ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2017 р.Справа № 925/25/17
За позовом Заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Антонівської сільської ради
до фізичної особи підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Биченко М.О.
Представники сторін:
від позивача: не зявились;
від відповідача: особисто відповідач ОСОБА_1 і ОСОБА_2 за довіреністю від 06.02.2017.
За участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 і головного спеціаліста управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області ОСОБА_4
Заступник керівника Уманської місцевої прокуратури (далі прокурор) звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Антонівської сільської ради до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до укладеного між Антонівською сільською радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 договору оренди землі від 26.05.2006, зареєстрованого 31.05.2006 в Уманському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040679400365, таких змін:
- доповнити договір підпунктом 4.1 в наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Антонівка Уманського району Черкаської області станом на 14.11.2016 становить 2687992, 80 грн.;
- пункт 8 договору викласти в наступній редакції:
"Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 80639,78 грн.
В обґрунтування позову прокурор вказав на необхідність приведення умов договору оренди земельної ділянки від 26.05.2006 в частині нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки і розміру орендної плати за землю у відповідність з фактичним розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вимогами чинного законодавства України щодо мінімального граничного розміру орендної плати за землю.
Наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави у даному спорі прокурор обґрунтував необхідністю задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого питання про платне користування земельною ділянкою, що перебуває у комунальній власності, і нездійсненням цього Антонівською сільською радою як уповноваженим державою органом місцевого самоврядування на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.
Ухвалою від 06.01.2017 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву прокурора до розгляду, порушив провадження у цій справі і призначив її розгляду у судовому засіданні на 12 год. 00 хв. 07.02.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши при цьому у відзиві на позов, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2016 № 10-28-0.2-6718/15-16, на який прокурор посилається в обґрунтування позову, є сумнівним через ненадання прокурором доказів щодо часу проведення такої нормативної грошової оцінки землі, складання технічної документації, проходження державної експертизи, затвердження сільською радою, оприлюднення і набрання чинності. Також відповідач вважає, що при визначенні нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки безпідставно були застосовані відповідні коефіцієнти, що застосовуються для земель сільськогосподарського призначення та населеного пункту, а відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 слід було застосовувати коефіцієнти, передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 №508.
Ухвалою від 07.02.2017 Господарський суд Черкаської області за клопотанням представника відповідача відклав розгляд справи на 14 год. 15 хв. 20.02.2017 в приміщенні Господарського суду Черкаської області і витребував нові докази та викликав у судове засідання представника управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області.
Ухвалою від 20.02.2017 Господарський суд Черкаської області відклав розгляд справи на 10 год. 00 хв. 02.03.2017 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.
У судовому засідання, яке відбулося 02.03.2017 за участю прокурора, відповідача та його представника і головного спеціаліста управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області ОСОБА_4, прокурор підтримав позов з викладених у ньому підстав, представник відповідача підтримав заперечення проти позову, викладені у відзиві на позов, а головний спеціаліст управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області ОСОБА_4 надала господарському суду належним чином засвідчену копію технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Антонівка Уманського району Черкаської області та пояснила, що вказана технічна документація була розроблена державним підприємством „Черкаський науководослідний та проектний інститут землеустрою на замовлення Антонівської сільської ради Уманського району Черкаської області, пройшла державну експертизу (висновок від 23.04.2013 №234), була затверджена рішенням Антонівської сільської ради від 15.06.2013 №31-2/VІ, оприлюднена у 2013 році і на даний час є чинною. Вказана у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2016 № 10-28-0.2-6718/15-16 сума нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки визначена на підставі вказаної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Антонівка Уманського району Черкаської області з урахуванням коефіцієнту індексації станом на день видачі витягу у розмірі 1,7898.
Антонівська сільська рада була належним чином повідомлена про дату час і місце засідання суду, призначеного ухвалою від 20.02.2017 на 10 год. 00 хв. 02.03.2017, проте її представник у це судове засідання не зявився, натомість сільський голова с. Антонівки заявив письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника сільської ради.
Незявлення представника позивача у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, Господарський суд Черкаської області
ВСТАНОВИВ:
26 травня 2006 року Антонівська сільська рада як орендодавець і фізична особа-підприємець ОСОБА_1 як орендар уклали між собою договір оренди (далі договір від 26.05.2006), згідно з яким орендодавець надає орендарю, а останній приймає в строкове користування земельну ділянку з водоймою площею 22,7796 га для розведення товарної риби із земель водного фонду Антонівської сільської ради, яка знаходиться в межах населеного пункту села Антонівки Уманського району Черкаської області.
Пункти 4 та 8 договору від 26.05.2006 викладені в такій редакції:
"4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з водоймою площею 227796 кв. м. становить 543550 (пятсот сорок три тисячі пятсот пятдесят) гривень 00 копійок".
"8. Орендна плата сплачується орендарем у розмірі 1% (одного відсотка) від грошової оцінки земельної ділянки площею 22,7796 га, що складає 239 грвень 00 копійок за 1 га в місяць і становить 5444 гривні 32 копійки за рік".
Відповідно до п. 7 договору від 26.05.2006 цей договір укладено терміном на 20 років.
У п. 9 договору від 26.05.2006 його сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини орендаря, що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 13 договору від 26.05.2006 орендована земельна ділянка за цільовим призначенням віднесена до земель водного фонду.
Відповідно до п. 28 договору від 26.05.20065 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
31 травня 2006 року договір від 26.05.2006 був зареєстрований в Уманському районному відділі Черкаської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040679400365.
15 червня 2013 року Антонівська сільська рада розглянула розроблену в 2013 році на її замовлення державним підприємством „Черкаський науководослідний та проектний інститут землеустрою технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Антонівка Уманського району Черкаської області, яка пройшла державну експертизу, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 23.04.2013 №234, і прийняла рішення №31-2/VІ Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Антонівської сільської ради. Це рішення у 2013 році було оприлюднене і наразі є чинним.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2016 № 10-28-0.2-6718/15-16, виданим управлінням Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області, сума нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем за договором від 26.05.2006 земельної ділянки площею 227796 кв. м. становить 2687992 грн. 80 коп. Ця сума нормативної грошової оцінки визначена на підставі затвердженої рішенням Антонівської сільської ради від 15.06.2013 №31-2/VІ нормативної грошової оцінки земель с. Антонівка з урахуванням коефіцієнту індексації у розмірі 1,7898, який відповідає фактичному розміру цього коефіцієнту станом на день видачі витягу.
Господарський суд відхилив доводи відповідача щодо необхідності застосування при визначенні нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки коефіцієнтів, передбачених Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 №508, оскільки цього Порядку та Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, на день затвердження рішенням Антонівської сільської ради від 15.06.2013 №31-2/VІ нормативної грошової оцінки земель с. Антонівка ще не було.
30 червня 2016 року Антонівська сільська рада прийняла рішення №9-1/VІІ Про місцеві податки і збори, яким з 01.01.2017 встановила ставки земельного податку. Згідно з цим рішенням для орендованої відповідачем за договором від 26.05.2006 земельної ділянки водного фонду ставка земельного податку становить 1% від її нормативної грошової оцінки.
Рішенням Антонівської сільської ради від 30.06.2010 №9-1/VІІ Про місцеві податки і збори було оприлюднене шляхом його опублікування в газеті Уманська зоря за 08.07.2016 №29(16834) і наразі є чинним.
До 01.01.2017 пункт 288. 5 ст. 288 Податкового кодексу України мав таку редакцію:
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Необхідність приведення умов договору від 26.05.2006 в частині нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки і розміру орендної плати за землю у відповідність з фактичним розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вимогами пункту 288. 5 ст. 288 Податкового кодексу України щодо мінімального граничного розміру орендної плати за землю та не внесення відповідних змін до цього договору за згодою його сторін в позасудовому порядку й спричинила даний спір.
Відповідач до прийняття господарським судом рішення у цій справі згоди на внесення запропонованих прокурором у позові змін до договору від 26.05.2006 не надав, що означає про наявність спору.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
З 01.01.2017 пункт 288. 5 ст. 288 Податкового кодексу України має таку редакцію:
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах;
288.5.4. для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку;
288.5.5. для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.
Згідно з пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України у редакції, чинній з 01.01.2017, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Базою для оподаткування земельним податком відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про оцінку земель дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 3 ст. 23 Закону України Про оцінку земель встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Наразі, згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15, саме ця державна служба є центральним органом виконавчої влади реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а управлінням Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області є його територіальним органом.
Отже, управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області є компетентним органом виконавчої влади щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, розташованої у Черкаському районі Черкаської області.
Разом із тим, згідно з пунктами 34 та 35 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно з ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 30 Закону України Про оренду землі встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З огляду на викладені вище обставини господарський суд дійшов до наступних висновків.
Орендна плата за землю із зазначенням її розміру є істотною умовою договору оренди землі. Розмір орендної плати за договором оренди землі має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю і разом з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки є основою для визначення конкретної суми орендної плати за землю.
Отож зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміна нормативно встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Вказана у п. 4 договору від 26.05.2006 сума нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки не відповідає її фактичній сумі станом на день подання прокурором позову, вказаній у виданому компетентним органом управлінням Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2016 №10-28-0.2-6718/15-16.
Запропонований прокурором зміст підпункту 4.1 договору від 26.05.2006 відповідає вказаному витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, тому підлягає прийняттю господарським судом.
Право на встановлення у договорі конкретного розміру орендної плати за землю у визначених ст. 288 Податкового кодексу України граничних її розмірах належить сторонам договору оренди землі.
В силу ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом
Вказаний у п. 8 договору від 26.05.2006 розмір орендної плати за землю 1% від грошової оцінки земельної ділянки відповідає встановленій рішенням Антонівської сільської ради від 30.06.2010 №9-1/VІІ Про місцеві податки і збори ставці земельного податку і встановленим ст. ст. 274, 288 Податкового кодексу України у редакції, чинній з 01.01.2017, граничним розмірам орендної плати за землю щодо орендованої відповідачем земельної ділянки, яка за цільовим призначенням відноситься до земель водного фонду.
У такому випадку закон не передбачає обовязковості зміни встановленого договором від 26.05.2006 розміру орендної плати за землю після укладення цього договору.
Пункт 10 договору від 26.05.2006 передбачає підстави не для збільшення розміру орендної плати, а для його перегляду як у бік збільшення так і у бік зменшення.
Згідно з п. 10 договору від 26.05.2006 однією з підстав для перегляду розміру орендної плати є зміна розміру земельного податку.
Прокурор і позивач станом на день прийняття господарським судом цього рішення не довели збільшення розміру земельного податку та наявності інших, передбачених п. 9 договору від 26.05.2006, підстав для перегляду встановленого цим договором розміру орендної плати за землю.
Отож запропонована прокурором редакція п. 8 договору від 26.05.2006 в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки та річної суми орендної плати у розмірі 80639 грн. 78 коп. не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору від 26.05.20065, згідно якими розмір річної орендної плати, яку відповідач має сплачувати за орендовану ним земельну ділянку становить 1% від її нормативної грошової оцінки станом на 14.11.2016 - 2687992 грн. 80 коп., що у грошовому виразі становить 26879 грн. 93 коп.
За таких обставин позов підлягає задоволенню лише в частині внесення до договору від 26.05.2006 таких змін:
- доповнити договір підпунктом 4.1 такого змісту:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Антонівка Уманського району Черкаської області станом на 14.11.2016 становить 2687992 грн. 80 коп.;
- пункт 8 договору викласти в наступній редакції:
"Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 26879 грн. 93 коп. за рік".
За подання позову прокуратура Черкаської області за платіжним дорученням від 22.12.2016 №1970 сплатила до Державного бюджету України 1378 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України пропорційно розміру задоволених позовних вимог прокуратурі Черкаської області підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача 689 грн. витрат на сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Внести до укладеного між Антонівською сільською радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 договору оренди землі від 26.05.2006, зареєстрованого 31.05.2006 в Уманському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040679400365, таких змін:
- доповнити договір підпунктом 4.1 такого змісту:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Антонівка Уманського району Черкаської області станом на 14.11.2016 становить 2687992 грн. 80 коп.;
- пункт 8 договору викласти в наступній редакції:
"Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 26879 грн. 93 коп. за рік".
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (вул. Шкільна, буд. 7, с. Антонівка, Уманський район, Черкаська область, 20373, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 689 грн. витрат на сплату судового збору.
У задоволенні решти позову відмовити.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 13.03.2016.
СУДДЯ М.В. Дорошенко