Справа № 149/290/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2017 р. м.Хмільник
Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Олійник І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмільницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Хмільницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивований тим, що позивач з 01.01.1998 року перебуває на обліку в Хмільницькому об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію за вислугою років, призначену йому у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року з подальшими змінами та доповненнями. У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку із підвищенням постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 посадових окладів працівників прокуратури позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії. Листом відповідача від 20.04.2016 року №16/к-10 йому було відмовлено в проведенні такого перерахунку. Не погоджуючись з відмовою в проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з даним позовом та просить визнати неправомірними дії Хмільницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплатити йому пенсію в розмірі 90% із середньомісячного заробітку зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 11.04.2016 року №16/к-10 за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсією з 01.01.2016 року.
Ухвалою суду від 10.02.2017 відкрито скорочене провадження у справі, оскільки відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАСУ в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження. Зазначеною ухвалою відповідачеві було запропоновано в 10-денний строк з дня одержання ухвали через канцелярію суду подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
24.02.2017 року представником відповідача надано суду заперечення на позовну заяву, відповідно до яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року, які визначали право позивача на перерахунок пенсії, втратили чинність, а КМУ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Також представником відповідача надано заяву про застосування ст.ст. 99, 100 КАС України.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 (а.с.8), а також копією трудової книжки (а.с.11-13) підтверджено, що ОСОБА_1 з 01.08.2001 року перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про прокуратуру".
Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII (далі - Закон №1789-XII), держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-XII, визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» працівникам органів прокуратури з 01 грудня 2015 року підвищено заробітну плату.
Листом Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 20.04.2016 року №16/к-10 (а.с.10) ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що п. 5 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-XIII з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 №76-VIII (Закон №76-VIII ) внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та ч. 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15 липня 2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" згідно Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення : Закон України "Про прокуратуру" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., №53, ст. 793, №50, ст. 474; 1995 р., №11, ст. 71, №34, ст. 268; 2001 р., №9, ст. 38, №44, ст. 233; 2002 р., №17, ст. 117, ст. 125; 2003 р., №29, ст. 233, №30, ст. 247; 2004 р., №8, ст. 66; 2005 р., №2, ст. 32, №6, ст. 132, №11, ст. 198; 2006 р., №1, ст. 18, №19 - 20, ст. 156; 2007 р., №7 - 8, ст. 66, №33, ст. 442; 2008 р., №№5 - 8, ст. 78, №48, ст. 357; 2010 р., №37, ст. 497, №№41 - 45, ст. 529; 2011 р., №23, ст. 160, №30, ст. 279; 2012 р., №12 - 13, ст. 82; 2013 р., №14, ст. 89, №21, ст. 208, №37, ст. 490, №39, ст. 517; 2014 р., №11, ст. 132, №17, ст. 593, 20 - 21, ст. 745, №22, ст. 816; із змінами, внесеними Законом України від 14 серпня 2014 року №1642-VII), крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Тобто, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону №1789-XII втратили чинність.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (чинної на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому вказані зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" при призначені пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України.
При цьому, суд враховує, що станом на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідного нормативно-правового акту про визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З огляду на викладене, суд вважає правомірними дії відповідача, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Враховуючи встановлені обставини, а також те, що вимоги про перерахунок пенсії та її виплату є похідними, вказані вимоги також не підлягають задоволенню.
Також, суд враховує, що позивач звернувся до суду з порушенням, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України, строку звернення до суду, оскільки про порушення свого права на перерахунок пенсії позивач дізнався або мав дізнатися 20.04.2016 року (лист Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 20.04.2016 року), а з даним позовом звернувся лише 08.02.2017 року. При цьому з позовної заяви та доданих матеріалів не вбачається підстав для визнання причин пропуску цього строку поважними.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 99-100, 162, 163, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмільницького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду, протягом 10 днів з дня отримання її копії, шляхом подачі апеляційної скарги через Хмільницький міськрайонний суд.
Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Олійник І.В.