Постанова № 6526411, 04.02.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2009
Номер справи
13408/08/0570
Номер документу
6526411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2009 р.                                                                       справа № 2а-13408/08/0570

час прийняття постанови: 13:00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Горб О.Ю.

Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» (м. Ясинувата)

до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції (м. Ясинувата)

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000332320/0 від 19.06.2008 р. та частково недійсним податкового повідомлення-рішення №0000322320/0 від 19.06.2008 р.

представники сторін: Станчуляк Ю.В., Барчинський І.М. – представники позивача; Хандогіна О.Ю., Приходько Т.В., Чебишева Н.Г. – представники відповідача

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» (м. Ясинувата), далі за текстом «ТОВ «Бета-Агро-Інвест», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції (м. Ясинувата), далі за текстом «ДПІ», про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000332320/0 від 19.06.2008 р., яким позивачеві нараховані податкові зобов’язання з податку на додану вартість, далі за текстом «ПДВ», у сумі 22229 грн. та застосовані фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп., у загальній сумі 30974 грн. 20 коп., та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000322320/0 від 19.06.2008 р., яким позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. на суму 284660 грн.

Заявою про уточнення позовних вимог позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000332320/0 від 19.06.2008 р., яким позивачеві нараховані податкові зобов’язання з ПДВ у сумі 22229 грн. та застосовані фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп., у загальній сумі 30974 грн. 20 коп., та визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000322320/0 від 19.06.2008 р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. у сумі 264286 грн.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.

ТОВ «Бета-Агро-Інвест» є сільськогосподарським товаровиробником, одним з видів діяльності якого є розведення свиней. При реалізації переробним підприємствам м’яса у живій вазі позивач, керуючись п.п.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р., здійснював нарахування ПДВ за нульовою ставкою, що було відображено у загальній декларації з ПДВ. При визначенні сум податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, підприємство керувалось приписами п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Посилання ДПІ на п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» та п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805, є безпідставним, оскільки приписами, що містяться в даних нормах врегульовані питання сплати податку сільськогосподарськими підприємствами за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м’ясопродукти, вироблених у власних переробних цехах, а не питання оподаткування ПДВ операцій з продажу сільськогосподарськими підприємствами м’яса у живій вазі переробним підприємствам, саме які здійснювались позивачем в даному випадку.

Позивачем також зазначено, що при розрахунку суми бюджетного відшкодування ПДВ підприємством була допущена технічна помилка, внаслідок якої відбулось збільшення суми бюджетного відшкодування на 20374 грн. Зменшення податковим повідомленням-рішенням №0000322320/0 від 19.06.2008р. суми бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 20374 грн. ТОВ «Бета-Агро-Інвест» визнається.

ДПІ проти позову заперечує, посилаючись на наступне.

Змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007р. №596 до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805, виключено норму, якою було передбачено право включення до податкового кредиту податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, сум ПДВ, сплачених сільськогосподарськими підприємствами у зв’язку з придбанням товарів, робіт, послуг, вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, з подальшим відшкодовуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

Неправомірне включення ТОВ «Бета-Агро-Інвест» у період з квітня 2007р. по березень 2008р. до складу податкового кредиту загальних декларацій сум ПДВ, сплачених підприємством у вартості придбаних товарів, які використовувались в операціях з реалізації переробним підприємствам м’яса в живій вазі за нульовою ставкою ПДВ, призвело до завищення суми заявленого бюджетного відшкодування за березень 2008р. у сумі 284660 грн. та заниження суми ПДВ до сплати в бюджет за березень 2008р. у сумі 22229 грн.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд –

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» є суб’єктом підприємницької діяльності, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видано Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області, дата проведення державної реєстрації 07.03.2000 р., номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 12521200000000245.

Позивач є платником податку на додану вартість, свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 07151364 НВ № 268590 видано Ясинуватською ОДПІ 24.03.2000 р.

Згідно податкової декларації з ПДВ за березень 2008р. (подана до ДПІ 21.04.2008р. №6911) позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду – 1464 грн. (рядок 20), залишок від’ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду – 675324 грн. (рядок 23), який складається із значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду (лютого 2008р.) – 675324 грн. (рядок 23.2), залишок від’ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду – 673860 грн. (рядок 24), сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню – 284660 грн. (рядок 25), на рахунок платника у банку – 284660 грн. (рядок 25.1), залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду – 389200 грн. (рядок 26).

Уточнюючою довідкою щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (подана до ДПІ 25.04.2008р.) платником визначені періоди, у яких виникли суми, включені до суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2008р.: грудень 2006р., квітень, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, грудень 2007р., січень, лютий 2008р.

Для визначення достовірності нарахування заявленої ТОВ «Бета-Агро-Інвест» суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2008р. ДПІ було проведено виїзну позапланову документальну перевірку позивача, за наслідками якої складено акт від 05.06.2008р. №285/23-211-2/30844997 «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест», код ЄДРПОУ 30844997, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період березень 2008 року».

Під час перевірки було встановлено порушення абз. 2,3 п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, абз. 1,2,3 п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. №805(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007р. №596), а саме включення ТОВ «Бета-Агро-Інвест» у квітні 2007р. – березні 2008р. до загальних обсягів поставки операцій з продажу переробним підприємствам м’яса в живій вазі (свиней), що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, у загальній сумі 5311057 грн. та включення до складу податкового кредиту загальних декларацій ПДВ з вартості придбаних товарів, які використовувались в операціях, пов’язаних з реалізацією переробним підприємствам м’яса в живій вазі (свиней), що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, тобто вирощування та відгодівлі свиней, які були реалізовані переробним підприємствам, у загальній сумі 696089 грн. З загальної суми завищення податкового кредиту на 696089 грн. підприємством завищена сума податкового кредиту по загальній декларації на 20374 грн. внаслідок порушення п.п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Внаслідок порушення п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7, абз. 2,3 п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2, абз. 1.2.3 п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. №805(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007р. №596), перевіркою встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2008р. у сумі 284660 грн., у тому числі: грудень 2006р. – 44112 грн., квітень 2007р. – 19167 грн., травень 2007р. – 8631 грн., липень 2007р. – 10875 грн., серпень 2007р. – 39975 грн., вересень 2007р. – 29843 грн., жовтень 2007р. – 38455 грн., грудень 2007р. – 35980 грн., січень 2008р. – 27667 грн., лютий 2008р. – 29955 грн.; завищення залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі 389200 грн., у тому числі: квітень 2007р. – 66895 грн., серпень 2007р. – 120324 грн., вересень 2007р. – 143917 грн., січень 2008р. – 21510 грн., лютий 2008р. – 36554 грн.; заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, у сумі 22229 грн., у тому числі: лютий 2008р. – 20765 грн., березень 2008р. – 1464 грн.

Наведені порушення зумовлені неправомірним, на думку ДПІ, віднесенням ТОВ «Бета-Агро-Інвест» до податкового кредиту з ПДВ загальних декларацій сум ПДВ за операціями з придбання товарів та послуг (поросята, ячмінь, пшениця, кормові домішки для свиней, послуги з постачання електроенергії та ін.), які були використані при виробництві м’яса в живій вазі (свині), реалізованих в подальшому переробним підприємствам (Донецькому м’ясокомбінату, Луганському м’ясокомбінату, Лисичанському м’ясокомбінату, ТОВ «Фіруза», АТЗТ «Костянтинівська ковбасна фабрика» та ін.)

На підставі акту перевірки від 05.06.2008р. №285/23-211-2/30844997 ДПІ були прийняті податкове повідомлення-рішення №0000332320/0 від 19.06.2008 р., яким ТОВ «Бета-Агро-Інвест» нараховані податкові зобов’язання з ПДВ у сумі 22229 грн. та застосовані фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп., у загальній сумі 30974 грн. 20 коп., та податкове повідомлення-рішення №0000322320/0 від 19.06.2008 р., яким позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. на суму 284660 грн.

Позивачем зазначається, що при розрахунку суми бюджетного відшкодування ПДВ підприємством була допущена технічна помилка, внаслідок якої відбулось збільшення суми бюджетного відшкодування на 20374 грн. з огляду на що зменшення ДПІ суми бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 20374 грн. ТОВ «Бета-Агро-Інвест» визнається. Зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 264286 грн. та нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у сумі 22229 грн. позивач вважає неправомірним.

З метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» в редакції Законів Українивід 19.10.2006 р. № 273-V, від 28.12.2007 р. № 107-VI, чинній у спірний період, було встановлено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» Кабінетом Міністрів України постановою від 12 травня 1999 р. № 805 затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Даним Порядком встановлюється механізм реалізації абз.1 п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»:

Переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі. За результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість (п.6). Перерахування сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється з небюджетного рахунка переробного підприємства, відкритого в територіальному органі Державного казначейства, на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (п.5). Суми дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі сільськогосподарські товаровиробники використовують виключно для розвитку тваринництва - насамперед для забезпечення тваринництва кормами, відтворення поголів'я, придбання племінних ресурсів та здійснення ветеринарних заходів (п.8).

Приписами п.12 Порядку встановлений механізм реалізації абз.2 п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»:

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. При цьому сума акумульованого на окремому рахунку податку на додану вартість за поставлені молоко та молочну продукцію спрямовується на придбання приладів і реактивів, необхідних для визначення показників якості молока і молочної продукції, фільтрувальних матеріалів, холодильного обладнання та доїльних установок у разі неналежного забезпечення ними сільськогосподарських підприємств.

Сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків з податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку.

У разі одержання за договорами товарно-матеріальних цінностей, надання послуг, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах зазначеної в абзаці першому цього пункту продукції, сплачену суму податку на додану вартість з операцій поставки таких товарно-матеріальних цінностей, надання послуг відносять на податковий кредит по розрахунках з таких сільськогосподарських операцій.

На підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Разом з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням з Мінагрополітики.

Залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між податком на додану вартість, що надходить від покупців, та податком на додану вартість, сплаченим постачальникам, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок. Залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

Кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. У разі нецільового використання зазначені кошти стягуються до державного бюджету відповідно до законодавства.

Отже, п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлює особливий режим оподаткування ПДВ, по-перше, для переробних підприємств при реалізації молока, молочної продукції, м’яса та м'ясопродуктів (абз.1 п.11.21 ст.11), а по-друге, для сільськогосподарських підприємств при реалізації молока, худоби, птиці, вовни, молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах (абз.2 п.11.21 ст.11).

Стосовно переробних підприємств (абз.1 п.11.21 ст.11) закон встановлює обов’язок вести окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі та складати окремі податкові декларації, сума ПДВ за даними яких спрямовується для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам. Таким чином, обов’язок складання окремої податкової декларації покладений не на сільськогосподарського товаровиробника молока та м'яса в живій вазі, а на переробне підприємство. При цьому сільськогосподарський товаровиробник повинен отримати дотації та використовувати їх виключно для розвитку тваринництва (забезпечення тваринництва кормами, відтворення поголів'я, тощо).

Що стосується операцій сільськогосподарських підприємств з реалізації сільськогосподарської продукції (молока, худоби, птиці, вовни, молочної продукцію та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах) (абз.2 п.11.21 ст.11), то суми ПДВ, сплачені набувачами продукції у ціні товару, залишаються у розпорядженні сільськогосподарських підприємств та спрямовуються на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Обов’язок відображати у окремій (скороченій) податковій декларації з ПДВ операції з реалізації молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, покладений на сільськогосподарських товаровиробників, які здійснюють ці операції. Такі сільськогосподарські товаровиробники також зобов’язані відносити на податковий кредит сплачену суму ПДВ за поставку ТМЦ, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах.

Оскільки ТОВ «Бета-Агро-Інвест» здійснювались саме операції з реалізацією м’яса в живій вазі (свиней) переробним підприємствам, обов’язку складати окрему (скорочену) податкову декларацію з ПДВ, яка не передбачає бюджетне відшкодування з ПДВ, у позивача не було, оскільки спеціальний режим оподаткування, встановлений абз.2 п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», не розповсюджується на ці операції позивача.

Зазначене також підтверджується п.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. №166 (у редакції наказу від 15 червня 2005 р. №213), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 р. за №702/10982,яким встановлено, що скорочену податкову декларацію з податку на додану вартість подають ті платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість») суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні для цільового використання. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.

Посилання відповідача на відсутність у платника права на бюджетне відшкодування з ПДВ, оскільки внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007р. №596 змінами було виключене друге речення п. 2 Порядку № 805, яким передбачалось право включення до податкового кредиту загальної податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом сум ПДВ, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, з подальшим відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією, не приймається судом до уваги з огляду на наступне.

Як встановлено ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування» ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. В даному випадку таким законом є Закон України «Про порядок на додану вартість», зміни до якого стосовно оподаткування операцій з придбання ТМЦ, які використовуються при виробництві м’яса в живій вазі, реалізованого переробним підприємствам, не вносились. При цьому обов’язку платника податку відображати суми ПДВ за операціями з придбання ТМЦ, які використовувались при виробництві м’яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам, у скороченій (окремій) декларації з ПДВ ані Законом України «Про порядок на додану вартість», ані Порядком № 805 не встановлено.

З огляду на викладене, висновок ДПІ, що суми ПДВ за операціями з придбання ТМЦ, які використовувались при виробництві м’яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам, мали бути відображені позивачем не у загальній декларації, а у скороченій (окремій) декларації з ПДВ, яка не передбачає бюджетного відшкодування, є неправомірним, відповідно, посилання ДПІ на абз.2 п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» як на обґрунтування відсутності у платника права на бюджетне відшкодування з ПДВ, є безпідставним.

З матеріалів справи вбачається, що при реалізації переробним підприємствам м’яса у живій вазі позивач, керуючись п.п.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість», здійснював нарахування ПДВ за нульовою ставкою, що відображалось у рядку 2.2 загальних декларацій з ПДВ.

При визначенні сум податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, підприємство керувалось приписами п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яким встановлені порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

За приписами п.п.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» в редакції Законів Українивід 19.10.2006 р. № 273-V, від 31.05.2007 р. № 1112-V, від 28.12.2007 р. № 107-VI, чинних у спірний період, встановлювалось, що операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковувались ПДВ за нульовою ставкою.

Цей припис також відображений у п.2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. №805(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. №596), згідно якого сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням ПДВ за нульовою ставкою.

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлені п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно якого сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.1).

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.2).

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом (п.п. 7.7.4).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що позивачем правомірно нарахований ПДВ за нульовою ставкою при здійсненні операцій з постачання переробним підприємствам м'яса в живій вазі, а суми податкового кредиту правомірно включені до податкової декларації з ПДВ загальної форми, за якою здійснюється визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню згідно приписів п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Таким чином суд вважає, що зменшення позивачеві податковим повідомленням-рішенням №0000322320/0 від 19.06.2008 р. суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. у сумі 264286 грн. та нарахування податковим повідомленням-рішенням №0000332320/0 від 19.06.2008 р. податкових зобов’язань з ПДВ у сумі 22229 грн. є неправомірним.

Приписами п.п.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З огляду на те, що фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп. застосовані до позивача податковим повідомленням-рішенням №0000332320/0 від 19.06.2008 р. на підставі п.п.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», неправомірність нарахування податкового зобов’язання з ПДВ у сумі 22229 грн. призводить до неправомірності застосування штрафних санкцій у сумі 8745 грн. 20 коп.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішення №0000332320/0 від 19.06.2008 р., яким позивачеві нараховані податкові зобов’язання з ПДВ у сумі 22229 грн. та застосовані фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп., у загальній сумі 30974 грн. 20 коп., та податкове повідомлення-рішення №0000322320/0 від 19.06.2008 р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. у сумі 264286 грн., підлягають визнанню недійсними; відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа. З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.

Враховуючи викладене та, керуючись Конституцією України, Законом України «Про податок на додану вартість» (в редакції Законів Українивід 19.10.2006 р. № 273-V, від 31.05.2007 р. № 1112-V, від 28.12.2007 р. № 107-VI), Порядком нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. №805(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. №596), Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166 (у редакції наказу від 15 червня 2005 р. N 213), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 р. за N 702/10982, ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000332320/0 від 19.06.2008 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» нараховані податкові зобов’язання з ПДВ у сумі 22229 грн. та застосовані фінансові санкції у сумі 8745 грн. 20 коп., у загальній сумі 30974 грн. 20 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000322320/0 від 19.06.2008 р. в частині зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період березень 2008р. у сумі 264286 грн.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-Інвест» (м. Ясинувата) витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          Постанову підписано 09 лютого 2009 р.

Суддя                                                                                           Наумова К.Г.