Постанова № 6527491, 23.02.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2009
Номер справи
2а-7209/08/0570
Номер документу
6527491
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2009 р.                                                                       справа № 7209/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Цургановій Г.В.

за участю:           

представника позивача Гаєвого Р.А.

представників відповідача

Тульської К.А., Павленко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства

«Донецькобленерго»

до Управління Пенсійного фонду України у

Центрально – Міському районі міста Горлівки

про скасування рішення застосування фінансових

санкцій та нарахування пені за несплату

(неперерахування) або несвоєчасну сплату

(несвоєчасне перерахування) страхувальниками

страхових внесків, у тому числі донарахованих

страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго», звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Центрально – Міському районі міста Горлівки про скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що УПФУ у Центрально – Міському районі міста Горлівки винесено рішення № 338/00131268 від 20.02.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Позивачу нараховане штраф у розмірі 3610,27 грн. та пеня у розмірі 108,30 грн. - загальна сума 3718,57 грн.

Згідно додатку до рішення у ВАТ «Донецькобленерго» станом на 21.01.2008 року є податковий борг по страховим внескам за грудень 2007 року у розмірі 34678,81 грн.

Вважає, що зазначене рішення винесено неправомірно.

Просив визнати скасувати рішення про застосування фінансових санкцій.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що рішення УПФУ в Центрально-Міському районі є обґрунтованим та винесеним на підставі вимог діючого законодавства, суду надав письмові заперечення. Просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ВАТ «Донецькобенерго» є юридичною особою, розташованою за адресою : місто Горлівка пр. Леніна буд.11.

Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі міста Горлівки є суб»єктом владних повноважень, яке в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. N 1261, Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 зі змінами та доповненнями ,зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. N 442/6730, повноваження.

20.02.2008 року УПФУ у Центрально-Міському районі міста Горлівки винесене рішення № 338/00131268 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду, згідно з якою ВАТ «Донецькобленерго» має сплатити суму у розмірі 3718,57 грн.

Позивач, не погоджуючись нарахуванням фінансових санкцій та стверджує, що зазначене рішення є безпідставним.

Суд погоджується з такою позицією позивача з огляду на наступне.

ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. (зі змінами та доповненнями), визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст.1 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»:

- страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України,

- страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

У відповідності до ст. 18 цього Закону, розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

У відповідності до ст.19 Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються:

для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності».

У відповідності до п.4 ст.20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

Терміни сплати і обов»язки страхувальника з цим пов»язані встановлені п.6 ст.20 Закону. Нормою закону передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій ( п.2 ст. 106 Закону).

Згідно платіжних доручень про сплату страхових внесків за грудень 2007 року:

-          від 03.12.2007 року № 8584 у сумі 400 грн.,

-          від 03.12.2007 року № 8582 у сумі 30 грн.,

-          від 05.12.2007 року № 8635 у сумі 15 грн.,

-          від 05.12.2007 року № 8637 у сумі 240 грн.,

-          від 10.12.2007 року № 8766 у сумі 200 грн.,

-          від 10.12.2007 року № 8768 у сумі 3250 грн.,

-          від 13.12.2007 року № 8964 у сумі 150 грн.,

-          від 13.12.2007 року № 8966 у сумі 2300 грн.,

-          від 17.12.2007 року № 9084 у сумі 110 грн.,

-          від 17.12.2007 року № 9086 у сумі 1950 грн.,

-          від 20.12.2007 року № 9250 у сумі 6850 грн.,

-          від 20.12.2007 року № 9248 у сумі 420 грн.,

-          від 21.12.2007 року № 9366 у сумі 450 грн.,

-          від 21.12.2007 року № 9368 у сумі 7100 грн.,

-          від 21.12.2007 року № 9314 у сумі 125000 грн.,

-          від 21.12.2007 року № 9312 у сумі 7000 грн.,

-          від 25.12.2007 року № 9456 у сумі 1300 грн.,

-          від 10.01.2007 року № 9935 у сумі 8000 грн.,

-          від 10.01.2007 року № 9937 у сумі 182000 грн.

У разі несвоєчасної сплати страхувальником страхових внесків і наявності у нього заборгованості по сплаті недоїмки, штрафної санкції та пені, Законом встановлений порядок зарахування сум, що надходять від страхувальника. Норма п. 5 ст. 106 Закону складається із двох гіпотез та двох диспозицій.

Перша диспозиція статті визначає дії органу Пенсійного фонду по зарахуванню сум, що надходять від страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки. В цьому випадку, тобто коли страхувальник визначає призначення платежу на сплату недоїмки, суми страхових внесків, що надійшли погашають суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

В тому ж випадку, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Таким чином, норми другої диспозиції п.5 ст.106 Закону встановлюють черговість погашення страхувальниками різних складових частин заборгованості перед Пенсійним фондом, але не встановлюють залежність від дати виникнення заборгованості. Тобто, поки у страхувальника існує заборгованість по сплаті страхових внесків (недоїмка), поточні платежі не повинні зараховуватись у сплати фінансових санкції та пені.

Крім цього, у відповідності до п.10.11 розд.10 Інструкції про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, в редакції затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 18.01.2007 р. № 2-2, при здійснені органом Пенсійного фонду самостійного перерозподілу отриманих від страхувальника страхових внесків, протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Відповідачем не надано до суду доказів видачі позивачу повідомлень про перерозподіл отриманих страхових внесків та законності його дій по зміні призначення платежу.

Посадові особи органів Пенсійного фонду України зобов»язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ , організацій, забезпечувати виконання покладених на органи Пенсійного фонду функцій та повною мірою використовувати надані їм права ( ст. 63 Закону України № 1058 від 09.07.03 р. «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»). Змінюючи призначення платежу на свій розсуд без повідомлення позивача, відповідач діяв з перевищенням своїх повноважень.

У пункті 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних стравах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб«єкта владних повноважень обов»язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відвідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність своїх дій по зарахуванню поточних платежів страхувальника в рахунок штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості виникнення заборгованості по їх сплаті.

Суд приходить до переконання, що оскаржувана вимога про сплату боргу є прийнятою з порушенням норм діючого законодавства і підлягає визнанню недійсною та скасуванню.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Управління пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі міста Горлівки про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, задовольнити.

Скасувати рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі міста Горлівки № 338/00131268 від 20.02.2008 року.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 23 лютого 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений та підписаний 27 лютого 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Стиран В.В.