Ухвала суду № 65161653, 01.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
742/3316/16-а
Номер документу
65161653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №742/3316/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Бездідько В.М.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

01 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

Межевича М.В.

суддів: Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3. звернувся до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області з позовом до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. №988, ч. 16 ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України; зобов'язання видати такі довідку та направити матеріали до Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 грудня 2016 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови позивачу у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції», ч. 16 ст. 43, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України. Зобов'язано голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати позивачу таку довідку та направити матеріали до Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

На вказану постанову Голова ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з повідомлення, виданим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 07.09.2016 р. №1155/03/ч-12, ОСОБА_3. перебуває на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років з 01.07.2013 р. відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У вересні 2016 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив, зокрема, видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45.

Листом від 09.09.2016 р. №24/Ч-366 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 р. №988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Крім того, у листі зазначено, що механізм встановлення відповідності посад органів внутрішніх справ посадам у структурі Національної поліції України відсутній.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у видачі довідки про розмір грошового забезпечення є необґрунтованою, оскільки обов'язок щодо її видачі покладено на УМВС України, а питання визначення наявності правових підстав для перерахунку пенсії не лежить до його повноважень.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Приписи ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч. 3 ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р.№988.

Посилання відповідача на те, що факт прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, оскільки нормативних документів, якими б змінювались розміри грошового забезпечення поліцейських Урядом України не видавались, а відтак підстави для перерахунку пенсії відсутні, є необґрунтованими з наступних підстав.

Зі змісту Порядку №45 вбачається, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі - Порядок №3-1 ).

Відповідно до п. 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 р. у справі №21-484а13.

Посилання відповідача на те, що з 17.06.2016 р. сектор забезпечення соціальних виплат управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління МВС України в Чернігівській області, який був уповноваженим структурним підрозділом щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, втратив повноваження видавати такі довідки колегія судді вважає необгрунтованими з огляду на те, що питання видачі довідок про розмір грошового забезпечення з 17.06.2016 р. врегульовано новим нормативним актом - наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.05.2016 р. №351 «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсії та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей». Крім того, відсутність нормативного документу щодо розподілу обов'язків між структурними підрозділами не може бути перешкодою для реалізації гарантованого чинним законодавством права особи на отримання довідки про розмір грошового забезпечення.

Доводи відповідача щодо суперечності правової позиції суду першої інстанції роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України, викладеним у листі від 17.06.2016 р. №8889/0/14-16/5 є необґрунтованими, оскільки роз'яснення центрального органу виконавчої влади не є нормативним актом та має рекомендаційний характер.

Посилання відповідача на відсутність встановленого законодавством України механізму визначення відповідності посад міліції посадам поліції колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки п. 12 розділу ХІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» закріплено схеми співвідношення спеціальних звань.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, тому апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області необхідно залишити без задоволення, а постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 грудня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Межевич М.В.

Земляна Г.В.

Повний текст ухвали складено 06.03.2017 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Земляна Г.В.