Рішення № 65151507, 07.03.2017, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
07.03.2017
Номер справи
337/221/17
Номер документу
65151507
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЄУН 337/221/17

2/337/418/2017

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

07 березня 2017 р. Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді - Мурашової Н.А.

при секретарі - Чалій Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи та витрати від 10.07.2015р. відповідачу була призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1. При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2014 рік. Субсидію було призначено з травня 2015 року по квітень 2016 року в розмірі: з травня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00грн. щомісячно; з червня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00 грн. щомісячно; з вересня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00грн. щомісячно; з жовтня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 374,00грн. щомісячно; з листопада 2015р. по березень 2016р. в сумі 603,26грн. щомісячно; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 604,69грн. щомісячно; з лютого 2016р. по лютий 2016р. в сумі 608,92грн. щомісячно; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 630,37грн. щомісячно; з квітня 2016р по квітень 2016р. в сумі 0,00грн. За результатами перевірки справи ОСОБА_1. було виявлено, що він свідомо подав декларацію про доходи за 2014 рік з недостовірними відомостями щодо своїх доходів, а саме задекларував дохід від продажу сільськогосподарської продукції ТОВ «Група компанія «Содружество» в сумі 13 000,00грн., в той час, коли фактично цей дохід становив 27 216,00грн. Недостовірні відомості про доходи за 2014 рік вплинули на визначення розміру субсидії. Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.05.2015р. по 30.04.2016р. складає 2464,79грн.Відповідно до п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. №848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 цього Положення, повертається ним у подвійному розмірі за вимогою органу, що призначив субсидію. 27.07.2016р. відповідачу направлено повідомлення про повернення переплачених коштів субсидії в подвійному розмірі, але до теперішнього часу добровільно кошти не повернуті, у зв'язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.

Просить стягнути з відповідача на його користь надміру перераховані кошти субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у подвійному розмірі в сумі 4929,58грн.

Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, заяву про розгляд справи у його відсутність не надав, причини неявки не повідомив.

Суд, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст. 224 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.

Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню за такими підставами.

Суд встановив, що ОСОБА_1, який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 10.07.2015р. звернувся до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. До заяви додана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, відповідно до якої в квартирі зареєстровано 4 особи, але фактично мешкає 1 особа - заявник ОСОБА_1 Задекларований дохід останнього за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. становить: пенсія - 950,00грн. щомісячно, дохід від оренди земельного паю - 3 050,00грн., дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції (пасіки) - 13 000,00грн. (арк..4).

Згідно з витягом з протоколу №11 від 23.07.2015р. засідання районної комісії адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району по вирішенню питань, пов'язаних з наданням населенню житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії з 01.05.2015р. (арк.6 звор.).

Згідно рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 призначена субсидія на період з травня 2015 року по квітень 2016 року (справа №20106), а саме: з травня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00грн. щомісячно; з червня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00 грн. щомісячно; з вересня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 0,00грн. щомісячно; з жовтня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 374,00грн. щомісячно; з листопада 2015р. по березень 2016р. в сумі 603,26грн. щомісячно; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 604,69грн. щомісячно; з лютого 2016р. по лютий 2016р. в сумі 608,92грн. щомісячно; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 630,37грн. щомісячно; з квітня 2016р по квітень 2016р. в сумі 0,00грн. (арк. 7-11).

Згідно відповіді на запит УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району №32 від 10.05.2016р. у вигляді відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, які звернулися за призначенням житлових субсидій, ОСОБА_1 отримав дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування (код доходу 106) від податкового агента 03749098 в загальній сумі 3049,79грн., сума утриманого податку - 457,46грн., та дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції (код доходу 148) від податкового агента 14121018 в загальній сумі 27216,00грн. (арк. 13).

Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, складеного 27.07.2016р. Головним державним соціальним інспектором УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району, виявлено факт надмірного перерахування ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії в розмірі 2464,79грн. внаслідок подання ним недостовірної інформацію про доходи від продажу сільськогосподарської продукції (арк..12).

Згідно розрахунку надміру виплачених (перерахованих) коштів, які підлягають поверненню, ОСОБА_1 за період з 01.05.2015р. по 30.04.2016р. надмірно перераховано 2464,79грн. (арк.12 звор.).

27.07.2016р. ОСОБА_1 направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії в подвійному розмірі. (арк.17 звор.)

До теперішнього часу кошти добровільно відповідачем не повернуті.

За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

На момент звернення ОСОБА_3 із заявою про призначення субсидії діяло Положення в редакції постанови КМУ №106 від 28.02.2015р. (в силі з 01.05.2015р.).

Так, відповідно до п.8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, інформацію про які зазначено у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, а для призначення субсидії на наступний період - доходів, відомості про які надаються ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).

Відповідно до п.12 Положення субсидія призначається на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян субсидія призначається на основі середньомісячного (за шість місяців, що передують місяцю звернення) сукупного доходу осіб після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими

формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Відповідно до п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним у подвійному розмірі за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Згідно з ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданих відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про часткову доведеність позовних вимог.

Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення у подвійному розмірі надміру перерахованих відповідачу ОСОБА_1 коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через свідоме подання ним недостовірних відомостей про свої доходи.

Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідач ОСОБА_1, звернувшись до позивача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг свідомо подав недостовірні відомості про свої доходи, зокрема, задекларував дохід від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва (від пасіки) в меншому розмірі, ніж той, що фактично був отриманий ним і задекларований до органів податкової інспекції. Подання вказаних відомостей вплинуло на визначення розміру субсидії і потягло надмірне перерахування відповідачу бюджетних коштів.

Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішенням про призначення субсидії, відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб, які звернулися за призначенням житлових субсидій, актом перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.

При цьому,суд враховує, що зазначені обставини відповідачем не спростовані, останній в судове засідання не прибув за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подав.

Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 2464,79грн.

Разом з тим, підстав для стягнення надміру переплачених коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в подвійному розмірі суд не знаходить, оскільки на момент проведення позивачем перевірки та на момент звернення його з даним позовом до суду і його розгляду, діюче законодавство не передбачає обов'язку особи, яка свідомо подала недостовірні відомості, повернути кошти субсидії в подвійному розмірі.

Норми п.20 Положення, якими такий обов'язок був передбачений, діяли лише в період з 01.05.2015р. (постанова КМУ №106 від 28.02.2015р.) по 11.07.2015р. (постанова КМУ №475 від 26.06.2015р.).

Постановою КМУ «Про спрощення порядку призначення та надання населенню житлових субсидій» №475 від 26.06.2015р. скасовано обов'язок осіб, яким надміру була нарахована субсидія внаслідок подання недостовірних відомостей, повернути суму отриманої субсидії в подвійному розмірі, тобто пом'якшується юридична відповідальність.

Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України та ч.2 ст.5 ЦК України, закони та інші нормативно-правові акти, в т.ч. акт цивільного законодавства, не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі №1-7/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення ч.1 ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Таким чином, оскільки норма законодавства про стягнення переплачених коштів субсидії в подвійному розміру на даний час скасована, чим пом'якшена юридична відповідальність відповідача ОСОБА_1, суд не знаходить підстав для стягнення надміру перерахованих йому коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в подвійному розмірі.

На підставі викладеного позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до ст.88 ЦПК України, враховуючи, що позивач був звільнений від сплати судового збору за подання даного позову, суд вважає необхідним стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1600,00грн..

Керуючись ст.58 Конституції України, ст.5,11 ЦК України, ст.1,2,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст.3,4,10,11,57-61,88,212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, одержувач: УПСЗН ЗМР по Хортицькому районі, р/р35415020078415, ЄДРПОУ 37573817, Банк: ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015) надміру перераховані кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 2464 (дві тисячі чотириста шістдесят чотири)грн. 79 коп.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., РНОКПП НОМЕР_1, на користь держависудовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот)грн. 00коп. (отримувач УДКСУ у Хортицькому районі м.Запоріжжя, код отримувача код за ЄДРПОУ 38025414, р/р 31219206700008, банк: УДК у Хортицькому районі м.Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: «судовий збір», код ЄДРПОУ суду 37408374).

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Н.А. Мурашова

07.03.2017