Головуючий у 1 інстанції - Пантелєєв Д.Г.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2017 року справа №266/2058/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 р. у справі № 266/2058/15-а (головуючий І інстанції Пантелєєв Д.Г. ) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області третя особа Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області (далі відповідач, апелянт) третя особа Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради в якому просив поновити строк для звернення із вище вказаним позовом до суду, визнавши причину пропуску терміну позовної давності поважною, визнати незаконним та скасувати рішення УПФУ від 25.09.2012 р. в відношенні ОСОБА_3 про перевід з пенсії по інвалідності згідно ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по інвалідності відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнодержавне обовязкове пенсійне страхування».
Постановою Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016р. у справі № 266/2058/15-а поновлено строк звернення ОСОБА_2 до суду з адміністративним позовом.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області про зарахування до пільгового стажу періоду роботи задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області від 25 вересня 2012 року в відношенні ОСОБА_2 про переведення ОСОБА_2 з пенсії, призначеної в порядку ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по інвалідності згідно ст. 30 Закону України «Про загальнодержавне обовязкове пенсійне страхування».
Зобовязано Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області поновити ОСОБА_2 поновити виплату пенсії, призначену згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 жовтня 2012 року.
Суд першої інстанції виходив з того, що рішення УПФУ від 25.09.2012 р. про переведення позивача з пенсії, згідно ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по інвалідності відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до уточнення правомірності надання ОСОБА_2 статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є безпідставною, оскільки правомірність надання статусу було встановлено рішеннями судів, які набрали законної сили, тому скасування рішення є єдиним можливим способом захисту прав позивача.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим зазначене рішення підлягає скасуванню.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховані вимоги щодо дотримання строків звернення до суду згідно ст.ст. 99, 100 КАС України, а також тим, що 12.09.2012 р. УФПУ отримало лист з управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 10.09.2012 р. вих. № 03/4435. До листа було надано копію витягу з протоколу засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 09.04.2012 р. № 44. в якому визнано безпідставною видачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3(1), так як не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.
Крім того, 01.10.2012 року ОСОБА_2 добровільно було надано заяву № 925 на переведення на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку та отримує пенсію в УПФУ, призначену згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особа, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда 3 групи безстроково, з моменту призначення йому пенсії 09.04.1997 р.
Рішенням УПФУ від 25.09.2012 р. його було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнодержавне обовязкове пенсійне страхування», в звязку із запобіганням виникнення переплати пенсії до зясування правомірності надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно копії Витягу з протоколу № 69 засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Міністерства соціальної політики України від 18.12.2013 р. про підтвердження рішення Комісії від 09.04.2012 р. (протокол № 44) визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та 3(1) ОСОБА_2
Своє рішення Комісія обґрунтувала тим, що ОСОБА_2 не підтвердив факт виконання робіт саме в зоні відчуження. Однак згідно довідок Центрального архіву Міністерства оборони України від 30.11.1992 року №51/3366 та довідкою військової частини 34102 ОСОБА_2 брав участь у ліквідації наслідків аварії в період з 29.09.1989 р. по 19.11.1989 р.
На підставі рішення Комісії відповідачем 17.06.2014 р. та 03.12.2014 р. було відмовлено ОСОБА_2 в переведенні на пенсію в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» в звязку із визнанням неправомірним видачі ОСОБА_2 посвідчення.
Спірним питанням у даній справі є правомірність переведення ОСОБА_2 з пенсії 49, 50, ч. 4 ст.54,67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи на пенсію по інвалідності.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
Як зазначалось раніше 12.09.2012 р. управління отримало лист з управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 10.09.2012 р. вих. № 03/4435. До листа було надано копію витягу з протоколу засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 09.04.2012р. № 44, в якому визнано безпідставною видачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3(1), так як не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.
01.10.2012 року ОСОБА_2 добровільно було надано заяву № 925 на переведення на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
22.05.2014 р. УПФУ отримано лист від 21.05.2014 р. № 03/3642 від УПСЗН Приморського району, до листа було надано копію Витяга з протоколу № 69 засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Міністерства соціальної політики України від 18.12.2013р. про підтвердження рішення Комісії від 09.04.2012 р. (протокол № 44) щодо визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 (1) ОСОБА_2.
Відповідно до частини 5 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (далі - Постанова 22-1) до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.(враховуючи наслідки позбавлення ОСОБА_2 статуса учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. його посвідчення є не дійсним та підлягає скасуванню).
Згідно п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. № 51 (далі - Порядок № 51), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами і компенсаціями, встановленими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно пункту 12 Порядку № 51 спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню. Рішення Комісії щодо визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 (1) ОСОБА_2 не було ним оскаржено в судовому порядку.
Посилання суду першої інстанції стосовного того, що постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 10.11.2010 р. були задоволені позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя про визнання неправомірними дії відповідача щодо виплати в меншому розмірі пенсії ОСОБА_2 відповідно до положень ст. ст.. 49, 50, 53, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.01.2012 р., якою постанова суду першої інстанції залишена в силі, є безпідставними з огляду на те, що суди не розглядали питання правомірності видачі посвідчення учасника ліквідації ЧАЕС та рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС прийнято після ухвалення судових рішень.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання незаконним та скасування рішення УПФУ від 25.09.2012 р. в відношенні ОСОБА_3 про перевід з пенсії по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по інвалідності відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнодержавне обовязкове пенсійне страхування» є передчасні, оскільки суть спору полягає в законності рішення Комісії щодо визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке позивачем не оскаржено.
Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального права, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 р. у справі № 266/2058/15-а-задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 р. у справі № 266/2058/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області третя особа Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
ОСОБА_4