Ухвала суду № 65227810, 09.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
807/1147/16
Номер документу
65227810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 р. м. Львів Справа № 876/2642/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Рибачука А. І., Старунського Д. М.,

з участю секретаря судового засідання - Андрушківа І. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Мукачеве на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року у справі № 807/1147/16 за позовом Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Мукачеве про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

26 серпня 2016 року Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області звернулася в суд з адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Мукачеве, в якому просила стягнути податковий борг з відповідача у сумі 31 462,25 грн по платежу «Земельний податок з юридичних осіб» за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що внаслідок несплати відповідачем самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання з земельного податку станом на 05 серпня 2016 року у відповідача наявний податковий борг у сумі 31 462,25 грн, який підлягає стягненню в судовому порядку.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачеве подав апеляційну скаргу на неї, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що стягнення з нього земельного податку і пені є неправомірним, оскільки у його загальному фонді не передбачено бюджетних асигнувань на оплату земельного податку. Вказує, що зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року до статті 282 Податкового кодексу України, яким позбавлено військові формування пільг зі сплати земельного податку, повинні були вступити в дію з 1 січня 2016 року, а враховуючи норму Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» - з моменту закінчення особливого періоду в державі, оскільки такі впливають на збільшення витрат з Державного бюджету України. Також зазначає, що він не є належним відповідачем у даній справі та вважає, що податковий борг за користування землею повинен стягуватись із Міністерства оборони України як із користувача земель оборони.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце його проведення, тому, відповідно до частини 1 статті 41 та частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачеве зареєстрований як юридична особа за адресою: вул. Берегівська-Об'їзна, 1 А, м. Мукачево, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 08439994, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та знаходиться на обліку в Ужгородській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області як платник податків.

У зв'язку з несплатою Квартирно-експлуатаційним відділом м. Мукачеве узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області надіслано йому податкову вимогу від 11 червня 2015 року № 413-25 про сплату боргу в сумі 4869, 68 грн, яка згідно з копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 16 червня 2015 року, однак, виконана не була.

Станом на 05 серпня 2016 року за Квартирно-експлуатаційним відділом м. Мукачеве обліковується податковий борг по платежу "земельний податок з юридичних осіб" у сумі 31462,25 грн., в тому числі пеня в сумі 842,07 грн.

Вказаний борг виник у зв'язку з несплатою відповідачем сум податкових зобов'язань, визначених самостійно поданими деклараціями щодо сплати земельного податку від 16 лютого 2015 року № 9016049368, № 9016050557, № 9016047696 та від 05 лютого 2016 року № 9017824015, № 9017872722.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що податкові зобов'язання з земельного податку є узгодженими та у встановлені строки до бюджету не сплачені, а тому підлягають стягненню.

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 286.2 статті Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає, у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з підпунктом 129.1.1. пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Як видно з матеріалів справи, податкове зобов'язання відповідача із сплати земельного податку виникло шляхом подання податкових декларацій (розрахунків) від 16 лютого 2015 року № 9016049368, № 9016050557, № 9016047696 та від 05 лютого 2016 року № 9017824015, № 9017872722, відтак вважається узгодженим та підлягало сплаті.

Визначені в податкових деклараціях суми своєчасно та в повному обсязі відповідачем сплачені не були, тому Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області було нараховану пеню у розмірі 842,07 грн.

Згідно з пунктом 284.1 статті 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам. Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до пункту 284.2 статті 284 Податкового кодексу України якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Відповідач, як структурний підрозділ Міністерства оборони України, був звільнений від сплати земельного податку до прийняття Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності 01 січня 2015 року), згідно з яким було внесено зміни до Податкового кодексу України та після чого, з урахуванням пункту 284.2 статті 284 Податкового кодексу України, в останнього виник обов'язок щодо нарахування та сплати земельного податку за земельні ділянки, розташовані на землях оборони, на загальних підставах.

Доводи відповідача про відсутність бюджетних асигнувань на оплату земельного податку не заслуговують на увагу, оскільки відсутність фінансування не є підставою для звільнення від сплати податку. Разом з тим, суд зазначає, що подані відповідачем податкові декларації щодо сплати земельного податку стосуються земельних ділянок, які знаходяться на території Худлівської, Яроцької та Великолазівської сільських рад, рішенням яких пільги по сплаті земельного податку відповідачу на відповідні періоди не надавались.

Щодо посилання апелянта на те, що він є неналежним відповідачем у справі та на необхідність залучення Міністерства оборони України як належного відповідача або співвідповідача, то таке є безпідставним, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ міста Мукачеве є суб'єктом господарської діяльності у Збройних Силах України, перебуває на обліку в Ужгородській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області як платник податків та самостійно подавав контролюючому органу декларації з земельного податку, а тому зобов'язаний виконувати податкові зобов'язання.

Враховуючи наведені вище правові норми, а також несплату Квартирно-експлуатаційним відділом м. Мукачеве у встановлений Податковим кодексом України строк узгоджених грошових зобов'язань з земельного податку, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення податкового боргу в сумі 31462,25 грн в судовому порядку.

З огляду на викладене, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Мукачеве залишити без задоволення.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року у справі № 807/1147/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. І. Богаченко

Суддя А. І. Рибачук

Суддя Д. М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 10 березня 2017 року.