ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року м.Житомир справа № 806/3005/16
категорія 6.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області, третя особа: ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- зобовязати Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області скасувати декларацію про готовність об'єкту (житлового будинку в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд. 15 А) до експлуатації за номером ЖТ142163292239 від 28.11.2016 р.;
- зобов'язати Відділ Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області скасувати реєстрацію 100% житлового будинку та господарських будівель в с. Млинище Житомирського району, вул.. Жовтнева, буд.15а, індексний номер 32700363 від 02.12.2016р. зареєстрованих за ОСОБА_3 (з урахуванням уточнень від 01.02.2017, а.с.87-88).
В позовній заяві зазначає, що третьою особою ОСОБА_3 при заповненні декларації про готовність об'єкту до експлуатації та реєстрації права власності на нього не було зазначено, що земельна ділянка, на який розташований даний обєкт нерухомості частково належить на праві власності і позивачу, що призвело до реєстрації права власності на будинок лише за третьою особою. Вважає, що відповідачі в порушення вимог законодавства при реєстрації декларації та прийнятті рішення про реєстрацію права власності не дослідили та не перевірили право власності на земельну ділянку.
Відповідач відділ Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області позов визнає з огляду на те, що під час проведення державної реєстрації права власності на новозбудований обєкт відповідно до п.41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 25.12.2015 №1127 третя особа - ОСОБА_3 мав надати заяву про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна, проте не надав, а реєстратор не перевірив вказане. За таких обставин, відповідач не заперечує проти скасування рішення про реєстрацію права власності (а.с.95).
Представник відповідача - Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. В попередньому судовому засіданні представник відповідача надавав пояснення по суті позову, зокрема зазначив, що позов не визнає, оскільки при реєстрації декларації про готовність об'єкту (житлового будинку в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд. 15 А) до експлуатації перевірялось лише чи повністю внесені дані до неї, а не достовірність цих даних. Факт внесення недостовірних даних може бути встановлено лише після проведення позапланової перевірки поданої декларації, водночас така перевірка не проводилась.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача - відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Третя особа в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що житловий будинок в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд. 15а був побудований ним особисто, а тому реєстрація права власності на нього проведена правомірно за ним як єдиним власником. Водночас не заперечував, що частина земельної ділянки за вказаною адресою дійсно належить позивачу.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 21.11.2016 ОСОБА_3 подано до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області декларацію про готовність об'єкту (житлового будинку в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд.15 А) до експлуатації, яка була зареєстрована за номером ЖТ142163292239 від 28.11.2016 р. (а.с.71).
У вказаній декларації у розділі "Інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою" зазначено витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, 24.10.2014, кад.№1822084700:03:001:0011, № запису на право власності 7450953, реєстр. № 485013518101.
29.11.2016 ОСОБА_3 звернувся до відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області з заявою про державну реєстрацію права власності на житловий будинок в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд.15 А. До заяви, серед іншого, додано вищевказану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (а.с.73).
Рішенням № 32700363 від 02.12.2016р. відділ Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області зареєстрував право власності на житловий будинок в с. Млинище Житомирського району, вул. Жовтнева, буд.15 А за ОСОБА_3 (а.с.72).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. №750).
Відповідно до п.3 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).
Датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката (п.11 Порядку).
Зареєстрована декларація або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього (п.13 Порядку).
Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката (п.16 Порядку).
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру (п.18 порядку).
Відповідно до п.22 Порядку відомості щодо внесення даних, зазначених у декларації, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані, підлягають виключенню з реєстру в установленому порядку.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Про скасування реєстрації декларації замовнику письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування.
Після скасування реєстрації декларації замовник має право повторно подати її згідно з вимогами, встановленими пунктом 17 цього розділу.
Відповідно до п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, серед інших, підставами для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.
Як зазначав представник відповідача, така позапланова перевірка достовірності даних декларації про готовність об'єкта до експлуатації не проведена.
Проаналізувавши наведені норми, суд приходить до висновку, що орган державного архітектурно-будівельного контролю при проведенні реєстрації декларації не здійснює перевірку вказаних у ній даних на предмет їх достовірності, водночас у разі встановлення таких фактів, така декларація підлягає скасуванню, в тому числі за рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є власником земельної ділянки площею 0,1983 га кад.№1822084700:03:001:0011 в с.Млинище Житомирського району, вул.Жовтнева, буд.15 А, розмір частки 5/12, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель в споруд (присадибна ділянка) (а.с.7-9).
При цьому, як зазначалось вище, зазначена земельна ділянка вказана третьою особою у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, земельна ділянка кад.№1822084700:03:001:0011, № запису на право власності 7450953, реєстр. № 485013518101, розмір частки 1/6 належить ОСОБА_3.
З наведеного вбачається, що земельна ділянка кад.№1822084700:03:001:0011 в с.Млинище Житомирського району, вул.Жовтнева, буд.15 А, площею 0,1983 га, на якій побудований житловий будинок, перебуває у спільній частковій власності, в тому числі позивача та третьої особи.
Відповідно до ст.88 Земельного кодексу України володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку.
Як встановлено судом, між співвласниками земельної ділянки кад.№1822084700:03:001:0011 такого договору не укладено, в тому числі не досягнуто згоди щодо прийняття в експлуатацію житлового будинку, який на ній побудовано.
Таким чином, зазначення у декларації про готовність об'єкта до експлуатації лише інформації про власника земельної ділянки третьої особи, без інформації про інших співвласників даної земельної ділянки, є порушенням прав останніх щодо володіння, користування та розпорядження цією земельною ділянкою, оскільки зареєстрована декларація є підставою для оформлення права власності на об'єкт нерухомості, що на ній розміщено.
Враховуючи, що в декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка була зареєстрована за номером ЖТ142163292239 від 28.11.2016 р., не було вказано частки земельної ділянки, якою володіє третя особа та інформації про інших співвласників цієї земельної ділянки, суд приходить до висновку, що вказана декларація містить недостовірні дані щодо інформації про право власності на земельну ділянку, на якій розміщено житловий будинок, що є підставою для скасування даної декларації.
Щодо позовних вимог про скасування реєстрації права власності згідно рішення №32700363 від 02.12.2016р. слід зазначити наступне.
Згідно із ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1952-IV ) державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про обєкти та субєктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. №1127, визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, обєкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обовязки субєктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Відповідно до п.41 Порядку для державної реєстрації права власності на новозбудований обєкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта;
2) технічний паспорт на обєкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння обєкту нерухомого майна адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований обєкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Як встановлено судом, документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта містив недостовірні дані.
Також, як вбачається з матеріалів справи, при поданні заяви про державну реєстрацію права власності на новозбудований житловий будинок за адресою: с.Млинище Житомирського району, вул.Жовтнева, буд.15 А, третьою особою ОСОБА_3 не було подано письмової заяви або договору співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований обєкт нерухомого майна (а.с.73).
Відповідно до ст.23 Закону № 1952-IV розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором, в тому числі у випадку подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Натомість державним реєстратором не було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав, що свідчить про неправомірність його дій.
За таких обставин суд приходить до висновку, що реєстрація права власності на новозбудований обєкт нерухомого майна проведена з порушенням вимог п.41 Порядку.
Представник відповідача - відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області позов в частині скасування реєстрації права власності визнав, наслідком чого відповідно до ст.ст.112,136 КАС України має бути прийняття судом постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.
Відповідно до ст.37 Закону № 1952-IV рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, субєкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду. З аналізу вказаної статті вбачається, що одним із наслідків такого оскарження є скасування рішення про державну реєстрацію прав.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення Відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області №32700363 від 02.12.2016 щодо державної реєстрації права власності на житловий будинок за адресою Житомирська область, Житомирський район, с.Млинище, вул.Жовтнева, 15а прийнято з порушенням вимог законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що судом встановлено та відповідачем визнано неправомірність дій та прийнятого рішення, судові витрати слід стягнути з відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись статтями 158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта, зареєстровану Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області 28.11.2016 №142163292239 щодо будівництва індивідуального житлового будинку та господарської будівлі за адресою Житомирська область, Житомирський район, с.Млинище, вул.Жовтнева, 15а.
Скасувати рішення Відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області №32700363 від 02.12.2016 щодо державної реєстрації права власності на житловий будинок за адресою Житомирська область, Житомирський район, с.Млинище, вул.Жовтнева, 15а.
Стягнути з Відділу Державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст постанови виготовлено: 09 березня 2017 р.