Справа № 333/692/17-а
Провадження №2-а/333/76/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.03.2017 р. м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого судді Ярошенко А.Г., розглянувши в скороченому проваджені адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваю на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір його пенсії станом на січень 2017 року складає 1054,01 грн. на місяць, тобто його пенсія є нижчою, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу першого ч. З ст. 42 Закону № 1058, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
В січні 2017 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя із заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії.
Листом від 24.01.2017 року № 4/Л-9 Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя відповіло що пенсія розраховано вірно, відповідно до вимог чинного законодавства.
Тобто УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя просто відмовляється у перерахунку пенсії за віком з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, діє всупереч вимогам законодавства.
Вважає дії УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо не проведення перерахунку моєї пенсії у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб неправомірною та такою, що порушує його законні права та свободи.
Відповідно до ст.183-2 КАС України суд розглянув справу у скороченому провадженні.
Відповідач надав заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову не надав, в зв'язку з чи суд розглядає справи на підставі матеріалів, наданих позивачем.
Позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваю на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір його пенсії станом на січень 2017 року складає 1054,01 грн. на місяць, тобто його пенсія є нижчою, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу першого ч. З ст. 42 Закону № 1058, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
В січні 2017 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя із заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії.
Листом від 24.01.2017 року № 4/Л-9 Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя відповіло що пенсія розраховано вірно, відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Також за приписами ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№1058) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.
Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку про те, що розмір пенсії, призначеної внаслідок дострокового виходу на пенсію за віком у відповідності до вимог пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначається у декілька етапів: перший - визначення розміру пенсії відповідно до ст. 27 Закону №1058; другий - визначення розміру пенсії згідно зі ст. 28 Закону №1058 (йдеться про мінімальний розмір пенсії); третій - зменшення обчисленого відповідно до ст.ст. 27, 28 Закону №1058 розміру пенсії на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Тобто, при достроковому виході на пенсію, зменшенню підлягає розмір пенсії, обчислений у мінімальному розмірі згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А відповідно до ч.3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. А згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» та ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік» відповідно з 01.12.2016 р. та 01.01.2017 р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить 1247 грн.
Оскільки позивачці було призначено пенсію у відповідності до положень п.7-2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внаслідок дострокового виходу на пенсію, то суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було зменшено обчислений з урахуванням ст. 28 цього Закону розмір її пенсії на 18 % (0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію), а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити. При цьому суд також вважає, що її право на соціальний захист, передбачено ст. 46 Конституції України не порушено, бо загального стажу позивача не вистачає для перерахунку та становить 29 років 7 місяців 8 днів, замість потрібних 35 років.
Також зважаючи на те, що у задоволенні позову позивачу відмовлено, то відповідно до положень ст. 94 КАС України не підлягають задоволенню й вимоги про стягнення на його користь судових витрат та витрат на правову допомогу
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8 - 11, 70 - 72, 94, 159 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позовних ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постанова може бути оскаржена в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя А.Г. Ярошенко