Постанова № 65258421, 14.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
513/1095/16-а
Номер документу
65258421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2017 р. Справа № 513/1095/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бучацька А.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Коваля М.П.

- Милосердного М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 15 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною відмови відповідача провести з 01 травня 2016 року перерахунок призначеної пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати, на яку перераховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - начальника відділу Держкомзему у Саратському районі Одеської області, 5 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 8 456, 83 грн., зазначеної у довідці від 29 серпня 2016 року №24; скасування рішення від 30 серпня 2016 року №787 про відмову у здійсненні перерахунку призначеної пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язання відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), починаючи з 01 травня 2016 року здійснити перерахунок призначеної пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати, на яку перераховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - начальника відділу Держкомзему у Саратському районі Одеської області, 5 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 8 456, 83 грн., зазначеної у довідці від 29 серпня 2016 року №24 та виплатити з 01 травня 2016 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Постановою Саратського районного суду Одеської області від 15 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною відмову УПФ України в Саратському районі Одеської області у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи із розміру 90% заробітної плати, зазначеної у довідці відділу Держгеокадастру у Саратському районі Одеської області від 29 серпня 2016 року №2, починаючи з 01 травня 2016 року. Скасовано рішення УПФ України в Саратському районі Одеської області від 30 серпня 2016 року №787 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано УПФ України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» виходячи із розміру 90% заробітної плати, зазначеної у довідці відділу Держгеокадастру у Саратському районі Одеської області від 29 серпня 2016 року №2, починаючи з 01 травня 2016 року з врахуванням вже виплачених за цей період сум.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Державного Комітету України із земельних ресурсів від 07 листопада 2008 року 936-кт ОСОБА_2 був звільнений з посади начальника відділу Держкомзему у Саратському районі Одеської області, у зв'язку із закінченням терміну перебування на державній службі та виходом на пенсію.

У листопаді 2008 року позивач звернувся до УПФ України в Саратському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» та позивачу була призначена пенсія в порядку та на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати.

Згідно довідки відділу Держгеокадастру у Саратському районі Одеської області від 29 серпня 2016 року №2 заробітна плата на посаді начальника відділу Держкомзему у Саратському районі Одеської області для перерахунку пенсії станом на 01 травня 2016 року становить 8 465, 83 грн.

Позивач звернувся до УПФ України в Саратському районі Одеської області з проханням перерахувати пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської РДА в Одеській області.

Рішенням УПФ України в Саратському районі Одеської області від 30 серпня 2016 року за №787 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню на захист права позивача на пенсійне забезпечення.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року)) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, а саме з 01 травня 2016 року, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 травня 2016 року, у зв'язку з чим відмова УПФ України в Саратському районі Одеської області є обґрунтованою та правомірною.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, що при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії необхідно застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, оскільки вони не звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до апелянта не існувало, а відтак УПФ України в Саратському районі Одеської області обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 183-2, ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області задовольнити.

Постанову Саратського районного суду Одеської області від 15 листопада 2016 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії - відмовити у повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню в касаційному порядку не підлягає..

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: М.П. Коваль

М.М. Милосердний