Постанова № 65244808, 15.02.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
234/940/17-п
Номер документу
65244808
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 234/940/17-п

Провадження № 3/234/320/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2017 року місто Краматорськ

Суддя Краматорського міського суду Бакуменко А.В., розглянувши матеріали, що направлені з ДПІ у м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого директором ПАТ «КЗВВ», який мешкає у м. Краматорськ, вул. Кобзаря, 17, по ст. 163-4 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, працюючи директором ПАТ «КЗВВ» здійснив неутримання та неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб, а саме: несвоєчасно перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб за травень 2014 року у сумі 241715,99 грн., за червень 2014 року у сумі 318205,73 грн., за травень 2015 року у сумі 176979,16 грн., за червень 2015 року у сумі 53764,28 грн., за липень 2015 року у сумі 10514,92 грн., за січень 2016 року у сумі 146869,97 грн., чим порушив п.п.168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст.168; п.п. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України (акт від 08.12.2016 року № 357/05-15-14-01-00222999).

У судове засідання ОСОБА_1 не зявився, але надав суду заперечення відносно протоколу про адміністративне правопорушення , де вину не визнав та вказав, що не погоджується з висновками, які викладені у акті перевірки, оскільки по-перше в порушення п.1 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566 (далі за текстом Інструкція №566) та ч.1 статті 255 КУпАП, до протоколу не надано доказів, як то - посвідчення та посадова інструкція, на підтвердження повноважень головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб ДПІ у м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_2 щодо складання Протоколу про адміністративні правопорушення. Протокол не містить в собі таких даних.

По-друге в порушення п.4 Інструкції №566 протокол про адміністративне правопорушення складено не за місцем вчинення адміністративного правопорушення: м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, 6, а у ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області. В порушення вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції №566, мене не запрошували до органу доходів і зборів для складання та підпису Протоколу про адміністративне правопорушення, в Протоколі безпідставно зазначено про відмову від надання пояснень особи яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не було розяснено права і обовязки, він був позбавлений можливості надати пояснення або мотиви відмови від дачі пояснень щодо обставин зазначених в Протоколі чи заперечень відносно їх. Крім того, в протоколі безпідставно зроблений запис про його відмову від підпису (данні що не відповідають дійсності).

По-третє, всупереч вимог ст.256 КУпАП та Інструкції №566, протокол про адміністративне правопорушення, не містить чіткого описання вказаного правопорушення, зокрема суми вказані загалом, а також не вказані терміни, коли потрібно було перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб та фактичні дати його сплати. При цьому, ні ОСОБА_3 перевірки, ні Протоколом про адміністративне правопорушення не визначено при виплаті якого доходу та яким фізичним особам було не своєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб. Зі змісту Протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в порушення вимог Інструкції №566 та ст. 256 КУпАП Протокол про адміністративне правопорушення містить в собі деякі загальні відомості декількох несвоєчасних перерахувань податку на доходи фізичних осіб, тобто відносно кількох адміністративних правопорушень.

По-четверте протокол про адміністративні правопорушення було складено без врахування вищезазначених заперечень та доданих документів до них. Станом на сьогоднішній день ПАТ «КЗВВ» знаходиться під впливом форс-мажорних обставин, початок дії: з 14.04.2014 року. Господарську діяльність ПАТ «КЗВВ» здійснює на адміністративній території міста Краматорськ Донецької області. Відповідно до пункту 16 Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, місто Краматорськ Донецької області внесено до цього списку. У спірний період ПАТ «КЗВВ» знаходився в епіцентрі бойових дій на території Краматорської агломерації, було заблоковано банківську систему та роботу фінансових установ, територія підприємства постраждала під час артилерійських обстрілів. Нестабільна робота органів державної влади в м. Краматорську та окупація території терористичними угрупуваннями була в період квітень-липень 2014 року. В результаті проведення на території Донецької області АТО була нестабільна робота фінансових структур у звязку із цим виникли складнощі з перерахуванням грошових коштів як бюджетних організацій та установ всіх ланок Донецької області, так і субєктів господарювання всіх форм власності. Дані обставини є для ПАТ «КЗВВ» непереборною силою, яка вплинула на його можливість здійснювати платежі.

Факт форс-мажору для ПАТ «КЗВВ» підтверджується відповідними експертними висновками (додаються) та встановлений судовими рішеннями: ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 р. по справі № 805/1026/15-а, постанова Донецького апеляційного господарського суду України від 20.12.2016 по справі № 905/2173/16, ухвала Запорізького окружного адміністративного суду від 13.11.2015 р. по справі № 808/5656/14, постанова Верховного Суду України від 11.11.2015 р. справа № 6-2159цс15 (додаються до матеріалів справи). Зазначені рішення набрали чинності та є обовязковими для виконання на всій території України.

В умовах фактичного ведення активних бойових дій та відсутності нормальної роботи органів місцевого самоврядування в місцях проведення АТО, неможливості забезпечення достатнього рівня безпеки, з огляду на те, що посилилися випадки мародерства, для збереження життя та здоровя персоналу, а також збереження грошових коштів, була зупинена робота банківських установ та органів місцевої влади. У звязку із цим субєкти господарювання вимушені були призупинити господарські операції та здійснення платежів по зобовязанням, що виникли на той час. Як наслідок таких подій для ПАТ «КЗВВ» виявилася нестача оборотних активів, та технічно обумовлена неспроможність здійснення платежів.

Наслідки умов форс-мажору ускладнилися масовим звільненням працівників у звязку із зміною місця проживання. На сьогоднішній день на підприємстві існує нестача робочої сили. Ринок праці в регіоні не може запропонувати працівників на вакантні робочі місця, так як профільні спеціалісти виїхали до інших регіонів і на даний час (навіть ті робітники, які раніше працювали на підприємстві) повертатися до міста не збираються через побоювання за безпеку життя та здоровя, оскільки воєнні хвилювання в регіоні тривають, анти терористична операція продовжується. Через нестачу робочої сили цеха та виробничі дільниці знаходяться на цілозмінному простої.

Під впливом форс-мажорних обставин у підприємства виникла велика заборгованість із виплати заробітної плати: так як через пошкодження готової продукції не були виконані контракти на поставку товару, а через руйнування цехів та обладнання у значній кількості контрактів було перенесено строки їх виконання, а від деяких - зовсім довелося відмовитися. Це виключило надходження грошових коштів на користь підприємства в якості оплати за ними.

Оскільки масові звільнення за власним бажанням у звязку із виїздом із зони АТО мали стихійний характер, у підприємства не було можливості своєчасно відповідно до норм законодавства про працю здійснити розрахунок із такими працівниками, що також призвело до заборгованості перед бюджетом та позабюджетними фондами.

ПАТ «КЗВВ» обачливо відносився до свого податкового зобовязання, докладав всіх необхідних зусиль за для відвернення негативних наслідків для інтересів держави при першій можливості ПАТ «КЗВВ» були здійснені платежі в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб з метою запобігання його накопичення.

Таким чином, ПАТ «КЗВВ» допустило обєктивне порушення норм Податкового кодексу України щодо строку сплати податку на доходи фізичних осіб, але зважаючи на факт наявності форс-мажорних обставин, які стали субєктивною стороною даного порушення, його вини та моєї в цьому не вбачається.

Вказаний податок на доходи фізичних осіб був сплачений в повному обсязі, а затримка сплати податку була обумовлена, як було вказано вище, дією непереборних обставин, а тому є обставини щодо звільнення від відповідальності.

Вищезазначені обставини не були враховано при складані протоколу про адміністративне правопорушення. На теперішній час сплинув тримісячний термін з дня вчинення правопорушення. Просив провадження по справі закрити.

У судовому засіданні оглянуті такі докази: протокол про адміністративне правопорушення №50 від 08.12.2016 року; копія листа від 08.12.2016 за вих. №19629/10/05-15-13-04 щодо направлення протоколу про адміністративне правопорушення; копія конверту щодо направлення протоколу про адміністративне правопорушення; роздруківка з сайту Українського державного підприємства поштового звязку «УКРПОШТА» щодо відстеження пересилання поштового відправлення (8431304185252 Копії протоколу про адміністративне правопорушення); копія листа від 08.12.2016 року №20314/10/05-15-14-01 щодо направлення ОСОБА_3 перевірки; заперечення від 30.12.2016 за вих.. №26/858 на акт №357/05-15-14-01-00222999 від 08.12.2016 року; копія висновку експерта № ЭИ-135 від 21.07.2014; копія висновку експерта № ЭИ-160 від 20.08.2014 р.; копія висновку ТПП № 2199/12.12-03 від 06.08.2014р.; копія сертифікату ТПП №6003 від 10.03.2015р; копія довідки Донецької ТПП від 19.05.2016р. № 209/09-16-08/ЭИ-120; копія листа № 100 від 28.08.2014 з додатками талонів повідомлень № 56 та № 40; копія постанови Донецького апеляційного господарського суду України від 20.12.2016 по справі № 905/2173/16; копія ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015р. по справі № 805/1026-15а; копія ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 13.11.2015р. по справі № 808/5656/14; копія постанови Верховного суду України від 11.11.2015р. по справі № 6-2159цс15; копія сумісного рішення № 5 від 29.05.2014; копія наказу № 359 від 26.06.14; копія звіту за січень-червень 2014; копія довідки № 876-25-1 від 25.07.2014; копія довідки від 02.02.2015 № 16/24; копія наказу №152 від 31.03.2015; копія наказу № 350 від 18.06.14; копія постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 08.10.2014 по справі №808/5742/14; копія ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2014 по справі №808/5742/14; копія заяви від 10.11.2014 №395; копія заяви від 28.07.2016 за вих.. №34-Ю; копія календарного графіку фінансування ремонтно-будівельних робіт; копія титульного списку капітальних ремонтів на 2015 рік; копія програми запуску товарної продукції в 2015 році; копія Титульного списку капітальних ремонтів на 2016 рік; копія програми запуску товарної продукції в 2016 році; Звіт про фінансові результати за 2014 рік; Баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2014 року; Звіт про рух коштів (за прямим методом) за 2014 рік; Звіт про власний капітал за 2014 рік; Звіт про фінансові результати за 2015 рік; Баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2015 року; Звіт про рух коштів (за прямим методом) за 2015 рік; Звіт про власний капітал за 2015 рік; Звіт про фінансові результати за 1 квартал 2016 рік; Баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.03.2016 року; копія податкового повідомлення-рішення від 24.01.2017 року № НОМЕР_1; копія скарги ПАТ «КЗВВ» від 03.02.2017 року № 26/64 щодо оскарження податкового повідомлення-рішення.

Дослідив матеріали справи, заперечення ОСОБА_1, суд вважає, що адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4 КУпАП слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 247, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4 КУпАП закрити в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора. Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено протест прокурора протягом 10 днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через Краматорський міський суд.

Суддя ОСОБА_3