Справа № 815/7190/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого по справі судді Бжассо Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одеса справу за адміністративним позовом Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства Одесахарчореммаш про стягнення штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів (далі Південно-українське територіальне управління НКЦПФР) та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства Одесахарчореммаш (далі ПАТ «Одесахарчореммаш»), за результатом розгляду якого позивач просить суд: стягнути з публічного акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» (Код за ЄДРПОУ: 00383834) 17 000грн. штрафних санкцій на р/р 31110106700009, МФО: 828011,код ЄДРПОУ: 38016923, ГУДКСУ в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив наступне.
Під час здійснення своєї діяльності Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР встановлено наступне порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку надалі -ПАТ «Одесахарчореммаш».
Відповідач» не виконав розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 30.11.2015року № 501-ПУ-1-Е, яким передбачено:
-у термін до 15.03.2016р. згідно вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства», ПАТ «Одесахарчореммаш» скликати та провести загальні збори акціонерів товариства за 2012, 2013 та 2014 року до порядку денного яких обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11,12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону;
-у термін до 15.03.2016р. письмово повідомити Південно-Українське територіальне управління НКЦПФР про виконання пункту 1 цього розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери з копіями підтверджуючих документів.
Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 30.11.2015р. № 501-ПУ-1-Е.
Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушень, постановою від 06.07.2016року № 165-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Одесахарчореммаш» порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, якою передбачалося керівнику або повноважному представнику товариства прибути 15.07.2016року до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про своєчасність відправлення постанови від 06.07.2016р. № 165-ПУ-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 06.07.2016р. № 3.
15 липня 2016 року у відношенні ПАТ «Одесахарчореммаш» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 161-ПУ-1-Е, для ознайомлення та підписання яких до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР керівник або представник ПАТ «Одесахарчореммаш» не з'явився.
Постановою від 20 липня 2016 року № 150-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Одесахарчореммаш» розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 28 липня 2016 року.
Про своєчасність відправлення постанови від 20.07.2016р. № 150-ПУ-1-Е, свідчить реєстр рекомендованих листів від 20.07.2016р. № 2.
Для участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР керівник або представник ПАТ «Одесахарчореммаш» не з'явився.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.07.2016р. № 149-ПУ-1-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 30.11.2015р. № 501-ПУ-1-Е.
Про своєчасність відправлення постанови від 28.07.2016р. № 149-ПУ-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 04.08.2016р. № 2.
Представник позивача зазначає, що ПАТ «Одесахарчореммаш» штрафні санкції до теперішнього часу не сплатило.
Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача до судового засідання не зналежним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень на адміністративний позов суду не надав.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до розпорядження № 501-ПУ-1-Е від 30.11.2015 року, встановлено порушення відповідачем вимог законодавства про цінні папери, а саме: ПАТ «Одесахарчореммаш» в порушення ч.2 ст. 32 Закону України «Про акціонерні товариства» не скликало та не проводило не пізніше 30 квітня наступного за звітним роком річні загальні збори акціонерів товариства у 2013,2014 та 2015 роках до порядку денного яких обовязково вносяться питання, передбачені пунктами 11,12 і 24 ч. 2 ст. 33 цього Закону.
Уповноважена особа комісії,ОСОБА_1, розпорядився у термін до 15.03.2016р. згідно вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства», ПАТ «Одесахарчореммаш» скликати та провести загальні збори акціонерів товариства за 2012, 2013 та 2014 року до порядку денного яких обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11,12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону; у термін до 15.03.2016р. письмово повідомити Південно-Українське територіальне управління НКЦПФР про виконання пункту 1 цього розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери з копіями підтверджуючих документів.
Зазначене розпорядження було направлено відповідачу засобами поштового звязку 03.12.2015 року, що підтверджується реєстром № 1 рекомендованих листів та фіскальним чеком № 8898 та списком № 1087 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих до ВПЗ № 78.
06.07.2016 року позивачем прийнято постанову № 165-ПУ-1-ЕЄ, у звязку із невиконанням відповідачем розпорядження від 30.11.2015 року № 501-ПУ-1-Е, згідно якої порушено справу про адміністративне правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Одесахарчореммаш». Зазначено керівнику або уповноваженому представнику відповідача зявитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Південно-Українського територіального управління НКЦПФР о 10 годині 30 хвилин 15 липня 2016 року.
Зазначенапостанова була направлена відповідачу засобами поштового звязку 06.07.2016 року, що підтверджується реєстром № 3 рекомендованих листів та фіскальним чеком № 7412 та списком № 489 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих до ВПЗ № 78.
15 липня 2016 року позивачем складено акт № 161-ПУ-1-Е, згідно якого відповідачем не виконано розпорядження від 30.11.2015 року № 501-ПУ-1-Е, зазначеним розпорядженням підтверджується факт вчинення правопорушення ПАТ «Одесахарчореммаш».
Уповноваженою особою в акті зазначено, що представник відповідача для ознайомлення та підписання акту не зявився.
20.07.2016 року позивачем винесено постанову № 150-ПУ-1-Е, якою призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Одесахарчореммаш» на 28.07.2016 року о 10 годині 10 хвилин.
Зазначена постанова була направлена відповідачу засобами поштового звязку 20.07.2016 року, що підтверджується реєстром № 2 рекомендованих листів та фіскальним чеком № 8480 та списком № 522 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих до ВПЗ № 78.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.07.2016р. № 149-ПУ-1-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 30.11.2015р. № 501-ПУ-1-Е, якою застосовано до Пат «Одесахарчореммаш» штрафну санкцію 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17 000 грн.
Зазначена постанова була направлена відповідачу засобами поштового звязку 04.08.2016 року, що підтверджується реєстром № 2 рекомендованих листів та фіскальним чеком № 9670 та списком № 579 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих до ВПЗ № 78.
Згідно ч. 2 ст.32 Закону України «Про акціонерні товариства», зокрема, акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року. До порядку денного річних загальних зборів обовязково вносяться питання, передбачені пунктами 11, 12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовані Законом України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні (далі Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Приписами ст. 3 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії;контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Відповідно до ст. 5 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Приписами ст.6 Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 8 Закону визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, 10) надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; 14) накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно ст.11 Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 12 Закону передбачено, що уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію. Юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Згідно п.8 ч.1 ст. 11 Закону, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачено накладення санкцій, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1470 від 16.10.2012р., штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що постанова про накладення штрафу відповідачем, ані в адміністративному, ані в судовому порядку оскаржена не була. Протилежного не доводилось відповідачем та не підтверджувалось належними та допустимими доказами.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Враховуючи те, що судом не встановлено обставин які б звільняли відповідача від сплати штрафних санкцій, а також відсутність доказів сплати штрафних санкцій на час розгляду справи, суд вважає, що позов Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 128, 159-164, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства Одесахарчореммаш про стягнення штрафних санкцій.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» (Код за ЄДРПОУ: 00383834) 17 000грн. штрафних санкцій на р/р 31110106700009, МФО: 828011, код ЄДРПОУ: 38016923, ГУДКСУ в Одеській області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя Н.В.Бжассо