Справа № 442/727/17
Провадження № 2-а/442/54/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючої - судді: Гарасимків Л.І.
при секретарі Петрів В.М.
за участю позивача : ОСОБА_1
представника відповідача: Петрицина О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дрогобич адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій щодо відмови в призначенні пенсії протиправним скасування рішення та зобов»язання до вчинення дій.
ВСТАНОВИВ :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Дрогобицького міськрайонного суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення суб»єкта владних повноважень Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,про відмову у призначенні їй пенсії за вислугу років згідно листа -повідомлення від 06.01.2017 року та зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області обчислити та призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,від 05.11.1991 року № 1789-Х11 ( в редакції Закону України від 05.10.1995 № 358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 року № 2663- 111) з 29.12.2016 року, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку обчисленого за останні 24 календарні дні місяці роботи, відповідно до довідки прокуратури Львівської області №18/227, без обмеження суми пенсійної виплати. Стягнути судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 29.12.2016 року звернулася до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років, у відповідності до ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-Х11 ( в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95 ВР та Закону України від 12.07.2001 № 2663-111)
Однак на таку заяву, відповідачем винесено рішення про відмову у призначенні пенсії за вислугу років згідно Закону України « Про прокуратуру» , про що була повідомлена листом від 06.01.2017 року № 412/05-31. Оскільки згідно п.5 розділу 111 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України « Про прокуратуру». Крім того недостатньо стажу роботи на посадах прокурорів для призначення пенсії за вислугу років.
Тку відмову вважає протиправною, оскільки суттєво обмежує її конституційні соціальні права .
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини викладені у адміністративному позові та просить такий задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення як позивача так і представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про прокуратуру» прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові та моральні якості.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 29.12.2016 року звернулася до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років, у відповідності до ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-Х11 ( в редакціях Закону України від 05.10.1995 № 358/95 ВР та Закону України від 12.07.2001 № 2663-111)
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції на час її призначення в органах прокуратури) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих органів прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.6 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років у відповідності зі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, що діяла на час призначення їй пенсії, долучивши довідку прокуратури Львівської області №18/227 від 04.01.2017 р. про заробітну плату.
Проте, відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ч.ч. 12, 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в цій же редакції регламентовано, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документом, що посвідчує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Враховуючи вище наведене, а також враховуючи правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно -правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод-це зменшення кола суб»єктів, розміру території часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також Конституційний Суд України у рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов»язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права
Беручи до уваги вищенаведене, а також те, що позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років і її трудовий стаж на посадах прокурора на момент подачі заяви про призначення пенсій становить 20 років 0 місяців 7 днів, то відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент її призначення до органів прокуратури, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії є неправомірною.
Відтак, відповідач повинен призначити пенсію позивачу на підставі заяви від 29.12.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області № 18/227 від 04.01.2017 про заробітну плату та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції чинній на момент призначення позивача до органів прокуратури) з розрахунку 90% від суми заробітної плати, зазначеної у поданій довідці.
Таким чином враховуючи вище викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову, як доведеного та обґрунтованого.
Керуючись ст.ст. 11, 72, 86, 158-163, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити.
Визнати протиправними та скасувати рішення суб»єкта владних повноважень Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно листа -повідомлення від 06.01.2017 року.
Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області обчислити та призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,від 05.11.1991 року № 1789-Х11 ( в редакції Закону України від 05.10.1995 № 358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 року № 2663- 111) з 29.12.2016 року, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку обчисленого за останні 24 календарні дні місяці роботи, відповідно до довідки прокуратури Львівської області №18/227, без обмеження суми пенсійної виплати.
Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити обчислення та призначити пенсію за вислугу років ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням виплачених сум у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1, сплачений останньою судовий збір в розмірі 648.00 грн.
Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.
Головуюча суддя Л.І. Гарасимків