ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чішман Л.М.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"07" березня 2017 р. Справа № 295/13639/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника апелянта, позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "14" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнюючих позовних від 14.12.2016 року, просив, визнати дії Головного управління ДФС у Житомирській області щодо відкликання його документів для перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області направити документи ОСОБА_3 для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за №75/05 від 19 лютого 2016 року до Головного управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч.4 п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням того, що посадовий оклад за посадою, з якої позивач був звільнений на пенсію, підвищився на 25%, починаючи із 01.04.2016 року та стягнути із відповідачів витрати по оплаті судового збору у сумі 551,2 грн..
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 14 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано дії Головного управління ДФС у Житомирській області з відкликання документів для перерахунку пенсії неправомірними.
Зобов"язано Головне управління ДФС у Житомирській області направити документи для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за №75/05 від 19 лютого 2016 року до Головного управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч.4 п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь ОСОБА_3 кошти в сумі 551,20 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262 у розмірі 58 % грошового забезпечення.
Головне управління ДФС у Житомирській області №394/14/06-30-04-27 від 30.06.2016 року ОСОБА_3 повідомлено, що підстав для перерахунку його пенсії, як пенсіонеру податкової міліції не має, оскільки на виконання Постанови КМУ від 11.02.2016 року №77 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року №1078 та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013» грошові атестати пенсіонерів податкової міліції були повернуті пенсійним органом без виконання.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, проте листом управління № 1482/Ж-11 від 09.09.2016 року ОСОБА_3 було розяснено, що Головне управління ДФС у Житомирській області було відізвано надіслані 22.02.2016 року довідки для здійснення перерахунку пенсії.
Задовольняючи позов в частині заявлених вимог, суд першої інстанції зазначив, що порядок проведення перерахунку пенсії позивача регулюється ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року №2262, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв"язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року №2262 підлягають перерахунку у зв"язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В судовому засіданні встановлено, що до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 "Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", із 01.12.2015 року внесені зміни щодо посадових окладів в сторону підвищення, в зв"язку з чим 19.02.2016 року ГУ ДФС у Житомирській області на ім"я ОСОБА_3 виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015 року, за посадою (на день звільнення зі служби) заступника начальника управління начальника відділу фінансових розслідувань управління з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом УПМ ДПА в Житомирській області, яка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв"язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Крім того, згідно пункту 3 вищезазначеного Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду України, на підставі довідок для перерахунку пенсії про розмір грошового забезпечення кожної особи, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Довідки надаються за встановленою у додатку до Положення формою.
24 лютого 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013», якою внесено зміни до п.3 Постанови №1013 в частині підвищення на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських). Пунктом 2 Постанови №77 зазначено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (24 лютого 2016 року) та застосовується з 01 грудня 2015 року.
Представником Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області в суді підтверджено, що збільшення грошового забезпечення відбулось, однак в подальшому, грошове забезпечення приведено у відповідність до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77, якою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013».
Таким чином, суд вважав доведеним те що позивач набув право на перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до ст.ст.63,51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», у зв"язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом із 01.12.2015 року, який повинен бути проведений відповідачем в 10-денний строк з дня надходження документів.
При цьому, суд прийняв до уваги конституційні положення та послався на практику Конституційного Суду України.
Задовольняючи позовні вимоги до ДФС суд першої інстанції виходив з законодавчо визначеного механізму, за яким позивач позбавлений можливості самостійно направляти документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії. Така заява подається через відповідний орган, яким у даних правовідносинах є Головне управління ДФС у Житомирській області, на який і покладено обов"язок з підготовки та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України довідок для здійснення перерахунку пенсій.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково, шляхом зобов"язання Головного управління ДФС у Житомирській області направити документи для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за №75/05 від 19 лютого 2016 року до Головного управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 4 п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Також, враховуючи правовідносини які склалися між Позивачем та ДФС, суд вважав позовну вимогу до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області передчасною, оскільки даним відповідачем не порушено прав та інтересів ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки довідки про зміну грошового забезпечення надані для перерахунку пенсії були відкликані Головним управлінням ДФС у Житомирській області. Крім того, Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не надано додаткових документів на підставі яких управління може здійснити перерахунок позивачу пенсії.
Колегія суддів погоджується з прийнятим судом першої інстанції рішенням та вважає, що Головним управлінням ДФС у Житомирській області вчинено дії які виходять за межі наданих йому повноважень - визначення безпідставності для перерахунку пенсії Позивачу, відповідно до норм діючого Законодавства, що потягло відкликання довідки про розмір грошового забезпечення за №75/05 від 19 лютого 2016 року, тоді як таке відкликання законодавчо не передбачено.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені апелянтом, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "14" грудня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" березня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10011
3,4- відповідачу/відповідачам: Головне управління ДФС у Житомирській області вул.Юрка Тютюнника,7,м.Житомир,10003 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
- ,