Ухвала суду № 65161685, 02.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
813/2962/16
Номер документу
65161685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2017 року Справа № 876/9294/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді-доповідача ОСОБА_1,

суддів: Іщук Л.П., Носа С.П.

секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

з участю осіб:

позивача по справі: представника ОСОБА_2

відповідача по справі: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року в справі за позовом Державного підприємства «Дослідне господарство «Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису,

У С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство «Дослідне господарство «Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України звернулося з позовом в суд до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису №273-04 від 19.08.2016 року про анулювання лісорубного квитка.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що порушення, виявлені в ході перевірки не відповідають дійсним обставинам справи; прийнятий за результатами перевірки припис винесений з порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. Зокрема, пояснив, що строк дії лісорубного квитка закінчився станом на момент проведення перевірки, право використання лісових ресурсів за ним закінчилось, його повторне анулювання на виконання вимог припису є неможливим.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року в справі №813/2962/16 адміністративний позов було задоволено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною екологічною інспекцією у Львівській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року в справі №813/2962/16 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неправильне встановлення фактичних обставин справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до направлень № 495 та № 502 службовими особами екологічної інспекції проведено позапланову перевірку в термін з 01.08.2016 року по 12.08.2016 року та в термін з 04.08.2016 року по 12.08.2016 року відповідно з дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині ведення лісогосподарської діяльності ДП «ДГ «Оброшине».

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища № 495/502/04 від 12.08.2016 року.

19.08.2016 року відповідачем винесено припис № 273-04, за змістом: анулювати лісорубний квиток серії 02 ЛКБ № 356408 від 04.05.2016 року; квартал 2 виділ 7, площа 1,2 га; ВСР 2016р. з часу отримання припису.

Відповідно до 31.08.2016 року № 75 позивач повідомив відповідача про те, що даний лісорубний квиток виданий на строк заготівлі до 04.08.2016 року і на даний час втратив юридичну силу, що не є підставою для його анулювання.

Відповідно до п.п.3.8, 3.9, 4.3, 4.13, 4.19, 4.22, 4.23 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464 (далі - Порядок №464) позапланова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника. Тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів. Перед початком перевірки державні інспектори зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення на перевірку та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу Держекоінспекції, і надати копію направлення. Державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся. В останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки. У разі відмови субєкта господарювання підписати акт, про це зазначається в акті перевірки.

На підставі акта, який складений за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства, складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий з підписом такої особи залишається в органі Держекоінспекції, який здійснював перевірку.

Згідно з ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Так, ст. 69 Лісового Кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним або лісовим квитком, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до цієї ж статті спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів анулюється в разі:

- припинення права користування лісами з підстав, передбачених статтею 22 цього Кодексу;

- припинення права використання лісових ресурсів з підстав, передбачених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, підставами анулювання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів є: добровільна відмова від використання лісових ресурсів; закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків.

Пунктом 4.27 Порядку №464 передбачено, що у разі необхідності видачі, зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу, а також встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища відповідний орган Держекоінспекції вносить подання (додаток 5) про це до Держекоінспекції чи відповідного територіального органу Держекоінспекції.

Так, зі змісту оскаржуваного лісорубного квитка, судом встановлено, що такий видано з строком закінчення заготівлі 03.08.2016 року.

Відповідно до ст.78 Лісового кодексу України право використання лісових ресурсів припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів.

Отже, з врахуванням фактичних обставин справи та положень пункту 4.27 Порядку №464 анулювання лісорубного квитка у разі закінчення строку його дії відбувається за поданням відповідного органу Держекоінспекції, а не на підставі припису.

Таким чином апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанова суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року в справі №813/2962/16 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя-доповідач ОСОБА_1

Судді Л.П. Іщук

ОСОБА_3

Повний текст виготовлено 06.03.2017 року