Справа № 2а/2570/4095/2011
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2011 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клопот С.Л.,
при секретарі Герасенко А.В.,
з участю представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом закритого акціонерного товариства «Оргагробуд» до реєстраційної палати виконавчого комітету Чернігівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Закрите акціонерне товариство «Оргагробуд» (далі – ЗАТ «Оргагробуд») звернулось до суду з адміністративним позовом до реєстраційної палати виконавчого комітету Чернігівської міської ради і просить зобов’язати відповідача скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22 червня 2010 року за № 10641270001007536 про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення підприємницької діяльності ЗАТ «Оргагробуд» (код ЄДРПОУ - 31379102) та внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування рішення про припинення підприємницької діяльності ЗАТ «Оргагробуд», яке пов’язано з реорганізацією. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 02.06.2010 року було проведено загальні збори аціонерів ЗАТ «Оргагробуд», на яких прийнято рішення про припинення діяльності ЗАТ «Оргагробуд» шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю. 22 червня 2010 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційною палатою виконавчого комітету Чернігівської міської ради внесено запис № 10641270001007536 про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення ЗАТ «Оргагробуд» шляхом реорганізації. 07.04.2011 року на загальних зборах учасників прийнято рішення про відміну рішення про припинення ЗАТ «Оргагробуд» шляхом реорганізації. Листом від 05.07.2011 року за № 6, до якого було додано належним чином засвідчену копію Протоколу загальних зборів акціонерів ЗАТ «Оргагробуд», позивач звернувся до реєстраційної палати Чернігівської міської ради з проханням скасувати запис про припинення юридичної особи у зв’язку з реорганізацією. Листом від 07.07.2011 року за № 1403 відповідач відмовив позивачу у скасуванні вищезазначеного запису з посиланням на те, що на даний момент така дія і перелік документів для відміни рішення законодавчо не визначені, а тому заяву залишено без розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав письмові заперечення, в яких просив справу розглянути за його відсутності та зазначив, що позов не визнає, в його задоволенні просить відмовити в повному обсязі, оскільки всі реєстраційні дії здійснюються державним реєстратором шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено вичерпний перелік відомостей щодо юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців даних щодо відміни рішення засновників про припинення юридичної особи не передбачено. Тому державний реєстратор правомірно залишив без розгляду заяву щодо відміни рішення про припинення ЗАТ «Оргагробуд».
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Частина 1 ст. 4 вказаного Закону передбачає, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Стаття 6 Закону визначає перелік дій, що вчиняються державним реєстратором, зокрема і внесення відомостей до Єдиного державного реєстру.
В свою чергу стаття 7 Закону передбачає вичерпний перелік функцій спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації зокрема: здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; узагальнює практику застосування нормативно-правових актів з питань державної реєстрації та розробляє проекти нормативно-правових актів у цій сфері; затверджує нормативно-правові акти щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру; забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру; затверджує порядок подання та обігу електронних документів державному реєстратору; затверджує форми реєстраційних карток, довідки, витягу та виписки з Єдиного державного реєстру; організовує навчальну підготовку та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, погоджує кандидатури на зайняття посади державного реєстратора; видає посвідчення і печатку державного реєстратора; забезпечує замовлення, постачання, облік та звітність щодо витрачання бланків виписок з Єдиного державного реєстру; видає спеціалізований друкований засіб масової інформації; забезпечує органи державної влади інформацією з Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації; забезпечує безперешкодний доступ судам загальної юрисдикції до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та спільно з Державною судовою адміністрацією України встановлює порядок надання таких відомостей; установлює за погодженням з Міністерством юстиції України регламент передачі державному реєстратору даних про юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону.
Таким чином, діюче законодавство покладає обов’язки по вчиненню реєстраційних дій виключно на державного реєстратора, а тому реєстраційна палата не має повноважень щодо вчинення таких дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відсутні жодні правові підстави для зобов’язання реєстраційної палати виконавчого комітету Чернігівської міської ради здійснювати будь-які виконавчі дії за вимогою позивача.
За таких підстав позов закритого акціонерного товариства «Оргагробуд» задоволенню не підлягаю в повному обсязі за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову закритого акціонерного товариства "Оргагробуд" - відмовити.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Клопот С.Л.