Постанова № 65228131, 10.03.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2017
Номер справи
272/1182/16-а
Номер документу
65228131
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Брагін В.І.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" березня 2017 р. Справа № 272/1182/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

сторін та їх представників:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "22" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України треті особи- Головне управління Національної поліції в Житомирській області , Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області , Національна поліція України про визнання протиправною відмови, зобов'язання прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Андрушівського районного суду Житомирської області з позовом, в якому просив:

-визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850;

-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі 206 700,00 грн. та провести виплату цих коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 року в Національній поліції України. Згідно свідоцтва про хворобу від 09.12. 2015 року №563/141 має захворювання, яке повязане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та є непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Наказом т.в.о. начальника Головного управління національної поліції в Житомирській області від 06.01.2016 року № 2 о\с його звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про національну поліцію"(через хворобу) з 11.01. 2016 року. З 20.01.2016 року він є інвалідом третьої групи, захворювання повязане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується належними довідками. Після звернення до УМВС України в Житомирській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, 22.08.2016 року отримав відповідь з УМВС України в Житомирській області, що його документи Міністерством внутрішніх справ України повернуті без розгляду, з тих підстав, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського. На думку позивача, така відмова відповідача є протиправною.

Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 22.12.2016 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 з прийняттям відповідного рішення та урахуванням обставин, викладених судом у даній справі.

В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, Міністерство внутрішніх справ України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати її та прийняти нову про відмову у задоволені позову. Зазначає, що відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутріщніх справ України від 12.09.2016 року № 916, у МВС України відсутні повноваження щодо призначення поліцейському одноразової грошової допомоги.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Як встановив суд, ОСОБА_3 проходив службу в Андрушівському районному відділі УМВС України в Житомирській області до 05.11.2015 року.

Згідно наказу т.в.о.начальника Головного управління національної поліції в Житомирській області від 07.11.2015 року №37 о\с ОСОБА_3, призначено старшиною Андрушівського відділення поліції Бердичівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області. в Національну поліцію з 07.11.2015 року .

Наказом т.в.о. начальника Головного управління національної поліції в Житомирській області №2 о\с від 06.01.2016 року ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про національну поліцію"(через хворобу) з 11 січня 2016 року.

Як вбачається з свідоцтва про хворобу від 09.12.2015 року № 563/141 позивач має захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до акту огляду медико-соціально-експертної комісії № серіїї 12 ААА № 216979 від 12.02.2016 року ОСОБА_3 встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання,повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ .

Після звільнення зі служби позивач звернувся із заявою до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Підготовлені УМВС України в Житомирській області матеріали для виплати позивачу одноразової допомоги були надіслані до МВС України.

Листом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 22.08.2016 року №1429/29/05 позивача було повідомлено, що Міністерством внутрішніх справ України повернуто без розгляду матеріали про призначення одноразової грошової допомоги з тих підстав, що призначення вказаної допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського.

Вважаючи таку відмову МВС України протиправною, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з протиправності дій Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення матеріалів без розгляду та вважав, що відповідач зобов"язаний розглянути матеріали щодо призначення одноразової допомоги позивачу і призначити та виплатити таку допомогу.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Згідно п.5 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (який набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».

Відповідно до п.15 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст.23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).

Відповідно до п.3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Днем виникнення права на отримання грошової допомоги, є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (п.2 Порядку № 850).

Пунктами 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

З 07.11.2015 набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VІІІ).

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 4, ст. 20 із наступними змінами).

Пунктом 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону України «Про національну поліцію».

Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п.2 Розділу IV Порядку № 4).

Положеннями Порядку №850 та Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапорт ) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 07.11.2015 позивача прийнято на службу до Головного управління Національної поліції в Житомирській області області, тобто з цієї дати на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію».

Наказом т.в.о. начальника Головного управління національної поліції в Житомирській області №2 о\с від 06.01.2016 року ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про національну поліцію"(через хворобу) з 11 січня 2016 року.

Останнім місцем служби позивача як поліцейського є Головне управління Національної поліції в Житомирській області.

Враховуючи викладене, органом, до якого позивач повинен був звертатись з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги є Головне управління Національної поліції в Житомирській області .

Однак, заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги та відповідні документи позивач подав до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Наразі, колегія суддів звертає увагу, що Головне управління МВС України в Житомирській області в листі від 22.08.2016 повідомляло позивача, що матеріали про призначення одноразової грошової допомоги працівникам поліції Департаментом фінансово-облікової політики МВС України не розглядаються, оскільки призначення вказаної допомоги проводиться за останнім місцем служби поліцейського.

Наведене свідчить про порушення позивачем порядку звернення із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності.

Отже, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області не є належним органом до якого позивач мав звернутися за одноразовою грошовою виплатою у зв'язку з встановленням групи інвалідності після звільнення зі служби в органах Національної поліції.

Відтак, за умови порушення процедури звернення за виплатою грошової допомоги, немає правових підстав для визнання протиправними дій МВС України щодо повернення матеріалів по виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 без розгляду.

Аналогічну правову позицію виклав Вищий адміністративний суд в ухвалі від 03.02.2017 року у справі № 357/8433/16-а

Як вбачається з матеріалів справи, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги не оспорюється. Позивач не позбавлений права звернутись із заявою (рапортом) встановленого зразка та з відповідними документами до уповноваженого органу із вимогою про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини справи. Висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог не відповідають обставинам справи, внаслідок чого рішення суду ухвалено не у відповідності до норм матеріального права, яке регулює спірні правовідносини.

Згідно з п. 3 ч. 1.ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо є невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи або, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити, постановуАндрушівського районного суду Житомирської області від "22" грудня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою у позові ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови, зобов"язання прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги,- в і д м о в и т и .

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "10" березня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024

4-третій особі: Головне управління Національної поліції в Житомирській області - вул.Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008,

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області - Старий бульвар 5/37,м. Житомир,10008,

Національна поліція України - вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024,