Справа № 815/725/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2017 року м. Одеса Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зобовязання відповідача видати позивачу довідку про розмір заробітної плати за посадою старшого державного ревізора інспектора із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державним службовцям згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в якій зазначити посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за досягнення в праці, або виконання особливо важкої роботи, премії, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та «інші виплати»: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Позивач в судове засідання не зявився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в письмовому провадженні. В адміністративному позові позивач зазначив, що відмова відповідача у видачі довідки про заробітну плату є такою, що суперечить Закону України «Про державну службу», ст. 49 Кодексу законів про працю України та порушує її права, Постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року затверджена форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка станом на 01.12.2015 року була чинною та видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (аркуші справи 26-28) оскільки з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» та по-іншому врегульовані правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу», пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців, а тому у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, не прибуття в судове засідання позивача, відсутність клопотань про допит свідків, експертів, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 проходила службу в податкових органах України, працювала у Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на посаді старшого державного податкового ревізора-інспектора.
З 11.01.2010 року позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про державну службу», пенсія розрахована в розмірі 86% від заробітної плати.
ОСОБА_1 23.01.2017 року звернулася до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 року за посадою старшого державного податкового ревізора-інспектора (аркуш справи 11).
Позивачем отримана відповідь Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №1168/Д/15-53-05-26 від 24.01.2017 року, в якій відповідач відмовив у видачі зазначеної довідки, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №895 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та виключений п. 4, який до 09.12.2015 року надавав право на перерахунок пенсії, а також відповідно до змін і доповнень, внесених постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію виключено (аркуш справи 10).
Суд вважає відмову Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області видати позивачу довідку про перерахунок пенсії протиправною з наступних підстав.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII порядок і умови призначення пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
З метою визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України встановив порядок проведення такого перерахунку та затвердив його своєю постановою від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
На час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 зазначеної, який передбачав, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 зазначеної Постанови, який передбачав, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Таким чином, на час виходу позивача на пенсію законодавство передбачало його право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу призначена пенсія, тобто позивач мав право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 року були підвищені посадові оклади.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України «Щодо внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ, пункт 5 Прикінцевих положень якого передбачав, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Постановою від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови від 31.05.2000 року №865 та виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям та пункт 5 виклав в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що вищезазначені зміни у законодавстві позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у раніше встановленому порядку та не дають відповідачу законних підстав для видачі довідки, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Дане положення принципово забороняє погіршувати становище людини, а розмір пенсії це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.
В п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Крім того, ч. 1 ст. 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року по справі №1-рп/99 про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення її розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді виникло у 2010 році, тобто воно виникло раніше вищезазначених змін до Постанови Кабінету Міністрів України №865, які відбулися у 2015 році. Нові ж нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обовязків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.
Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.05.1997 року по справі №1-зп щодо несумісності депутатського мандата вказав, що закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативного акту.
Таким чином, суд робить висновок про те, що при визначенні порядку, умов виплати та розміру пенсії позивачу необхідно застосовувати Постанову Кабінету Міністрів України №865 в редакції, яка була чинною станом на час виходу позивача на пенсію (у 2010 році), а в іншому випадку буде мати місце звуження обсягу його прав на перерахунок пенсії, оскільки спірне питання має пряме відношення до збільшення розміру пенсії позивача, який, в свою чергу, є кількісним показником, адже, починаючи з 2010 року (дня виходу позивача на пенсію) до початку 2016 року при збільшенні розміру заробітної плати у працюючих державних службовців на відповідних посадах, розмір її пенсії постійно збільшувався.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки.
Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобовязаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Отже, із сукупного аналізу змісту зазначених нормативно-правових актів суд робить висновок про існування юридичного обовязку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів під час розгляду справи правомірність відмови у наданні позивачу довідки про заробітну плату.
Оскільки у керівника Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області станом на 24.01.2017 року були відсутні підстави для відмови позивачу у видачі довідки про розмір заробітної плати працівника податкового органу, відмова у її видачі є протиправною, та суд дійшов висновку щодо необхідності зобовязання відповідача видати позивачу зазначену довідку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зобовязання відповідача видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати за посадою старшого державного ревізора інспектора із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державним службовцям згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в якій зазначити посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за досягнення в праці, або виконання особливо важкої роботи, премії, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та «інші виплати»: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати за посадою старшого державного ревізора інспектора із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку із підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державним службовцям згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в якій зазначити посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за досягнення в праці, або виконання особливо важкої роботи, премії, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та «інші виплати»: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л. І. Свида