ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 513/860/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кожокар Т.Я.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 14 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області (далі Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області). З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивач просила:
- визнати протиправною відмову Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області в проведенні перерахунку пенсії позивачу з 1 грудня 2015 року;
- скасувати рішення відповідача щодо недоцільності проведення перерахунку пенсії позивачу з 1 грудня 2015 року, яка займала посаду головного спеціаліста відділу грошових виплат ї компенсацій Управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА Одеської області, маючи дванадцятий ранг та шосту категорію державного службовця;
- зобов'язати Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення позивачу пенсії) провести перерахунок призначеної позивачу пенсії в розмірі 84 відсотка від суми заробітної плати з 22 лютого 2016 року, згідно наданої довідки, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади, категорії та рангу - головного спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Саратської РДА Одеської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 22 лютого 2016 року (а. с. 33-35).
В обґрунтування позову зазначалось, що ОСОБА_1 з 17 лютого 2007 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». 22 липня 2016 року позивач звернулась до Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 18 липня 2016 року за № 63. Проте, рішенням відповідача від 25 липня 2016 року за № 657 позивачу відмовлено у зазначеному перерахунку. На думку позивача, названа відмова є протиправною та підлягає скасуванню.
Постановою Саратського районного суду Одеської області від 14 листопада 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 грудня 2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року. Скасовано рішення Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області від 23 липня 2016 року № 657 про відмову у проведенні позивачу перерахунку пенсії з 1 грудня 2015 року. Зобов'язано відповідача відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), провести з 22 лютого 2016 року позивачу перерахунок призначеної пенсії у розмірі 84 відсотка від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця - головного спеціаліста управління праці та соціального захисту населення Саратської районної державної адміністрації Одеської області, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці, складеній Управлінням праці та соціального захисту населення Саратської РДА Одеської області від 8 липня 2016 року № 63, та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 22 лютого 2016 року, недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 551 грн. 20 коп..
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права. Так, на думку апелянта, суд першої інстанції помилково дійшов висновку, що положення п. 5 розділу 3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку призначеної пенсії. Крім того, безпідставним є посилання суду першої інстанції на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки зазначена стаття передбачає, що умови та порядок перерахунку призначеної пенсії державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо перерахунку призначених державним службовцям пенсій. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 17 лютого 2007 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
22 липня 2016 року позивач звернулась до Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 18 липня 2016 року за № 63.
Рішенням відповідача від 25 липня 2016 року за № 657 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до чинних на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Проте, з таким рішенням суду першої інстанції погодитись не можна.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 37-1 названого Закону (у вказаній вище редакції) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, наведеними нормами було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Проте, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Вказані зміни Конституційним Судом України в установленому порядку неконституційними не визнавалися.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 були врегулюванні лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Крім того з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, у зв'язку з чим положення ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року втратили чинність.
Згідно ч. 1 ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Апеляційний суд зазначає, що в п. 2 рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 визначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи, що згідно ч. 1 ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а названий Закон не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців, беручи до уваги наведену вище правову позицію Конституційного Суду України, апеляційний суд приходить до висновку, що на час звернення позивача до Управління ПФУ в Саратському районі Одеської області із заявою від 22 липня 2016 року про перерахунок пенсії були відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що виключає можливість задоволення заявлених по справі позовних вимог.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області задовольнити.
Постанову Саратського районного суду Одеської області від 14 листопада 2016 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст постанови складено 10 березня 2017 року
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко