Ухвала суду № 65228152, 09.03.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
296/9380/16-а
Номер документу
65228152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сингаївський О.П.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"09" березня 2017 р. Справа № 296/9380/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Капустинського М.М.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника третіх осіб: Головного управління Національної поліції в Житомирській області та Управління МВС України в Житомирській області - Беспризванного А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України треті особи: Головне управління Національної поліції в Житомирській області , Управління МВС України в Житомирській області , Національна поліція України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2016 року ОСОБА_4 звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира із вказаним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення йому грошової допомоги, відповідно до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 і прийняти відповідне рішення.

Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 20 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 та прийняти відповідне рішення.

Стягнуто з Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в дохід держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят один) грн. 20 коп.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Міністерство внутрішніх справ України звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника третіх осіб, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 з 8 жовтня 1981 року проходив службу в органах внутрішніх справ, звідки на підставі наказу УМВС України в Житомирській області від 06.11.2015 року № 2396 о/с був звільнений за п.64 "з", у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Відповідно наказу від 07.11.2015 року ОСОБА_4 був прийнятий на службу до Головного управління національної поліції у Житомирській області.

У подальшому Наказом Головного управління Поліції в Житомирській області № 77 о/с від 27.04.2016 року позивач був звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу), відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".

Згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №514407 позивачу з 13.05.2016 року встановлено третю групу інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Після чого, ОСОБА_4 звернувся із відповідною заявою до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області з вимогою про проведення виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Відповідно висновку УМВС України в Житомирській області про призначення одноразової грошової допомоги, згідно Закону України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ "Про міліцію", ОСОБА_4 було призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 217 500,00 грн., на підставі п.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.

Листом № 1919/29/05-2016 від 13.10.2016 року ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області позивача повідомлено про те, що його матеріали щодо призначення та виплаті одноразової грошової допомоги повернуті без розгляду, у зв'язку з тим, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського.

Не погодившись із такою відмовою, позивач оскаржив її до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до п.15 Розділу XI прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2015 №850 (далі - Порядок № 850).

Відповідно до п.7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:

- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Згідно п.8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Пункт 9 Постанови № 850 встановлює, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

З вищенаведених норм Порядку № 850 вбачається, що цим нормативно - правовим актом передбачено нарахування та виплата одноразової грошової допомоги працівникам міліції.

У зв'язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" та створенням Національної поліції як центрального органу виконавчої влади, структура та функції Міністерства внутрішніх справ суттєво реорганізувалися.

Так, відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" були ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України та утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

ОСОБА_4 з 06.11.2015 року був звільнений з органів внутрішніх справ за п.64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) та з 07.11.2015 року проходив службу в органах Національної поліції у статусі поліцейського.

В свою чергу, порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, регулюються положеннями статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" та реалізуються в порядку та на умовах визначених наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року за №163/28293) (далі - наказ МВС № 4).

Відповідно до п.1 Розділу І наказу МВС № 4 цей порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Колегія суддів наголошує, що даний порядок поширювався лише на період проходження працівником служби в поліції.

В подальшому, наказом МВС України № 916 від 12.09.2016 року (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1277/29407 від 22 вересня 2016 року) внесено зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (наказ МВС №4), яким пункт 5 Розділу І доповнено підпунктом 4 такого змісту:

"4) пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ".

Тобто, лише з 12.09.2016 року з прийняттям наказу МВС № 916 почали регулюватися правовідносини щодо виплати одноразової грошової допомоги працівнику поліції в разі втрати працездатності під час проходження ним служби в органах внутрішніх справ.

До цього моменту вказані правовідносини регулювалися лише Порядком № 850, оскільки наказ МВС № 4 поширювався тільки на період проходження працівником служби в поліції.

Позивач набув права на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження ним служби в органах внутрішніх справ з 13.05.2016 року, тобто з моменту встановлення йому третьої групи інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Станом на 13.05.2016 року вказані правовідносини регулювалися лише Порядком №850, оскільки в наказ МВС № 4 зміни, щодо регулювання даних правовідносин внесені ще не були.

З урахуванням зазначених обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" грудня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "09" березня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10009

3- відповідачу: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024

4-третій особі: Головне управління Національної поліції в Житомирській області - вул.Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008,

5- Управління МВС України в Житомирській області - вул. Старий Бульвар, 5/37,м.Житомир,10008,

6- Національна поліція України - вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024,