ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 р. Справа № 876/7503/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Кудєрової О.В.,
представника відповідача Зарічинського В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яким просив зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до грошового забезпечення, передбаченого посадою заступника начальника Управління поліції охорони в Тернопільській області Національної поліції України, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без обмеження граничного розміру.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 серпня 2016 року позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», оскільки відповідно до п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських. А відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Також суд зазначив, що відповідно до п. 4 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 заява про перерахунок пенсії може подаватись до органу, що призначає пенсію, особисто пенсіонером, в зв'язку з чим, на думку суду, твердження позивача про порушення відповідачем порядку перерахунку пенсії, є безпідставним.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що Кабінет Міністрів України не приймав жодного рішення відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не надходила інформація від Міністерства внутрішніх справ України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тому, на думку відповідача, у спірному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2, а підстави, які наводить позивач, не ґрунтуються на нормах законодавства. Зокрема, відповідач вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки даною постановою було вперше встановлено грошове забезпечення категорії працівників (поліцейських), якої раніше не існувало, а не змінено розмір грошового забезпечення відповідних категорій працівників, як це передбачено ст. 63 зазначеного вище Закону. Також, на думку відповідача, Національна поліція України не є органом, який уповноважений надавати довідки для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції, оскільки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 були ліквідовані без правонаступництва територіальні органи внутрішніх справ і утворено територіальні органи Національної поліції. Також Національна поліція України є юридичною особою публічного права, центральним органом виконавчої влади і не входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перед виходом на пенсію позивач займав посаду заступника начальника Відділу державної служби охорони при Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області.
У квітні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 зазначеного Закону, посилаючись на встановлення розмірів грошового забезпечення поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листом від 14.04.2016 року № 143/Т-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило ОСОБА_2 про відмову у перерахунку пенсії, мотивуючи відмову тим, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, згідно якої уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії. Оскільки повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для перерахунку пенсії немає.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність такої відмови відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 цього Закону у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Відповідно до змісту наведених норм підставою для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій працівників, встановлена на підставі рішення відповідного компетентного органу державної влади.
Відповідно до п. п. 1, 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із цим Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як встановив суд з листа Управління поліції охорони в Тернопільській області Національної поліції України від 18.04.2016 року № Т-6/39-2016, грошове забезпечення заступника начальника Управління поліції охорони Національної поліції України, тобто на посаді, аналогічній тій, на якій ОСОБА_2 працював перед виходом на пенсію, становить: посадовий оклад 3500,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник поліції 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції від 19 до 22 років 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Також передбачено надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Оцінивши зміст наведених вище нормативних актів та даного листа, колегія суддів дійшла висновку, що встановлення зазначеною постановою Кабінету Міністрів України розмірів грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.
Доводи відповідача про те, що вказана постанова не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки нею було вперше встановлено грошове забезпечення категорії працівників (поліцейським), якої раніше не існувало, а не змінено розмір грошового забезпечення відповідних категорій працівників, як це передбачено ст. 63 зазначеного вище Закону, колегія суддів вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Як зазначено вище, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» безпосередньо передбачено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також відповідно до ст. 102 Закону України «Про національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 15 Прикінцевих та перехідних положень за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, з набранням чинності Законом України «Про національну поліцію» не скасовано встановлені раніше пільги та гарантії, в тому числі щодо пенсійного забезпечення, для колишніх співробітників органів внутрішніх справ (міліції).
Також колегія суддів не бере до уваги твердження відповідача про недотримання позивачем порядку перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, враховуючи наступне.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», врегульовані «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, п. 4 якого, зокрема, визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Таким чином, згідно з даною нормою підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону може бути як прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до п. 1«Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України, так і заява про перерахунок пенсії, подана пенсіонером особисто. При цьому, на думку колегії суддів, наведені дві підстави перерахунку пенсії є самостійними і не суперечать та не виключають одна одну.
Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.
Також, на думку колегії суддів, подання позивачем у спірному випадку заяви про перерахунок пенсії є належним способом реалізації його конституційного права на пенсійне забезпечення з врахуванням бездіяльності Кабінету Міністрів України та інших компетентних державних органів щодо вчинення дій та прийняття рішень, передбачених зазначеним вище Порядком, спрямованих на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Доводи відповідача про те, що Національна поліція України не є органом, який уповноважений надавати довідки для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції, колегія суддів не бере до уваги, оскільки дане питання не стосується предмета спору в даній справі.
За наведених обставин колегія суддів дійшла, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Одночасно колегія суддів зазначає, що оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до ч. 10 цієї статті рішення апеляційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 01 серпня 2016 року у справі № 607/6235/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л.Я. Гудим
В.В. Святецький
Ухвала складена в повному обсязі 03.03.2017 року