Постанова № 65156593, 01.03.2017, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
350/1568/16-а
Номер документу
65156593
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 350/1568/16-а

Провадження № 2-а/350/21/2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 березня 2017 року смт. Рожнятів

Рожнятівський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - ОСОБА_1,

при секретарі - Видойник І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом та просить визнати неправомірними дії відповідача управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку їй пенсії на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії та щодо зменшення розміру її пенсії як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», та зобов'язати відповідача на виконання зазначеного рішення суду провести їй перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з 17.09.2014 року виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент призначення їй пенсії як державному службовцю та відновити без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що з 16.02.2009 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати, а з 29.04.2014 року здійснено перерахунок пенсії з урахуванням більшого стажу та заробітку. Проте, при призначенні та перерахунку пенсії, відповідачем не було враховано всі види оплати праці. З цього приводу постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року зобовязано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 17 вересня 2014 року та виплатити недоплачену пенсію. Однак при виконанні даного рішення відповідач змінив розмір її пенсії з 90% на 70% мотивуючи свої дії тим, що при перерахунку їй пенсії він застосував ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції не на момент призначення їй пенсії, а в редакції станом на 17.09.2014 року, тобто з дати з якої судом зобовязано провести перерахунок пенсії.

З приводу виконання даного рішення суду вона зверталась до відповідача із заявою від 08.09.2016 року. Останній у своїй відповіді від 20.09.2016 року їй повідомив, що рішення суду виконане, статтю 37 Закону України «Про державну службу» він застосував у редакції станом на 17.09.2014 року, тобто з дати з якої судом зобовязано провести перерахунок пенсії, а базовий місяць для проведення індексації ним перевизначено з квітня 2014 року на вересень 2014 року на підставі п. 5 постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078. Позивач вважає, що відповідачем на виконання рішення суду неправильно здійснено перерахунок її пенсії на яку вона має право, а саме зменшено її розмір з 90% на 70% та неправильно визначено базовий місяць для проведення індексації, тому вона звернулася з даним позовом до суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини, просила їх задоволити, додатково пояснила, що відповідач на виконання рішення суду провів перерахунок її пенсії, однак він був проведений з порушенням вимог законодавства, оскільки при перерахунку пенсії був зменшений її розмір а також був перевизначений базовий місяць, внаслідок чого їй з вересня 2014 року не виплачується індексація пенсії. При вирішенні позовних вимог просить керуватися нормативними актами в редакції, що діяли на час призначення їй пенсії, оскільки необхідно застосовувати норми права щодо незворотності нормативно-правового акта в часі, щоб не обмежити її права і свободи, гарантовані Конституцією України та Законом України «Про державну службу» № 3723-XII. Також вважає, що оскільки зверталася із заявами про розяснення порядку виконання рішення суду до пенсійного фонду та суду, тому не пропустила строк звернення до суду та просить такий поновити.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмовому запереченні. Вважає, що перерахунок пенсії позивачці на виконання рішення суду від 16.06.2015 року проведено у відповідності до вимог чинного законодавства. При перерахунку було застосовано ст. 37 Закону України «Про державну службу», що діяла на момент проведення перерахунку пенсії, а тому перерахунок здійснено у розмірі 70% від заробітної плати. Крім цього, управлінням правомірно проведено перевизначення базового місяця на вересень 2014 року, оскільки ОСОБА_2 здійснено перерахунок та виплату пенсії за рішенням суду, то це означає, що місяць проведення перерахунку пенсії - це місяць підвищення пенсії, який і повинен бути базовим (тобто вересень 2014 року), що відповідає положенню п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення № 1078. Крім цього, перерахунок пенсії на виконання рішення суду проведений управлінням Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі 09.12.2015 року, тому позивач пропустила встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом.

Суд проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних підстав.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області та з 16.02.2009 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Пенсію ОСОБА_2 було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) в розмірі, виходячи з розрахунку 90 відсотків заробітної плати державного службовця, що підтверджується розпорядженням № 141418 від 23.02.2009 року та не заперечується самим відповідачем.

З 29.04.2014 року згідно поданої заяви ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії від більшого стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу».

Однак, як вказала позивач, відповідачем при призначенні пенсії не було враховано всі суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому з цього приводу вона звернулася з відповідним позовом до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області, рішенням якого її позов було задоволено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року у справі № 876/4984/15 постанову Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2015 року було скасовано, позов ОСОБА_2 задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 17 вересня 2014 року та виплатити недоплачену пенсію. Дана постанова набрала законної сили 24.06.2015 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На виконання зазначеної постанови суду відповідач 09.12.2015 року здійснив перерахунок пенсії позивачки, однак, як вказала остання, відповідач неправомірно їй зменшив розмір пенсії з 90% від заробітної плати на 70% та неправомірно змінив базовий місяць для проведення індексації пенсії, а саме з квітня 2014 року на вересень 2014 року.

На час призначення позивачці пенсії за віком як державному службовцю діяли норми Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, приписами ст. 37 (в редакції на момент призначення позивачці пенсії) якої цього Закону було передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У ст. 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пленум Верховного Суду України у п. 19 своєї Постанови від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституції України і чинними законами прав і свобод.

Враховуючи, що пенсію ОСОБА_2 було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) в розмірі, виходячи з розрахунку 90 відсотків заробітної плати державного службовця, а тому суд вважає неправомірними дії відповідача, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання рішення суду від 16.06.2015 року в розмірі 70% відсотків заробітної плати державного службовця.

Крім цього, при здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року відповідачем було змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії, який був визначений при призначенні позивачці пенсії, що не відповідає вимогам законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно статті 4 даного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Згідно пункту 1-1 даного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п. 10-1 вказаного Порядку).

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 даного Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.

Разом з тим, збільшення пенсії у позивачки пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судом при розгляді справи № 876/4984/15 було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачці пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своїй постанові від 16 червня 2015 року зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.

Таким чином, збільшення розміру пенсії ОСОБА_2 при його перерахунку на виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством, не є таким, що збільшився внаслідок дії загальних чинників, тому не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця. Дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачці за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування, є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивачки на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України, Порядком проведення індексації грошових доходів населення. Виходячи з наведеного, місяць перерахунку пенсії позивачки згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Таким чином, оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищевказані положення законодавства, суд приходить до переконання, що відповідачем неправомірно зменшено позивачу розмір пенсії на виконання рішення суду та змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії, а тому відповідача слід зобовязати провести перерахунок пенсії, на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Однак, згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач пропустила належний строк звернення до суду, оскільки звернулась з позовом лише 23 грудня 2016 року.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 23 червня 2016 року, а позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, слід залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 2, 4-18, 41, 86, 94, 158-163, 167, 256 КАС України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.п.5, 5-1,10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1070 від 17.07.2003 року, суд

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задоволити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 876/4984/17 щодо зменшення розміру її пенсії як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 90 відсотків від заробітної плати на 70 відсотків та щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії з квітня 2014 року на вересень 2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 876/4984/17 провести з 23 червня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, а саме з 29.04.2014 року, за наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та провести відповідні виплати з врахуванням виплачених сум з 23 червня 2016 року.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, за період з 09.12.2015 року по 22.06.2016 року - залишити без розгляду.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 1102,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Суддя Максимів І.В.