КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1649/16 Головуючий у 1-й інстанції: Каліновська А.В. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
У Х В А Л А
Іменем України
28 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Собківа Я.М. Сорочко Є.О. Кондратенко Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа: Черкаська міська рада про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа: Черкаська міська рада про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.07.2014р. № 0002192301, від 22.09.2014р. № 0003022301 та від 26.09.2014р. № 0003112301.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач - Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
27 лютого 2017 року до Київського апеляційного адміністративного суду від позивача - Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» надійшло клопотання про оголошення перерви у розгляді справи, у зв'язку з участю представника позивача в судовому засіданні Апеляційного суду Черкаської області, яке, також, призначене на 28 лютого 2017 року.
Колегія суддів вважає, що вказане клопотання позивача про оголошення перерви у розгляді справи не підлягає задоволенню, оскільки таке відкладення може призвести до затягування строків розгляду справи, та, як наслідок, вчинення таких дій - порушення судом норм процесуального права.
Крім цього, згідно ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» зареєстроване як юридична особа з 09.09.2005р. (код ЄДРПОУ 33752870).
Державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області проведено документальні позапланові невиїзні перевірки по питанню правильності та повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.05.2011р. по 31.12.2013р. та за період з 01.01.2014р. по 31.07.2014р., за результатами яких складені акти від 09.09.2014р. № 333/23-01-22-06/33752870 та від 10.06.2014р. № 199/23-01-22-01/33752870.
Перевірками встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, пп. 288.5, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено:
- заниження підприємством позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.05.2011р. по 31.12.2013р. на загальну суму 436 674 грн. 80 коп.;
- заниження підприємством позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.01.2014р. по 31.07.2014р. на загальну суму 140 658 грн. 11 коп.
За наслідками вказаних перевірок, відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 21.07.2014р. № 0002192301, від 22.09.2014р. № 0003022301 та від 26.09.2014р. № 0003112301.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього Закону, за приписами якої, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV, і відповідно до абзацу п'ятого статті 5 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст.ст. 15, 18 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Пунктами 288.5.1. - 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів, згідно з п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.4 ст. 287 Податкового кодексу України).
Платником орендної плати, на підставі пунктів 288.2 - 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України, є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 1 ст. 288 Податкового кодексу України).
В силу ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Черкаської міської ради від 31.01.2006р. № 9-86 Приватному підприємству «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 8630 кв. м., яка знаходиться у м. Черкаси в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, під розташування та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку за рахунок земель Черкаської міської ради. Зазначеним рішення визначено, що за функціональним використанням земельна ділянка віднесена: на період будівництва - до категорії земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі (землі, що зайняті поточним будівництвом); після завершення будівництва - до категорії земель житлової забудови.
Між Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 13.02.2006р. було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за № 040677500081.
Згідно пункту 4.1 вказаного договору, орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:
- грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси № 121-гр.-2006 від 07.02.2006р. на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 519 699 грн.; земель комерційного використання - 1 039 311 грн.
- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 5 197 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію.
Відповідно до п. 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Крім того, між Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 07.02.2006р. укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за № 040677500080.
Згідно пункту 4.1 вказаного договору, орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:
- грошова оцінка земельної ділянки площею 34607 кв. м., згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси № 88-гр.-2006 від 26.01.2006р. на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 330 833 грн.; земель комерційного використання - 1 654 166 грн.
- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 7 308 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію.
Відповідно до п. 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Рішенням Черкаської міської ради № 5-656 від 13.05.2010р. «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127 грн. 48 коп., попередній розмір становив 39 грн. 32 коп. Рішення набуло чинності з 17.05.2011р. року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17.05.2011р. у справі № 2-а-791/11/2316.
Згідно листів управління Держземагенства у Черкаській області про нормативну грошову земельних ділянок від 07.03.2013р. та від 14.05.2014р. № 01-09/3285 що знаходяться: в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги площею 8630,00 кв. м. (землі житлової забудови) за 1 кв. м. становить 297 грн. 67 коп. та на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра, площею 34607 кв. м. (землі комерційного використання) за 1 кв. м. становить 430 грн. 45 коп.
Так, контролюючим органом під час проведення перевірок позивача та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень було використано зазначені листи, а не витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Однак, інформація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра, що зазначена у вищезгаданих листах повністю відповідає відомостям, що містяться у Витягу № 97 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а тому доводи апелянта на вказані обставини, як на підставу для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, колегія суддів вважає безпідставними.
Крім цього, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про те, що розмір орендної плати земельної ділянки, яка перебуває в державній та комунальній власності встановлюється за згодою сторін, якої і було досягнуто між Черкаською міською радою та відповідачем під час укладення договору оренди землі та затвердження мирової угоди у справі за позовом Черкаської міської ради до Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення заборгованості за договором оренди землі, відповідно до яких, сторони домовилися про меншу суму грошового зобов'язання, з огляду на наступне.
З набранням чинності Податкового кодексу України, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в жодному разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція, також, наведена в постановах Верховного Суду України від 02 грудня 2014 року у справі № 21-274а14 та від 07 квітня 2015 року у справі № 21-117а15.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що у разі, якщо розмір орендної плати за землю, який встановлено відповідним договором є меншим, ніж передбачено Податковим кодексом України, орендна плата має справлятися у розмірі, встановленому Податковим кодексом України.
Разом з тим, пунктом 2.11 «Порядку встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися», затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 22.04.2008р. № 4-385 визначено, що у разі надання земельної ділянки для розміщення нових (або реконструкції існуючих) об'єктів рухомого або нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний термін будівництва (реконструкції), але не більше, ніж на 2 роки, в розмірі 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки. За закінченням даного терміну, розмір орендної плати визначається на загальних підставах (незалежно від того, чи прийнятий об'єкт в експлуатацію).
Рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010р. № 5-655 «Про призупинення дії пункту 2.11 додатку до рішення Черкаської міської ради від 22.04.2008р. № 4-385» було призупинено дію вищевказаного пункту 2.11 та надано право орендарям, які не отримали дозвіл на виконання будівельних робіт, сплачувати орендну плату за ставками, встановленими для земель, зайнятих поточним будівництвом, тобто, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, до 31.12.2010р.
Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що у зв'язку із закінченням нормативного терміну будівництва земельних ділянок орендна плата за землі позивачем має нараховуватись за ставкою, як за землі житлової забудови (комерційного використання).
Зазначена позиція повністю підтверджена рішенням Вищого господарського суду України від 16.04.2015р. у справі № 925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення 55 051 грн. 50 коп., у зв'язку з чим, судом першої інстанції вірно не прийнято до уваги посилання представника позивача на постанову Вищого господарського суду України від 13.08.2015р. по справі № 925/1726/14, в якій зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій передчасно дійшли висновку про віднесення вказаних земель до комерційного використання.
Доводи апелянта на затвердження Господарським судом Черкаської області мирової угоди від 19.10.2016р., укладеної ПП «ІБК «Будгарант» із Черкаською міською радою, відповідно до якої, сторони домовились про меншу суму грошового зобов'язання з орендної плати, ніж нараховано контролюючим органом, колегія суддів, також, вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки, як зазначалося вище, орендна плата має справлятися в розмірі, встановленому Податковим кодексом України.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що при прийнятті податкових повідомлень-рішень від 21.07.2014р. № 0002192301, від 22.09.2014р. № 0003022301 та від 26.09.2014р. № 0003112301 Державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Податковим кодексом України.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Судді Вівдиченко Т.Р. Собків Я.М. Сорочко Є.О.
Повний текст ухвали виготовлено 06.03.2017 року
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Собків Я.М.
Сорочко Є.О.