Ухвала суду № 65226616, 09.03.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
818/327/17
Номер документу
65226616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

09 березня 2017 р. Справа № 818/327/17 Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумської міської ради Гримайло Валерії Валеріївни, третя особа: Приватний нотаріус Логвінова Ольга Анатоліївна, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумської міської ради Гримайло Валерії Валеріївни, в якій просить визнати дії відповідача по внесенню змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Модерн» (код ЄДРПОУ 31930545), що не пов'язані зі змінами до установчих документів №16321070018003096 від 16 лютого 2017 року - зміна керівника юридичної особи, зміна складу або інформації про засновників, протиправними; зобов'язати відповідача скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинений ним запис від 16 лютого 2017 року №16321070018003096.

Дослідивши зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне повернути адміністративний позов позивачу, виходячи із наступного.

Згідно з ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем у справі є державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумської міської ради Гримайло В.В.

Відповідно до положень ч.1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Частиною 1 ст.10 та ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Частиною 2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Зокрема, згідно з нормою п.1 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Отже, адміністративна справа, відповідачем у якій є орган чи посадова (службова) особа органу місцевого самоврядування, підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Відповідно до абз.2 п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 06.03.2008 року № 2 у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (п.2 ч.1 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.

На виконання вимог підпункту 3 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про внесення змін до Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 року № 834-VІІІ районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції припинили надання послуг у сфері державної реєстрації з 30.04.2016 року. При цьому такі повноваження були передані суб'єктам державної реєстрації прав, а саме: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській міській, районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації; акредитованим суб'єктам, нотаріусам, державним виконавцям.

Частиною 1 ст.6 Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Виходячи із системного аналізу вказаних вище норм та враховуючи те, що відповідач - державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумської міської ради є посадовою особою, яка від імені міської ради реалізовує державну політику у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а тому, відповідно до норм п.1 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, і з огляду на суб'єктний склад сторін та їх правовий статус, адміністративний позов підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, з врахуванням правил територіальної підсудності згідно зі ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення із даним позовом до місцевого загального суду, як адміністративного суду, в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст.ст. 108, 165, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сумської міської ради Гримайло Валерії Валеріївни, третя особа: Приватний нотаріус Логвінова Ольга Анатоліївна, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - повернути позивачу.

Копію цієї ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.О. Осіпова