Ухвала суду № 65250621, 07.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2017
Номер справи
813/3995/16
Номер документу
65250621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2017 р. № 876/10402/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

за участю:

секретаря судового засідання - Богдан А.О.,

представник позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Темника Б.Б..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 звернулася з позовом до Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Сихівським відділенням порушено п.п. 267.6.2 п.267.6 ст. 267 ПК України, оскільки податкове повідомлення - рішення про сплату податку надсилається (вручається) платнику до 1 липня податкового звітного періоду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 року, позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення, винесене Сихівським відділенням Галицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області № 4230-1350 від 30.06.2016 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Галицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належить автомобіль PORSCHE CAYENE 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, дата реєстрації 02.04.2013 року, білого кольору.

30.06.2016 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №4230-1350 форми "Ф", яким ОСОБА_3 згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000 грн.

ОСОБА_3 скористалася можливістю досудового порядку вирішення спору та оскаржила податкове повідомлення рішення у адміністративному порядку.

26.08.2016 року рішенням ГУ ДФС у Львівській області №4302/10/13-01-10-01-05 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Галицької ОДПІ (Сихівське відділення) ГУ ДФС у Львівській області від 30.06.2016 року за № 4230-1350, а скаргу ОСОБА_3 без задоволення (а.с. 14).

Рішенням ДФС України (ДФС) № 11390/1/99-99-11-02-01-14 від 28.10.2016 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення Галицької ОДПІ (Сихівське відділення) ГУ ДФС у Львівській області від 30.06.2016 року за № 4230-1350 та рішення ГУ ДФС у Львівській області № 4302/10/13-01-10-01-05 від 26.08.2016 року, а скаргу ОСОБА_3 без задоволення (а.с. 15-16).

Пунктом 267.4 статті 267 ПК України встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пункту 267.5.1 статті 267 Податкового кодексу базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з пунктом 267.6 статті 267 Податкового кодексу, обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 01.07 базового податкового періоду (року).

Підпунктом 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 ПК України передбачено, що транспортний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

При цьому слід вказати, що Законом України від 24.12.2015р. №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесені зміни до Податкового кодексу, зокрема щодо об'єкту оподаткування транспортним податком, які набрали чинності з 01.01.2016р.

Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу (в редакції Закону №909-VIII) об'єктом оподаткування визначено легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (підпункт 267.2.1 п. 267.2 статті 267 ПК).

Згідно з пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та пп. 265.1.2 п. 265.1 ст. 265 ПК України, транспортний податок є складовою податку на майно та відноситься до місцевих податків. Відповідно до положень пункту 10.2 ст.10 Податкового кодексу, місцеві ради встановлюють податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передую бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (пункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу).

Як встановлено, 14.01.16 Львівською міською радою прийнято ухвалу №121 "Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.01.15 № 4263 "Про затвердження положення про транспортний податок", якою викладено у новій редакції Положення про транспортний податок, де встановлено, що норми цієї ухвали застосовуються з 01.01.2016року.

Згідно з п. 4 Положення про транспортний податок об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, об'єкт оподаткування транспортним податком приведено у відповідність до положень підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу в редакції Закону №909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016року.

Основними засадами податкового законодавства є принципи, в яких визначено зміст і спрямованість правового регулювання податкових правовідносин.

Принципи, проголошені у статті 4 Податкового кодексу повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу, серед принципів проголошених у вказаній нормі є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Принцип стабільності, закріплений у підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу має на меті встановлення незмінних умов оподаткування, елементів податків протягом певного часу.

Згідно з вказаною нормою, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Частиною 1 статті 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Відтак, відповідно до положень підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу внесені Законом №909-VIII зміни щодо об'єкту оподаткування транспортним податком, можуть застосовуватись лише у 2017 році.

Поряд з цим, слід також звернути увагу і на те, що як зазначив представник позивача, податкове повідомлення - рішення 4230-1350 від 30.06.2016 року було отримане позивачем лише 19.07.2016 року.

За змістом листа ГУ ДФС у Львівській області від 08.07.2016 року за № 6563/7/13-01-13-01-16 вбачається, що інформацію щодо проведених нарахувань транспортного податку фізичним особам, зазначеним у додатку, надавати управлінню податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Львівській області (скринька 1300, позначення tz) заповнивши колонки 34-36 додатку, терміном до 14.07.2016 р.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що податкове повідомлення рішення № 4230-1350 від 30.06.2016р. було прийняте податковим органом без врахування вимог Податкового кодексу України, а відтак його слід визнати протиправним та скасувати.

Таким чином, суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі № 813/3995/16 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: С.М. Кузьмич

В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлено 13.03.2017 року