичайному режимі, в режимі маршрутного таксі та в автобусах, що працюють в експресному режимі руху.
Середня вартість палива з листопада 2014 року по січень 2017 року зросла з 13 грн. до 21 грн., тобто на 43,8%. Мінімальна заробітна плата за цей період збільшилась більше ніж у 2 рази.
Встановлені тарифи у 2014 році в даний час не відшкодовують витрати на паливно-мастильні матеріали, електроенергію, заробітну плату, запасні частини, акумуляторні батареї, автошини та інші витрати на обслуговування транспорту.
Матеріальна база перевізників, включаючи рухомий склад, у процесі надання послуг з перевезення пасажирів піддається втраті первинних властивостей (зносу рухомого складу), вони підлягають періодичному оновленню або заміні.
Крім того, в період економічної кризи погіршились умови щодо заміни та оновлення рухомого складу автотранспорту за рахунок збільшення вартості автобусів, складності отримання кредитів та зростання відсотків по них.
Середній вік автобусів орієнтовно складає 12 років.
Таким чином, існуючі тарифи на проїзд в міському пасажирському транспорті не в повній мірі компенсують витрати перевізників.
Встановивши мораторій (заборону) на введення в дію підвищених тарифів на перевезення, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, оскільки встановлення тарифів належить до повноважень виконавчого комітету, а не міської ради, та втрутився у власні повноваження виконавчого комітету Чернівецької міської ради, а також в господарську діяльність позивача.
В результаті таких дій ТОВ «Чернівці-2004» зазнає суттєвих збитків.
Крім цього, оскаржувані рішення прийнято всупереч Регламенту Чернівецької міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VII скликання від 02 лютого 2016 року №105, - без оприлюднення та без розгляду постійними комісіями Ради.
Товариство просило визнати протиправним та скасувати підпункт 1.3 пункту 1 рішення 11 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 12 серпня 2016 року №352 «Про встановлення мораторію (заборони) на введення в дію підвищених цін та тарифів для населення на житлово-комунальні послуги в м.Чернівцях» та рішення 20 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 24 січня 2017 року №543 «Про встановлення заборони на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту в м. Чернівцях».
В судовому засіданні представники позивача Бирчак Б.С. та Максименко В.Є.позов підтримали та підтвердили обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Юзьків М.І. в судовому засіданні заперечував проти позову, надав свої пояснення.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ «Чернівці-2004» є суб'єктом господарської діяльності, що надає послуги з перевезення пасажирів автобусами. Дана обставина підтверджується ліцензією серії АЕ №420316, виданої 14.01.2014 року Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті (а.с.11), довідкою з Головного управління статистики у Чернівецькій області №04-01-01-28/187 від 17.12.2013 року (а.с.10).
21 жовтня 2016 року між виконавчим комітетом Чернівецької міської ради (далі «Замовник») та ТОВ «Чернівці-2004» (далі «Перевізник») був укладений Договір №17 на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Чернівцях, відповідно до якого Замовник надав Перевізникові право на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування згідно з додатком 1 до цього Договору (п.1.2 Договору) (а.с.12-13).
Додатком №1 до Договору №17 від 21.10.2016 року був визначений перелік міських автобусних маршрутів загального користування, на яких надано право здійснення перевезення пасажирів (а.с.14).
Відповідно до п.2.1.3 Договору до обов»язків Замовника входить також встановлення тарифів на перевезення пасажирів у встановленому законодавством порядку.
Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №607/20 від 25 листопада 2014 року встановлений проміжний розмір вартості проїзду за 1 поїздку у міському пасажирському автотранспорті загального користування в м. Чернівцях у розмірі 3,00 грн. - в автобусах, які виконують перевезення пасажирів у звичайному режимі, в режимі маршрутного таксі та в автобусах, що працюють в експресному режимі руху (а.с.15).
Рішенням 11 сесії VII скликання Чернівецької міської ради від 12 серпня 2016 року №352 «Про встановлення мораторію (заборони) на введення в дію підвищених цін та тарифів для населення на житлово-комунальні послуги в м. Чернівцях» встановлено мораторій (заборону) на введення в дію підвищених цін та тарифів для населення на житлово-комунальні послуги, в тому числі до 31 грудня 2016 року на перевезення у всіх видах громадського транспорту, в тому числі електричного та маршрутних таксі (п.1.3) (а.с.32-33).
Рішенням 20 сесії VII скликання Чернівецької міської ради від 24 січня 2017 року №543 «Про встановлення заборони на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту в м. Чернівцях» встановлено заборону до 31 березня 2017 року на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту, в тому числі електричного та маршрутних таксі (а.с.34).
Суд вважає, що вищезазначені рішення сесії Чернівецької міської ради є протиправними та підлягають скасуванню з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 та 3 ст. 10 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад.
Главою 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена компетенція виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до підпункту 2 пункту «а» ч.1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на транспортні послуги відноситься до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Отже, аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що встановлення тарифів, в тому числі і на транспортні послуги, належить до повноважень саме виконавчого комітету.
В даному випадку оскаржувані рішення, якими встановлено мораторій (заборону) на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту в м.Чернівцях були прийняті міською радою, яка вирішила питання, що перебувають поза межами її повноважень, а тому ці рішення є неправомірними.
Відповідно до ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядуванняв Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Регламент Чернівецької міської ради VII скликання був затверджений рішенням Чернівецької міської ради VII скликання від 02 лютого 2016 року №105 (далі - Регламент).
Відповідно до ст.43 Регламенту сесія Ради є повноважною розглядати і вирішувати на засіданнях всі питання, віднесені до її відання законодавством України (ч.1).
До порядку денного вносяться лише ті питання, з яких є підготовлений проект рішення, а в разі необхідності довідка-обґрунтування, в якій вказується потреба і мета прийняття рішення, прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення (ч.3).
Не допускається внесення на сесію додаткових питань, які не розглянуті постійними комісіями Ради і не оприлюднені в порядку визначеному законом (ч.4).
Згідно вимог ст.46 Регламенту Секретар Ради забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями, науковцями, громадськістю та оприлюднення проектів рішень, що виносяться на розгляд Ради, шляхом розміщення їх на офіційному веб-порталі Ради, із обов'язковим виконанням вимог Законів України „Про доступ до публічної інформації", „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", з розсиланням інформації про нові надходження в базі проектів рішень депутатам Ради на їх електронні адреси, а також шляхом винесення їх на консультації з громадськістю, громадські слухання чи інші форми участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування, передбачені чинним законодавством, Статутом територіальної громади міста Чернівців, рішеннями Ради.
Всупереч даним вимогам Регламенту Чернівецької міської ради проекти оскаржуваних рішень попередньо не були розглянуті на постійних комісіях ради та не були оприлюднені на офіційному веб-порталі Ради.
Таким чином, суд вважає, що оскаржувані рішення прийняті неповноважним органом та з порушенням відповідного Регламенту.
Крім цього, суд вважає, що оскаржувані рішення порушують господарські інтереси та права ТОВ «Чернівці-2004».
З матеріалів справи вбачається, що тарифи на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті виконавчим комітетом Чернівецької міської ради встановлювалися у листопаді 2014 року у розмірі 3,00 грн. - в автобусах, які виконують перевезення пасажирів у звичайному режимі, в режимі маршрутного таксі та в автобусах, що працюють в експресному режимі руху.
З цього періоду часу підвищення тарифу на перевезення пасажирів не відбувалося. Разом з тим, з листопада 2014 року по січень 2017 року мінімальні заробітна плата збільшилася більше ніж у 2 рази, а вартість пального на 43,8%.
Відповідно до п.1.6 Методики розрахунку тарифів а послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 17.11.2009р. №1175 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту», перегляд тарифів повинен здійснюватися у зв»язку із зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності підприємств-перевізників, в тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%.
З наданого позивачем розрахунку тарифів на автобусні перевезення на міському маршруті загального користування вбачається невідповідність діючих тарифів фактичним витратам на надання зазначених послуг, зокрема, встановлений тариф у 3,00 грн. не відшкодовує витрати на паливно-мастильні матеріали, електроенергію, заробітну плату, запасні частини, акумуляторні батареї, автошини та інше (а.с.17-27). Згідно з розрахунковими (нормативними) витратами вартість перевезення 1 пасажира по м. Чернівці становить 5,00 грн.(а.с.23-25, 35).
Враховуючи наведені обставини суд вважає, що адміністративний позов ТОВ «Чернівці-2004» є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівці-2004» до Чернівецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати підпункт 1.3 пункту 1 рішення 11 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 12 серпня 2016 року №352 "Про встановлення мораторію (заборони) на введення в дію підвищених цін та тарифів для населення на житлово-комунальні послуги в м. Чернівцях".
Визнати протиправним та скасувати рішення 20 сесії Чернівецької міської ради VII скликання, від 24 січня 2017 року №543 "Про встановлення заборони на підвищення тарифів на перевезення у всіх видах громадського транспорту в м. Чернівцях".
Стягнути Чернівецької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівці-2004» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3200 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
СУДДЯ : О.В. Семенко