Головуючий у 1 інстанції - Архипенко А.В.
Суддя-доповідач - Міронова Г. М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2017 року справа №423/3429/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 28 грудня 2016 року у справі № 423/3429/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною, поновлення строку на подання заяви про призначення державної допомоги при народженні дитини та зобов'язання здійснити призначення, нарахування та виплату соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 09.11.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в неї народився син - ОСОБА_3 У липні 2016 року вона звернулась до відповідача про призначення їй допомоги при народженні дитини. За результатами розгляду її звернення вона отримала відмову в призначенні допомоги, оскільки згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини.
Просив суд: визнати відмову Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації в призначенні їй допомоги за народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, неправомірною; визнати причину пропуску строку на звернення до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, народженого ІНФОРМАЦІЯ_1, поважною; зобов'язано Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації призначити їй державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, народженого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постановою Попаснянського районного суду Луганської області від 28 грудня 2016 року у справі № 423/3429/16-а позов ОСОБА_2 задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні та виплаті державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Поновлено ОСОБА_2 строк на звернення до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_2 державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 21.12.2001 року № 1751 та зазначає, що управління не відмовляло позивачу у призначенні/виплаті допомоги при народженні дитини, так як позивач не зверталась з письмовою заявою про призначення/виплату допомоги при народженні дитини і не надала до Управління свідоцтво про народження дитини. Ця заява встановленої форми і свідоцтво про народження дитини є обов'язковою умовою призначення допомоги при народженні дитини згідно ч. 1, 2 Закону, пп.1, 2 п. 11 Порядку. Ця заява також може бути подана в електронній формі через офіційні веб-сайти.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду - скасувати, з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що
ОСОБА_2 являється громадянкою України, перебуває у шлюбі також із громадяном України ОСОБА_6, мають зареєстроване місце проживання в Україні за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджено копіями паспортів та свідоцтва про шлюб (а.с. 6, 11).
Позивач є матір'ю ОСОБА_3, який народжений ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Санкт-Петербург (Російська Федерація), що підтверджено свідоцтвом про народження в перекладі українською мовою, засвідченого нотаріально (а.с. 7, 8).
З копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи вбачається, що з 05 липня 2016 року позивач проживає за адресою: АДРЕСА_2 у своїх батьків, що підтверджується також довідкою, складеною головою вуличного комітету у присутності свідків (а.с.14, 19).
З листа Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 03.07.2016 року вбачається, що станом на 01.07.2016 року звернення позивача для призначення соціальних виплат до управління не надходило. Додатково інформовано, що згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини (а.с. 27).
Колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції скасувати з огляду на наступне.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-XII) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону № 2811-XII визначено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2811-XII всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Пунктами 10, 11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 визначено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок про те, що заява про призначення допомоги при народженні дитини подається одним із батьків дитини в письмовій формі до органів соціального захисту за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач відповідно до вимог Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, з заявою про призначення допомоги при народженні дитини не звертався та рішення відповідачем за результатами розгляду заяви не приймалося.
З огляду на що колегія суддів вважає передчасним звернення позивача до суду з вимогами про визнання відмови Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації в призначенні їй допомоги за народження дитини ОСОБА_3 неправомірною та зобов'язання Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації призначити їй державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, народженого ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки позивач не позбавлений можливості звернутися до відповідача із заявою встановленого зразку.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 2 ст. 5 КАС України).
Тобто, до вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи застосовується той закон, під час чинності якого вони здійснюються.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, тобто особа має довести наявність прав, свобод чи інтересів, які порушені відповідачем.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з порушенням норм матеріального права, що є підставою для його скасування.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, п. 3 ч. 1 ст. 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації - задовольнити.
Постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 28 грудня 2016 року у справі № 423/3429/16-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною, поновлення строку на подання заяви про призначення державної допомоги при народженні дитини та зобов'язання здійснити призначення, нарахування та виплату соціальної допомоги відмовити в повному обсязі.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
І.В.Геращенко