Єдиний державний реєстр судових рішень
22.10.09 УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів,26 тел. 77-44-62
проспект Миру, 20
Іменем України
РІШЕННЯ
”19” жовтня 2009року справа № 11/142
Позивач: Закрите акціонерне товариство „Чернігівська фабрика лозових виробів”
вул. Толстого, 28, м. Чернігів, 14000
Відповідач: Чернігівська районна державна адміністрація Чернігівської області
вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027
Про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
Суддя Ю.М. Бобров
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Від позивача: Притиковський Ф.Н. - представник, довіреність № 114 від 13.10.2009
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Позивачем –Закритим акціонерним товариством „Чернігівська фабрика лозових виробів”, м. Чернігів подано позов до Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Розгляд справи відкладався та в судовому засіданні оголошувалась перерва.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.
У позовні й заяві позивач посилається, зокрема, на те, що Чернігівською райдержадміністрацією було надано дозвіл ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” на підготовку матеріалів по наданню в оренду терміном на 49 років земельної ділянки ставка на території Мохнатинської сільської ради для риборозведення.
На підставі цього дозволу було розроблено Проект землеустрою, погоджений з усіма зацікавленими організаціями і службами.
ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” звернулося до Чернігівської райдержадміністрації з листом про затвердження Проекту землеустрою та прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду.
Проте, Чернігівська райдержадміністрація у своєму листі відмовила у затвердженні Проекту землеустрою та наданні земельної ділянки в оренду, мотивуючи свою відмову тим, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами земельних торгів і тим, що повноваження по наданню земельних ділянок для вирощування риби належить обласним державним адміністраціям.
Така відмова, вважає позивач, є протиправною та порушує його право на оренду земельної ділянки.
Позивач просить суд визнати протиправними дії Чернігівської райдержадміністрації. Просить зобов’язати Чернігівську райдержадміністрацію прийняти рішення про надання в оренду земельної ділянки та зобов’язати Чернігівську райдержадміністрацію вчинити дії щодо укладення договору оренди.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву заперечує проти позову, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Представник у відзиві на позовну заяву вказує, зокрема, на те, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України ( у редакції Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприянні будівництва” від 16.09.08 року, який набув чинності 14.10.08) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Крім того, на думку представника відповідача, повноваження по наданню земельних ділянок для вирощування риби належать обласним державним адміністраціям.
Представники відповідача у судовому засіданні підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані матеріали, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” Було подано до Чернігівської райдержадміністрації письмову заяву від 16.05.06р. № 72, в якій просило надати дозвіл на оформлення матеріалів по наданню в оренду терміном на 49 років земельної ділянки на території Мохнатинської сільської ради для риборозведення (а.с. 16).
Розглянувши цю заяву, головою Чернігівської райдержадміністрації було прийнято розпорядження від 17.05.06 №02-15/859 про надання дозволу ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” на підготовку матеріалів по наданню в оренду, терміном на 49 років земельної ділянки ставка за рахунок земель запасу на території Мохнатинської сільської ради для вирощування риби (а.с. 17).
На підставі наданого дозволу, на замовлення ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів”, було замовлено Проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки загальною площею 22, 7485 га строком на 49 років ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” для вирощування риби із земель запасу на території Мохнатинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (Проект землеустрою) (а.с 8).
Цей Проект землеустрою погоджений позивачем з усіма зацікавленими організаціями і службами, зокрема, з:
- Мохнатинською сільською радою Чернігівського району Чернігівської області –висновок № 36/2 від 15.06.06;
- Чернігівським районним відділом земельних ресурсів –висновок № 21-3/1561 від 20.03.07;
- Чернігівським районним відділом містобудування та архітектури –висновок № 38-Г від 15.06.06;
- Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області –висновок № 06/2517 від 26.12.06
- Чернігівською районною санітарно-епідеміологічною станцією –висновок № 1 від 12.01.07
- Чернігівським РВГУМНС України в Чернігівській області –висновок № 21/1358 від 12.12.06
- Чернігівською обласною інспекцією по охороні пам’яток історії та культури –висновок № 1661 від 12.12.06;
- Чернігівським міжрайонним управлінням водного господарства –висновок № 484 від 19.12.06;
- Чернігівським територіальним відділом Деснянського держаного басейного управління охорони водних живих ресурсів –висновок № 37 від 23.01.07;
- Чернігівським обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства –висновок № 02/253-2 від 21.12.06;
23.07.09 ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” звернулося до Чернігівської районної державної адміністрації з листом за вих. № 32, яким подала Проект землеустрою для його затвердження та прийняття адміністрацією рішення про надання земельної ділянки в оренду (а.с. 71).
Проте, листом від 06.08.09 за вих. № 02-15/1318 в.о. голови Чернігівської райдержадміністрації відмовлено ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” у затвердженні Проекту землеустрою та наданні земельної ділянки в оренду (а.с. 72).
Свою відмову Чернігівська райдержадміністрація мотивувала тим, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою ст. 134 цього Кодексу.
Крім того райдержадміністрація обґрунтувала свою відмову тим, що відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування за межами населених пунктів для ведення водного господарства, а не для вирощування риби. Повноваження по наданню земельних ділянок для зазначених цілей, на думку райдержадміністрації, належать обласним державним адміністраціям.
Щодо першої позовної вимоги позивача про визнання протиправними дій Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, то суд вважає, що вимога не підлягає вирішенню у господарському суді, оскільки належить до компетенції адміністративних судів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень, яким є Чернігівська райдержадміністрація, щодо дій чи бездіяльності. Отже, в цій частині позову провадження у справі підлягає припиненню.
Щодо решти позовних вимог, то суд звертає увагу на наступне.
Згідно п. „а” ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України від 25.10.01 № 2768-ІІІ до повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі з земельних відносин належить розпорядження землями державної власності у межах, визначених цим Кодексом.
Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель держаної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст. 6 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.99 № 586-ХІV голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень приймає рішення шляхом видання розпоряджень.
Відповідно до ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України).
Прийняттю такого рішення (розпорядження) та укладання договору оренди земельної ділянки передують певні підготовчі дії, які займають значний час і потребують сплати певної суми коштів.
Так, згідно ст.. 16 Закону України „Про оренду землі” від 06.10.98 № 161-ХІV (далі –Закон № 161), в редакції статті на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання) (ч. 1 ст. 16 Закону № 161).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України (ч. 2 ст. 16 Закону № 161).
У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок (ч. 6 ст. 16 Закону № 161).
Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що за зверненням з оренди земельної ділянки орган виконавчої влади приймає позитивне рішення щодо виготовлення заявником проекту землеустрою для подальшого вирішення питання про надання земельної ділянки в оренду.
Як зазначалося вище, позивач у відповідності з вимогами земельного законодавства, з метою реалізації права землекористувача, звернувся до відповідача із письмовою заявою (клопотанням) від 16.05.06 № 72 про надання дозволу на оформлення матеріалів по наданню в оренду терміном на 49 років земельної ділянки ставка на території Мохнатинської сільської ради для риборозведення.
Розпорядженням (рішенням) голови Чернігівської райдержадміністрації від 17.05.06 № 0215/859 (далі –Розпорядження) було надано дозвіл ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів” на підготовку матеріалів по наданню в оренду, терміном на 49 років земельної ділянки ставка за рахунок земель запасу на території Мохнатинської сільської ради для вирощування риби.
На час прийняття Розпорядження, як і на час подання позивачем позову до суду, заяв (клопотань) від інших осіб щодо надання в оренду тієї самої земельної ділянки до відповідача не надходило.
На підставі Розпорядження (дозволу)позивачем було замовлено Проект землеустрою та після його виготовлення погоджено належним чином.
Позивачем було подано письмову заяву (клопотання) від 23.07.09 №32, в якій він просив відповідача розглянути та затвердити Проект землеустрою.
Отже, позивачем були здійснені всі передбачені земельним законодавством підготовчі дії щодо укладення договору земельної ділянки.
Але відповідачем Проект землеустрою не розглянуто та не затверджено, рішення про надання в оренду земельної ділянки або про мотивовану відмову у її наданні прийнято не було.
Відповідачем, у відповідь на вищевказану заяву (клопотання) позивача від 23.07.09 № 32, направлено лист від 06.08.09 № 02-15/1318 про відмову у задоволенні заяви з мотивів, викладених у відзиві представника відповідача на позов.
Проаналізувавши надані у матеріалах справи докази, суд вважає, що відмова відповідача від 06.08.09 № 02-15/1318 є такою, що суперечить ст. ст. 59, 122 Земельного кодексу України, п. 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприянні будівництва” від 16.09.08 № 509-VІ (далі –Закон № 509) та порушує право позивача на оренду спірної земельної ділянки виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 509 прийняті і не виконані до набрання чинності цим законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об’єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Такий дозвіл (рішення) був наданий відповідачем позивачу Розпорядженням 17.05.06 № 02-15/859 та зберігає чинність протягом двох років з дня набрання чинності Законом № 509, тобто є підставою для розробки та затвердження проекту землеустрою і надання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів.
Тому відповідач не мав права відмовляти у затвердження Проекту землеустрою ЗАТ „Чернігівська фабрика лозових виробів”, розробленому на підставі Розпорядження відповідача від 17.05.06 № 02-15/859.
Безпідставним є і посилання відповідача, у якості підстави для відмови, на те, що повноваження по наданню земельних ділянок для вирощування риби належить обласним державним адміністраціям.
Відповідно до ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фону можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Рибогосподарська діяльність є єдиним, прямо передбаченим ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України, видом господарської діяльності, яку дозволяється проводити на землях водного фонду, а тому надання земельних ділянок для ведення водного господарства згідно ч.3 ст. 122 Земельного кодексу України передбачає в тому числі і надання земельних ділянок для рибогосподарських потреб районними державними адміністраціями.
Отже, враховуючи наведене вище, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В частині визнання протиправними дій Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо відмови Закритому акціонерному товариству „Чернігівська фабрика лозових виробів” у затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки загальною площею 22,7485 га строком на 49 років Закритому акціонерному товариству „Чернігівська фабрика лозових виробів” для вирощування риби із земель запасу на території Мохнатинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та наданні земельної ділянки в оренду від 06.08.09р. за вих. № 02-15/1318 –провадження у справі припинити.
2. Зобов’язати Чернігівську районну державну адміністрацію Чернігівської області прийняти рішення про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 22,7485 га строком на 49 років Закритому акціонерному товариству „Чернігівська фабрика лозових виробів” для вирощування риби із земель запасу на території Мохнатинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
3. Зобов’язати Чернігівську районну державну адміністрацію Чернігівської області вчинити дії щодо укладення договору оренди з Закритим акціонерним товариством „Чернігівська фабрика лозових виробів” на земельну ділянку площею 22,7485 га строком на 49 років для вирощування риби із земель запасу та території Мохнатинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
4. Стягнути з Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області (14027, м. Чернігів, вул. Шевченка, 48, р/р 35210001000370 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 04061688 на користь Закритого акціонерного товариства „Чернігівська фабрика лозових виробів” (14008, м. Чернігів, вул. Толстого, 28, р/р 26009301171 в Оперу Ощадбанка м. Чернігів, МФО 353553, код 02972546) 85,00 грн. на відшкодування витрат по сплаті держмита та 236,00 грн. на відшкодування оплати витрат з інформаційно –технічного забезпечення у судах.
В судовому засіданні 19.10.2009р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представника позивача оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписано 22.10.2009р.
Суддя Ю.М. Бобров