Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2009 р. справа № 2а-327/08/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
при секретарі Хріпуновій С.Ю.,
за участю представників позивача Марущенко В.Р., Берегового С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Комунального підприємства «Макіївтепломережа» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 42597,61грн.,
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з енергозбереження звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Макіївтепломережа» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 42597,61грн. Комунального підприємства «Макіївтепломережа» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 42597,61грн., мотивуючи свої вимоги тим , що згідно постанови №18-6/07-22-013 КП 12 ЕС про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів від 26 березня 2007 року до відповідача КП «Макіївтепломережа» застосовано підвищену плату за перевитрати природного зазу.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки, заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно свідоцтва про державну реєстрацію КП «Макіївтепломережа» зареєстровано як юридична особа .
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року №1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження» , Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Відповідно до Закону України «Про енергозбереження» , зокрема ст.5 , суб’єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства – промисловості, транспорту, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
Статтею 26 цього Закону державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, згідно з Порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України , окремі споруди та інженерні об’єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.00 №64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.00 за №653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.
Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів Комунального підприємства «Макіївтепломережа» встановлено факти перевищення стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. «є» ЗУ «Про енергозбереження» є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.
Відповідно до ст. 11 п. «е» ЗУ «Про енергозбереження» економічні заходи для енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Актом комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів Комунального підприємства «Макіївтепломережа» №18-6/07-22-013 КП від 5 березня 2007 року встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно висновків вищезазначеного акту перевірки встановлено:
- Перевитрати природного газу через пошкодження футерівки котлів котельні по вул. Горького ст.№2, та котлів котельні по вул. Донецька ст.1,2,8,9,11,14 та відсутність теплової ізоляції на засувках та ділянках теплових колекторів (Ввтр=1,49тис.м3/рік)
- Перевитрати природного газу через роботу котлів з низьким ККД (відхиленням від затвердженої режимної карти) на котлах КВГ ст..№2 котельня по вул. Горького, та КВ-ГМ-1,25 ст.№8 котельня по вул. Донецька, (Евтр=35,18тис.м3/рік)
- Перевитрати електроенергії через недостатню компенсацію реактивної потужності (Евтр=11,1 кВт.год./рік)
Сумарні перевитрати нераціонального використання природного газу 36,67тис.м3/рік, електричної енергії 11,1 тис. кВт.год./рік, що складає розмір підвищеної плати ((36,67х491,83)+(11,1х294))х2=42597,61грн.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акту перевірки застосовано підвищену плату до комунального підприємства «Макіївтепломережа» за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно з чинним законодавством. Розмір підвищеної плати передбачений в постанові Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві».
В розділі ІІ цієї постанови КМУ зазначено, що споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Постанова №18-06/07-22-013 КП 12 ЕС від 26 березня 2007 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів оскаржувалась у судовому порядку, однак постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року по справі №2а-5197/08 за позовом комунального підприємства «Макіївтепломережа» до Державної інспекції з енергозбереження про визнання недійсною постанови, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Вищезазначена постанова набрала законної сили.
Застосована територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до Комунального підприємства «Макіївтепломережа» підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 42597,61грн. підприємством не сплачена.
Відповідно до п.п. 16,17 «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» КП «Макіївтепломережа» повинно було самостійно сплатити суму штрафних санкцій.
Несплата відповідачем заборгованості перед бюджетом порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу.
Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної інспекції з енергозбереження до Комунального підприємства «Макіївтепломережа» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 42597,61грн.
На підставі ст. 94 КАС України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 425,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись Закону України «Про енергозбереження», Постанови КМУ «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» , ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з енергозбереження до Комунального підприємства «Макіївтепломережа» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 42597,61грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Макіївтепломережа» ( 86156, м. Макіївка, вул. Лебедєва, госпблок , ЄДРПОУ 31534547, р/р 26009402000 в відділенні №1 ЗАТ «Донміськбанк», МФО 334970) на користь державного бюджету суму штрафних санкцій за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 42597( сорок дві тисячі п’ятсот дев’яносто сім)грн. 61коп.
Стягнути з Комунального підприємства «Макіївтепломережа» ( 86156, м. Макіївка, вул. Лебедєва, госпблок , ЄДРПОУ 31534547, р/р 26009402000 в відділенні №1 ЗАТ «Донміськбанк», МФО 334970) на користь Державної інспекції з енергозбереження(02094, м. Київ, вул. Краківська, 17, ЄДРПОУ 21655283, р/р 35221002000194, УДК в м. Києві) судовий збір у розмірі 425(чотириста двадцять п’ять)грн. 00коп.
Повний текст постанови виготовлено 24 березня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.