Постанова № 65226337, 10.03.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2017
Номер справи
815/7544/16
Номер документу
65226337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/7544/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л. І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2015 року №17606-17.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав. З адміністративного позову вбачається, що позивач не погоджується з нарахуванням йому податкових зобовязань з транспортного податку, оскільки встановлення органом місцевого самоврядування транспортного податку в січні 2015 року унеможливлює застосування цього податку у 2015 році та його застосування в 2015 році суперечить принципу стабільності податкового законодавства.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи. Заперечень на адміністративний позов відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання представника відповідача, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є власником автомобіля LEXUS LX 570, 2012 року випуску, ВН 8702 ЕН, обємом двигуна 5663, дата реєстрації транспортного засобу - 13.08.2013 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу САТ 059772 (аркуші справи 12-13).

Державною податковою інспекцією у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області 18.06.2015 року винесено податкове повідомлення-рішення №17606-17, яким позивачу визначена сума грошового зобовязання за транспортним податком з фізичних осіб за 2015 рік в розмірі 25000 грн. (аркуш справи 14).

Позивач не погодився з правомірність зазначеного податкового повідомлення-рішення та звернувся до суду з цим позовом про його скасування.

Суд вважає податкове повідомлення-рішення ДПІ у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області від 18.06.2015 року №17606-17 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок транспортний податок.

Відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік 25000 гривень за кожний легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування. Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Формально вірно визначивши платника транспортного податку, базу та обєкт оподаткування, оскільки податок нарахований відповідачем за 2015 рік на підставі ст. 267 Податкового кодексу України та рішення Теплодарської міської ради Одеської області №560-VI від 29 січня 2015 року, відповідач помилково при винесенні податкового повідомлення-рішення позивачу не врахував наступні положення Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 8, 10 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік) до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обовязковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обовязково установлюють податок на майно, в частині, зокрема, транспортного податку.

Згідно із п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Рішенням Теплодарської міської ради Одеської області №560-VI від 29 січня 2015 року «Про затвердження Положення та встановлення ставок транспортного податку на території Теплодарської міської ради» встановлений транспортний податок ставкою на календарний рік 25000 гривень за один легковий автомобіль, який використовувався до 5 років і має обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Відповідно до п. п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, прийняття рішення Теплодарською міською радою Одеської області №560-VI від 29 січня 2015 року «Про затвердження Положення та встановлення ставок транспортного податку на території Теплодарської міської ради» унеможливлює застосування цього податку у 2015 році та це рішення може бути реалізовано тільки починаючи з наступного бюджетного року, тобто з 2016 року.

Крім того, застосування транспортного податку в 2015 році на підставі рішення Теплодарської міської ради Одеської області №560-VI від 29 січня 2015 року суперечить нормам п. п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, тобто, принципу стабільності податкового законодавства, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, а також, що податки та збори, їх ставки, податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення 18.06.2015 року №17606-17 про визначення ОСОБА_1 податкового зобовязання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. за 2015 рік є таким, що суперечить положенням Податкового кодексу України, тобто, є не правомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2015 року №17606-17 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області від 18.06.2015 року №17606-17.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Біляївському районі ГУ ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,21 грн.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л. І. Свида