Ухвала суду № 65147198, 06.03.2017, Шишацький районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
06.03.2017
Номер справи
551/35/17
Номер документу
65147198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 551/35/17

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

06 березня 2017 року Селище Шишаки

Шишацький районний суд Полтавської області в особі головуючого судді Колоса Ю.А., при секретарі Кирда Н.М., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання протиправними та скасування рішень субєкта владних повноважень,

В С Т А Н О В И В:

20 лютого 2017 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання протиправними та скасування рішень субєкта владних повноважень.

В позовній заяві позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення 37 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 квітня 2015 року, рішення 38 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 червня 2015 року, рішення 39 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради від 10 липня 2015, рішення 40 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 серпня 2015 року та рішення Шишацької селищної ради сорок четвертої сесії шостого скликання від 10 серпня 2015 року в частині обєднання Сагайдацької сільської ради із іншими територіальними громадами Шишацького району з утворенням одної обєднаної територіальної громади - Шишацької селищної ради.

Одночасно з позовною заявою позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, в якій позивач просить визнати поважними причини пропуску ним шестимісячного строку звернення до суду, стверджуючи, що повні тексти оскаржуваних рішень субєктів владних повноважень не були опубліковані в Шишацькій районній газеті «Сільське життя» і таким чином було порушено право позивача на обізнаність із питаннями, що являються предметом оскарження.

Позивач у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду також вказав, що з повним текстом оскаржуваних рішень субєкта владних повноважень він ознайомився в січні 2017 року.

В звязку з цим позивач, посилаючись на норми ст.102 КАС України, просив визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування рішень субєктів владних повноважень.

В судовому засіданні позивач підтримав клопотання та додатково послався на ту обставину, що у звязку з погіршення стану свого здоровя він тривалий час перебував на лікуванні не за місцем своєї реєстрації.

Представник відповідача заперечив проти задоволення клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень субєктів владних повноважень.

Заперечення обґрунтовуються наступними доводами.

Оскаржувані рішення субєктів владних повноважень були прийняті у період з 28 квітня по 10 серпня 2015 року в ході добровільного обєднання територіальних громад Шишацького району в обєднану Шишацьку територіальну громаду. Про всі прийняті рішення з питань створення обєднаної територіальної громади було доведено до відома громадян через публікацію повідомлень в Шишацькій районній газеті «Сільське життя» або шляхом опублікування самих рішень. У текстах повідомлень також містились посилання на адресу сайту Шишацької селищної ради, де громадяни можуть ознайомитися з повними текстами рішень. Відтак позивач повинен був дізнатися про прийняття оскаржуваних рішень та про їх зміст ще у 2015 році. До суду позивач звернувся тільки у січні 2017 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

В звязку з цим представник відповідача просив відмовити в задоволенні заяви позивача.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Оскаржувані позивачем рішення субєктів владних повноважень прийняті в період часу з 28 квітня 2015 року по 10 серпня 2015 року.

Позивач звернувся з позовом про скасування вказаних рішень органів місцевого самоврядування 20 січня 2017 року, тобто майже через два роки.

При цьому утворення Шишацької обєднаної територіальної громади шляхом обєднання частини територіальних громад Шишацького району Полтавської області є загальновідомим фактом, рішення органів місцевого самоврядування (у тому числі і оскаржувані рішення) були доступні для ознайомлення жителям, створенню обєднаної територіальної громади передувала широка розяснювальна та інформаційна робота, а повідомлення про оскаржувані рішення органів місцевого самоврядування публікувались в місцевих засобах масової інформації, зокрема, у районній газеті «Сільське життя».

Таким чином позивач, як житель ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючи на території Сагайдацької сільської ради, повинен був дізнатися про можливе порушення своїх прав, свобод та інтересів в звязку з утворенням Шишацької обєднаної територіальної громади та входженням до її складу Сагайдацької сільської ради ще у червні 2015 року після публікації в Шишацькій районній газеті «Сільське життя» №25 від 15 червня 2015 року повідомлення Сагайдацької сільської ради про те, що 38 сесією шостого скликання від 10 червня 2015 року було прийнято рішення про надання згоди на добровільне обєднання територіальних громад в одну обєднану територіальну громаду Шишацьку селищну раду. У цьому ж повідомленні міститься вказівка, що з повним текстом рішення громадяни можуть ознайомитись в приміщенні Сагайдацької сільської ради.

Посилання позивача на те, що повні тексти оскаржуваних рішень не публікувалися в газеті «Сільське життя» і йому не було відомо про їх зміст суд до уваги не приймає, оскільки вони спростовуються наданими представником відповідача ксерокопіями сторінок газети «Сільське життя» від 03 квітня 2015 року №14, від 08 травня 2015 року №19, від 15 травня 2015 року №20, від 22 травня 2015 року №21, від 22 травня 2015 року №22, від 29 травня 2015 року №22, від 19 червня 2015 року №25, від 13 листопада 2015 року №46, від 20 листопада 2015 року №47, від 04 грудня 2015 року №49, від 11 грудня 2015 року №50.

Крім того, позивач не надав жодних доказів існування у нього будь-яких обєктивних перешкод для ознайомлення з повним текстом оскаржуваних рішень чи то в приміщенні Сагайдацької сільської ради чи то в приміщенні Шишацької селищної ради чи то на офіційному сайті Шишацької селищної ради та звернутись до суду з адміністративним позовом в межах строку, визначеного ст.99 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до вимог ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

За приписами ст.17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Разом з тим, Європейський Суд з прав людини в ухвалі щодо прийнятності від 30.08.2006 (справа «Каменівська проти України»), вказав, що «право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані».

Отже, за практикою Європейського Суду з прав людини право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс та інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії»).

Згідно ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Стаття 102 КАС України передбачає, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.107 КАС України суддя зясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, та чи є підстави для її задоволення).

Дотримання строку звернення до суду є однією із умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Згідно до п.9 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Оскільки, дане поняття за своєю суттю є оціночним, суд у кожному конкретному випадку має надати правову оцінку відповідним обставинам та, як наслідок, визначити, чи можуть такі обставини бути визнані поважними.

Європейський Суд з прав людини у Справі «Пономарьов проти України» зазначив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави.

Враховуючи те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, докази на підтвердження поважності причини пропуску процесуального строку не надавались, суд дійшов висновку що клопотання позивача ОСОБА_1 про визнання поважною причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлення строку звернення до суду за захистом свого права задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.99, 100, 107, п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суддя,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання протиправними та скасування рішень субєкта владних повноважень - залишити без розгляду у звязку з пропуском строків звернення до адміністративного суду.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шишацький районний суд Полтавської області, шляхом подання протягом 5 днів з дня її отримання апеляційної скарги.

Головуючий: (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя Шишацького районного суду

Полтавської області ОСОБА_3