09.03.2017 Єдиний унікальний № 371/299/17
Провадження № 1-кс/371/122/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії
09 березня 2017 року м. Миронівка
Слідчий суддя Миронівського районного суду Київської області Капшук Л.О.
за участю :
прокурора Миронівського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури Піголя Р.В.,
слідчого Колісника Ю.В.,
з секретарем Січкаренко Я.О.,
розглянувши клопотання слідчого про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні №12015110220000624, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 191 ч. 2 КК України,
У С Т А Н О В И В :
Клопотання подано в рамках кримінального провадження, внесеного 29 грудня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 2 КК України.
Клопотання обґрунтовано тими обставинами, що слідчим відділенням Миронівського ВП ГУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування за фактом привласнення чужого майна шляхом зловживання службовими особами підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації своїм службовим становищем.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у проведені позапланової виїзної документальної ревізії окремого епізоду господарської діяльності підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації з фізичними особами-підприємцями, що здійснюють підприємницьку діяльність на території промислового ринку з метою встановлення правильності розрахунку та застосування ціни на послугу з надання утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів, та визначення суми матеріальних збитків, заподіяних фізичним особам-підприємцям.
Метою ревізії є встановлення правомірності нарахування тарифів на платні послуги з 01.09.2015 та правомірності розпорядження коштами, отриманими за оренду торговельних місць, а також обсягів матеріальних збитків, заподіяних фізичним особам-підприємцям.
У клопотанні заявлено вимоги про надання дозволу на проведення ревізії, в ході якої необхідно з'ясувати наступні питання:
- чи дотримано вимог чинного законодавства при складанні тарифів на платні послуги на підставі розпорядження правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації № 117 від 01 вересня 2015 року?;
- дослідити стан складених тарифів на платні послуги на підставі розпорядження правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації № 117 від 01 вересня 2015 року і у разі виявлення порушень визначити суму збитків, нанесених фізичним особам-підприємцям.
Ревізію слідчий просив клопотанні слідчий просив надати дозвіл на проведення ревізії у строк з 13 березня 2017 року по 27 березня 2017 року.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, посилаючись на викладені в ньому доводи. Слідчий уточнив дату проведення ревізії, просив надати дозвіл на її проведення у строк з 27 березня 2017 року.
Заявлені вимоги підтримав прокурор.
Оцінка наданих матеріалів та доводи слідчого і прокурора вказують на наявність підстав для часткового задоволення клопотання.
Відповідно до правил ст. 93 ч. 2 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно положень ст. 40 ч. 1 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
За правилами пункту 5 частини 2 вказаної статті слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 4 вказаного Закону встановлено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Згідно положень ст. 11 Закону позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, закріплених у даній статті. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Встановлено, що 29 грудня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015110220000624 внесені відомості про кримінальне провадження за ст. 191 ч. 2 КК України.
Дана обставина підтверджена Витягом з кримінального провадження № 12015110220000624.
Кримінальне провадження здійснюється за фактом зловживання службовими особами підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» своїм службовим становищем.
Під час досудового розслідування встановлені наступні обставини.
У січні 2014 року між фізичними особами - підприємцями та підприємством споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації було укладено договір про надання місця для торгівлі на промисловому ринку, згідно з яким плата за торгове місце за 1 кв. м. торговельної площі складає 46 грн. в місяць.
Розпорядженням правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації № 117 від 01.09.2015 на підставі листа № 59 від 20.08.2015 та пропозиції керівництва підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації щодо встановлення тарифів на комунальні послуги, збільшення витрат на утримання об'єктів і зростання розміру мінімальної заробітної плати, затверджено тарифи на платні послуги з 01.09.2015 згідно з додатком № 1. Зокрема, затверджено плату за надання та утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на ринку у розмірі 54,00 грн. за 1 кв. м. в місяць. Розмір плати визначено згідно складеної службовими особами підприємства СК «Миронівський ринок» калькуляції послуг.
Адміністрацією підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації на підставі розпорядження № 117 від 01.09.2015 запропоновано фізичним особам-підприємцям на 2016 рік укласти новий договір, згідно з яким плата за торгове місце за 1 кв. м. торговельної площі має вже складати 54 грн. в місяць.
При з'ясуванні підстав збільшення розміру плати за торгове місце були встановлені обставини, що можуть свідчити про ймовірне вчинення службовими особами підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації правопорушення.
Службові особи підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської регіональної спілки споживчої кооперації внесли до калькуляції послуг завідомо неправдиві відомості про площу торговельних місць, які надані для торгівлі.
Слідчим суддею встановлено, що на виконання доручення Антимонопольного комітету України від 12.02.2016 № 14-01/150-Ко Київським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України здійснено розгляд колективної заяви підприємців, що здійснюють діяльність на промисловому ринку «Миронівський ринок» про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації.
Згідно з матеріалами заяви на промисловому ринку, розташованому за адресою: вулиця 40-річчя Перемоги, 25 міста Миронівка Київської області, де підприємство здійснює свою діяльність з надання торговельних місць в оренду, розпорядженням правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації від 01.09.2015 №117 було збільшено розмір плати, зокрема за послугу з надання та утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на промисловому ринку (1 кв.м. в місяць) з 46,00 грн. в місяць за 1 кв.м. до 54,00 грн. в місяць за 1 кв.м.
Рішенням Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» № 48 від 03.11.2016 за результатами розгляду звернення визнано, що підприємство споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації у період з 01.01.2015 по 01.09.2016 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з надання в оренду торговельних місць (торгової площі) на ринках міста Миронівка Київської області для торгівлі промисловими товарами з часткою 64,55 %.
Вказаним рішенням визнано дії підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації щодо розрахунку та застосування з 01.01.2015 по 01.09.2016 економічно необґрунтованої ціни на послугу з надання утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на промисловому ринку у місті Миронівка Київської області порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з надання в оренду торговельних місць (торгової площі) на ринках міста Миронівка Київської області для торгівлі промисловими товарами, що могли призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливо за умов існування значної конкуренції на ринку.
За допущене порушення на підприємство споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації накладено штраф, підприємство зобов'язано здійснити перерахунок вартості послуги з надання та утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів за період з 01.01.2015 по 01.09.2016 підприємцям та особам, які орендували торгові місця (торгові площі) на промисловому ринку.
Зібрані в ході досудового розслідування докази вказують на ймовірне порушення службовими особами підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації вимог чинного законодавства при розрахунку та застосуванні з 01.01.2015 по 01.09.2016 ціни на послугу з надання утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на промисловому ринку у місті Миронівка Київської області.
Наявні підстави для проведення позапланової виїзної ревізії на підставі клопотання слідчого для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Підприємство споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації є суб'єктом господарської діяльності, яке не віднесено законодавством до підконтрольних установ, тому здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності може мати місце за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно пункту 3 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 основними завданнями Держаудитслужби є забезпечення формування і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів; надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг.
За пунктом 4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль, у тому числі, у суб'єктах господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Держаудитслужба р еалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
В ухвалі слідчого судді про призначення ревізії, крім даних, вказаних у ст. 372 КПК України, зазначаються підстави проведення ревізії, дати її початку та закінчення.
За клопотанням слідчого ревізія підлягає проведенню у п'ятнадцятиденний строк з 27 березня 2017 року.
Проведення ревізії органами Держаудитслужби не повинно порушувати нормального режиму роботи підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації.
Слідчий суддя дійшов висновку, що в ході проведення позапланової виїзної документальної ревізії достатнім є з'ясувати питання чи дотримано підприємством споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації вимог чинного законодавства при розрахунку та застосуванні з 01.01.2015 по 01.09.2016 ціни на послугу з надання утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на промисловому ринку у місті Миронівка Київської області; за наявності порушень визначити суму збитків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40, 110, 309, 372 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремого епізоду господарської діяльності підприємства споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації (Київська область, місто Миронівка, вулиця Перемоги, 2, ЄДРПОУ 01560824) з фізичними особами-підприємцями, що здійснюють підприємницьку діяльність на території промислового ринку.
В ході проведення позапланової виїзної документальної ревізії дати відповідь на питання:
- чи дотримано підприємством споживчої кооперації «Миронівський ринок» Київської споживчої кооперації вимог чинного законодавства при розрахунку та застосуванні з 01.01.2015 по 01.09.2016 ціни на послугу з надання утримання одного торгового місця для розміщення, цілодобового зберігання та продажу товарів з палаток та контейнерів на промисловому ринку у місті Миронівка Київської області;
- за наявності порушень визначити суму збитків, нанесених підприємцям та особам, які орендували торгові місця (торгові площі) на промисловому ринку.
Проведення позапланової виїзної ревізії доручити Північному офісу Держаудитслужби (04053, місто Київ, вулиця Січових Стрільців, 18).
Визначити строк проведення позапланової виїзної ревізії - 15 днів - з 27 березня 2017 року по 13 квітня 2017 року (у робочі дні).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя підпис Л.О.Капшук
Згідно з оригіналом.
Слідчий суддя Л.О.Капшук