ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
УХВАЛА
09 березня 2017 року Справа № 913/1161/16
Провадження №33/913/1161/16
Господарський суд Луганської області у складі судді Драгнєвіч О.В., розглянувши заяву Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області від 24.02.2017 за №02-70/259 про роз’яснення рішення господарського суду Луганської області від 14.12.2016 у справі №913/1116/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання”, м. Луганськ
до Комунальної установи “Територіальне медичне об’єднання м.Лисичанськ”, м.Лисичанськ, Луганської області
про стягнення 331418 грн 28 коп.,
при секретарі судового засідання Дмітрієвій К.С.,
у засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
від Управління ДКС України у м. Лисичанську Луганської області – представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до Комунальної установи “Територіальне медичне об’єднання м.Лисичанськ” про стягнення на підставі договору про закупівлю (постачання) електричної енергії за держані кошти № 62 від 17.02.2016 заборгованості в сумі 331418 грн 28 коп. за надані послуги з перетікання реактивної електричної та поставлену активну електроенергію, з яких: 24079 грн 33 коп.- заборгованість за надані послуги з перетікання реактивної електричної протягом січня – вересня 2016 року; 246481 грн 28 коп. – пені, нарахованої за допущене прострочення з оплати за активну електроенергію та за послуги з перетікання реактивної електричної; 20588 грн 89 коп. – 3% річних; 40268 грн. 78 коп. – інфляційні нарахування.
Рішенням господарського суду Луганської області від 14.12.2016 (повне рішення складено 19.12.2016) позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” до Комунальної установи “Територіальне медичне об’єднання м.Лисичанськ” про стягнення 331418 грн 28 коп. задоволено частково. Присуджено до стягнення з Комунальної установи “Територіальне медичне об’єднання м.Лисичанськ” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” основний борг за послуги з перетікання реактивної електроенергії в сумі 24079 грн 33 коп., інфляційні втрати в сумі 40268 грн 78 коп., 3 % річних у сумі 20588 грн 89 коп., пеню в сумі 123240 грн 64 коп., а також витрати зі сплати судового збору в сумі 4971 грн 27 коп. В іншій частині позову відмовлено.
Вказане рішення набрало законної сили 30 грудня 2016 року, на його виконання стягувачу видано відповідний наказ.
28.02.2017 Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області звернулося до господарського суду Луганської області з заявою №02-70/259 від 24.02.2017 про роз’яснення рішення господарського суду Луганської області від 14.12.2016 у справі №913/1116/16.
Вказана заява мотивована тим, що постановою Кабінету Міністрів України №447 від 06.07.2016 “Питання проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з постачальником електричної енергії Товариством з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання”” (далі – постанова №447) врегульоване питання оплати за активну електроенергію, зокрема встановлено, що під час проведення розрахунків за спожиту електроенергію з ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” бюджетні кошти перераховуються через відкритий товариством небюджетний рахунок.
Як зазначає заявник, у Державній казначейській службі України перебуває лист Служби безпеки України (з грифом “Для службового користування”) від 30.12.2015 №8/1/2-18620, зі змісту якого вбачається, що заборонено здійснення платежів на територію непідконтрольну українській владі та зупинено проведення платежів на користь ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”.
Заявник вказує на те, що питання щодо перерахування коштів на користь ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” за активну електроенергію врегульоване постановою №447, тоді як залишається неврегульованим питання щодо проведення розрахунків за реактивну електроенергію та інфляційних нарахувань, річних тощо.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.02.2017 розгляд заяви призначено на 09.03.2017.
В судове засідання 09.03.2017 представники сторін та заявника не прибули, були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання.
За висновком суду неприбуття представників учасників процесу в судове засідання не перешкоджає розгляду поданої заяви про роз’яснення рішення суду.
Розглянувши заяву Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно зі ст.1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
У відповідності до ч.1 ст.31 Закону України “Про виконавче провадження” у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз’яснення відповідного рішення.
Частиною 2 ст.6 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пп.2 п.5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз’яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
Відповідно до ст. 89 Господарського процесуального кодексу України, суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту.
Про роз’яснення рішення, ухвали, а також про виправлення описок чи арифметичних помилок виноситься ухвала. Подання заяви про роз’яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред’явлене до примусового виконання. Заява про роз’яснення рішення суду розглядається протягом десяти днів. Неявка осіб, які брали участь у справі, і (або) державного виконавця, приватного виконавця не перешкоджає розгляду питання про роз’яснення рішення суду.
Пунктом 10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України” передбачено, що відповідно до вимог статті 34 Закону України “Про виконавче провадження” у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення або зміст наказу є незрозумілими, державний виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз’яснення такого рішення чи змісту документа. Господарський суд першої інстанції, який видав виконавчий документ, зобов’язаний розглянути заяву державного виконавця у десятиденний строк з дня її надходження і за необхідності дати відповідне роз’яснення рішення чи змісту виконавчого документа, не змінюючи їх редакції. Роз’яснення рішення, ухвали здійснюється господарським судом за правилами статті 89 ГПК. В ухвалі про роз’яснення судових рішень господарський суд не може визначати порядок та умови здійснення виконавчого провадження.
Отже, роз'яснення рішення, ухвали - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта.
Водночас, роз'яснюючи рішення, ухвалу, господарський суд не вправі змінювати зміст рішення, ухвали, тобто не має права змінювати: відомості, викладені у рішенні відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу; відомості, викладені в ухвалі відповідно до вимог ст. 86 Господарського процесуального кодексу. Тож у вирішенні питання про межі, в яких суд вправі діяти, надаючи роз'яснення рішення, ухвали, слід виходити з приписів ст. ст. 84, 86 Господарського процесуального кодексу України щодо змісту рішення, ухвали суду.
В п. 18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 "Про судове рішення" роз'яснено, що здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення.
Таким чином, роз'яснення судового рішення - це виклад рішення у більш ясній та зрозумілій формі. При цьому, необхідність такого роз'яснення випливає з обставин неоднозначного розуміння судового рішення з метою його виконання.
Натомість, як вбачається зі змісту поданої заяви про роз’яснення рішення суду Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області просить суд роз'яснити фактично порядок виконання наказу господарського суду Луганської області №913/1161/16 від 04.01.2017, що не відповідає вимогам ст. 89 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши зміст рішення господарського суду у даній справі, суд дійшов висновку про те, що резолютивна частина рішення господарського суду Луганської області від 14.12.2016 у справі №913/1161/16 є зрозумілою, в ній чітко зазначено про стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу за послуги з перетікання реактивної електроенергії в сумі 24079 грн 33 коп., інфляційні втрати в сумі 40268 грн 78 коп., 3 % річних у сумі 20588 грн 89 коп., пеню в сумі 123240 грн 64 коп., а також витрати зі сплати судового збору в сумі 4971 грн 27 коп., наведені ідентифікаційні коди та адреси сторін, вказаний рахунок, на який належить стягнути присуджені кошти.
За таких обставин відсутніми є підстави для роз’яснення судового рішення у даній справі, а тому в роз’ясненні рішення суду від 14.12.2016 у справі №913/1161/16 за заявою Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області слід відмовити.
З приводу судових витрат суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви про роз'яснення судового рішення справляється судовий збір за ставкою 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб .
Ухвалою суду від 28.02.2017 було зобов’язано Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області невідкладно сплатити судовий збір за подання заяви про роз’яснення рішення в сумі 800 грн., докази сплати надати до суду (з огляду на те, що до заяви про роз’яснення рішення суду відповідних доказів заявником долучено не було).
Однак, на час розгляду заяви, заявником вимоги ухвали суду залишено без виконання, не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі передбаченому за подання заяви про роз'яснення судового рішення.
За таких обставин, судовий збір за подання заяви про роз'яснення судового рішення у розмірі 800 грн., підлягає стягненню з Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області.
Керуючись ст.ст.86, 89 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити Управлінню Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області в роз’ясненні рішення господарського суду Луганської області від 14.12.2016 у справі №913/1161/16.
2. Стягнути з Управління Державної казначейської служби України у м.Лисичанську Луганської області, м.Лисичанськ Луганської області, вул. ім. М. Грушевського, буд.9, 93100, ідентифікаційний код 37800278 в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ- 37993783, банк отримувача - Головне управління ДКСУ у м.Києві, код банку отримувача – 820019, рахунок отримувача – 31215256700001, код класифікації доходів бюджету – 22030106), судовий збір в сумі 800 грн 00 коп. Видати наказ стягувачу - Державній судовій адміністрації України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя О.В. Драгнєвіч