Справа № 815/1427/17
УХВАЛА
10 березня 2017 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, в якому позивач просить зобовязати відповідача внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до запису про обмеження №1811282, зазначивши в змісті, характеристиці обтяження «все нерухоме майно, окрім майна, що належить ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий номер НОМЕР_1».
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, подано адміністративний позов у строк, установлений законом, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради не підсудний цьому адміністративному суду, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ст.5 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення, а також виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до Положення про юридичний департамент Одеської міської ради, затвердженого рішенням ОМР від 28.02.2011 року №384-VI, юридичний департамент ОМР є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" (п.1.1). До структури Департаменту, разом із його директором, входять: заступники директора Департаменту; головний бухгалтер Департаменту; структурні підрозділи Департаменту прямого підпорядкування (управління, відділи, сектори). (п.3.4), .
Таким чином, вказана позовна заява ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про зобовязання вчинити певні дії не підсудна окружному адміністративному суду, оскільки відповідачем є орган місцевого самоврядування.
При цьому суд враховує ту обставину, що у п.6 постанови Пленуму ВАСУ від 06.03.2008 року №2 зазначено, що судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності.
Так, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (п.2 ч.1 ст.22 КАС України) Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Юрисдикція судів України поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, тобто суди наділені повноваженнями розглядати справи, що виникають з будь-яких вре гульованих правом суспільних відносин.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» згідно з його преамбулою визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст.1 Закону судова влада в Україні відповідно до конституційних засад роділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними законом. Судову владу реалізовують судді та, у визначених законом випадках, присяжні шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур.
Статтею 8 Закону встановлено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення інституціональних вимог п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у своїй практиці сформував так зване «право на суд», яке включає такий елемент, як «належний суд», тобто суд, який встановлений відповід но до закону і повинен задовольняти ряд вимог, передбачених в п. 1 ст. 6 Конвенції і вироблених прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, а саме бути незалежним та безстороннім. Здійснення правосуддя судом, встановленим законом, поширюєть ся не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом норм, що регулюють його діяльність.
У рішенні по справі Кембелл і Фелл проти Сполученого Королівства від 28 червня 1984 року Європейський суд з прав людини відзначив, що суд не обовязково повинен розумітись як юрисдикція класичного типу, інтегрована в загальну судову систему держави. Проте необхідно, щоб ці органи були створені на підставі закону та володіли деякими основоположними рисами: незалежністю від виконавчої влади і сторін, достатнім строком повноважень та такою процедурою розгляду справ, яка б давала гарантії законності в кожному конкретному випадку.
Таким чином, компетентним судом для розгляду даного позову є місцевий загальний суд як адміністративний.
Відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна адміністративному суду, куди вона надійшла.
Керуючись ст. 108 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про зобовязання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Розяснити позивачу, що з вказаним позовом він має право звернутись в місцевий загальний суд як адміністративний.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом пяти днів з дня отримання ухвали.
Суддя Катаєва Е.В.