Справа № 404/5266/16-а
Номер провадження 2-а/404/29/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2017 року Кіровський районний суд міста Кіровограда
в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.
за участю секретаря Муравйової С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому позовні вимоги викладені наступним чином:
визнати дії Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо не здійснення розгляду заяви ОСОБА_1, про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними;
зобовязати відповідача здійснити розгляд заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку від 06.07.2016 року у визначеному законодавством порядку та винести обґрунтоване рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії за зниженим віком. Підставою для призначення пенсії за зниженим віком є той факт, що працюючи машиністом автобетонозмішувача з 28.04.1986 року по 05.12.2012 року в Публічному акціонерному товаристві «ПМК 37», в період з 14.05.1986 року по 22.05.1986 року, був направлений до Міністерства водного господарства на 15 днів для виконання першочергових робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 30-ти кілометрову зону. Позивачем 29.07.2016 року отримано відповідь про відмову у призначенні пенсії за зниженим віком, без винесення відповідного рішення, у звязку з відсутністю первинних документів, в яких зазначено перелік роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. При цьому рішення у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», із зазначенням причин та порядку оскарження відповідачем не прийнято.
Позивач в судовому засіданні 02.02.2017 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. В судове засідання, призначене на 20.02.2017 року позивач не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про наступний розгляд справ (а.с. 74). Представник позивача подав до суду заяву (вх. 40083 від 30.11.2016 року) про розгляд справи без його участі (а.с. 55).
Представник відповідача в судовому засіданні 30.11.2016 року та 02.02.2017 року проти задоволення позовних вимог заперечив та просив відмовити в задоволенні позову з врахуванням наданих письмових заперечень (вх. № 30123 від 21.09.2016 року, вх. № 3480 від 02.02.2017 року, а.с. 32-34, 68-69). В обґрунтування заперечень зазначено, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року. Позивачем не надано документів, які б підтверджували факт роботи ОСОБА_1 в Зоні відчуження, а відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме робота в зоні відчуження є визначальним фактором для набуття права виходу на пенсію за умовами цієї статті. В 2012 році управлінням було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, про що в письмовому вигляді повідомлялось останньому. В даному повідомленні розяснено порядок оскарження рішення про відмову в призначенні пенсії. Рішення про відмову позивачем не оскаржувалось, а тому на сьогоднішній день є чинним та законним. В 2016 році ОСОБА_1 повторно звернувся до управління з аналогічною заявою та надав той же самий пакет документів, які і при попередньому зверненні. За результатами розгляду заяви про призначення пенсії та перевірки пакету поданих документів Управлінням винесено рішення про відмову у формі протоколу № 4615 від 13.07.2016 року, який сформовано за допомогою програмно-технічного комплексу «Призначення пенсії» та направлено повідомлення про відмову в призначенні пенсії на адресу позивача рекомендованим листом за вих. № 3307/04-30 від 22.07.2016 року. В судове засідання, призначене на 20.02.2017 року представник відповідача не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про наступний розгляд справи (а.с.74). Подав до суду клопотання (вх. № 5376 від 20.02.2017 року) про розгляд справи без його участі, з врахуванням наданих письмових заперечень (а.с. 75).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації насідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, про що свідчить посвідчення, серії А № 378407, 2-ї категорії (а.с 9).
Позивач неодноразово звертався до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з заявами про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 35, 37, 38).
Так, зокрема, позивач звернувся до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з аналогічною заявою 06.07.2016 року (а.с. 38), до якої додано копію паспорта, ідентифікаційного номера, наказу по підприємству, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та копію трудової книжки, про що свідчить розписка повідомлення (а.с. 11).
Згідно протоколу № 4615 від 13.07.2016 року Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області у ОСОБА_1 відсутнє право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 39).
Також, листом № 3307/04-30 від 22.07.2016 року (а.с. 10) відповідачем повідомлено, що статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів. Згідно з п.п. «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», для призначення пенсії за віком необхідно надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідку військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АКС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Додатково для підтвердження період роботи можуть прийматися документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, позивачем не надано первинних документів, якими б можливо було б підтвердити хоча б один день роботи в зоні відчуження. В звязку з чим, рішення про відмову в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є законним.
Відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році 5 років.
Норма статті 55 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» містить таке поняття як «зона відчуження». Таким чином, для визначення права на пенсію необхідною у мовою є робота у зоні відчуження, що має бути підтверджена первинними документами.
Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року за № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Вищевказаний Порядок визначає перелік необхідних документів для подання до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії у відповідності до статті 55 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2.1. Порядку до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, додаються такі документи посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Пунктом 4.2. Порядку визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до статті 82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Також, пунктом 4.7. Порядку та пунктом 5 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і обєктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У відповідності до пункту 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України…
…Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обовязків) та завіряється печаткою управління.
Однак протокол № 4615 від 13.07.2016 року Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на який посилається відповідач як на прийняте рішення за заявою позивача не відповідає визначеним Порядком вимогам.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.
Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Враховуючи викладене, судом встановлена протиправність відповідача щодо не надання ОСОБА_1 ОСОБА_2 рішення про відмову у призначенні останньому пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зазначенням конкретних причин та порядком оскарження.
Таким чином, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає необхідним зобовязати Кіровоградське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку від 06.07.2016 року у визначеному законодавством порядку та винести обґрунтоване рішення.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; ст.ст. 6-11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо не здійснення розгляду заяви від 06.07.2016 року ОСОБА_1, про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними.
Зобовязати Кіровоградське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити розгляд заяви ОСОБА_1 від 06.07.2016 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку у визначеному законодавством порядку та винести обґрунтоване рішення у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд міста Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_3