Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2017 року Справа № П/811/1674/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною відмови Головного управління Держземагентва у Кіровоградській області щодо незатвердження проектів землеустрою про передачу земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства надану ОСОБА_1 листом від 22.09.2016 року №П-15209/0/8539/0/6-16; зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3, в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова відповідача є протиправною, оскільки, як вважає позивач, ним дотримано встановленого чинним законодавством порядку отримання земельної ділянки в оренду, а тому він просить суд зобов'язати відповідача затвердити проекти землеустрою на вищевказані земельні ділянки.
Відповідачем до суду подано письмові пояснення відповідно до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі. Сторони просили розглядати справу без їх участі (а.с.83-84, 86).
На підставі ч.3 ст.160 КАС України 28.02.2017 р. винесено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 06.03.2017 р.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою (датована 19.01.2016 року) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 33,1626 га терміном на 25 років для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.12).
Судом встановлено, що дана заява була зареєстрована Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області 01.03.2016 року (а.с.12).
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 р. №20 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Тобто у даному випадку суб'єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Відповідно до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно з ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Як визначено частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Судом встановлено, що дане клопотання у місячний строк відповідачем розглянуто не було.
Абзацом 3 частини 3 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, зазначеною нормою встановлено принцип "мовчазної згоди" за яким особа набуває права замовити розроблення документації із землеустрою без надання дозволу.
01.04.2016 року р. позивач з ПП «Геопроект» уклав договори про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 25 років №02/04-16 Г та 01/04-16 Г (а.с.28-31).
07.04.2016 року ОСОБА_1 направив Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове повідомлення про замовлення виготовлення проектної документації із землеустрою щодо земельних ділянок загальною площею 33,1626 га (а.с.14-15).
За результатами розгляду виготовлених проектів землеустрою Відділом Держгеокадастру у Гайворонському районі надано висновки №86/0/41-16 та №85/0/41-16 від 28.04.2016 року про здійснення відведення земельних ділянок ОСОБА_1 загальною площею 29,7893 га при умові дотримання вимог та положень Земельного кодексу України (а.с.26, 27).
Судом встановлено, що 05.09.2016 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 29,7893 га за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства (а.с.18). Дана заява була зареєстрована відповідачем 07.09.2016 року (а.с.18).
За результатами розгляду заяви відповідач листом від 22.09.2016 року №П-15209/0/8539/0/6-16 повідомив про відсутність у ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ст.118 Земельного кодексу України ст.50 Закону України «Про землеустрій»). що на думку відповідача виключає підстави затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (а.с.19).
Позивач не погоджується в вищевказаною листом-відмовою, тому звернувся до суду для захисту свої прав.
Із системного аналізу ч.3 ст.123 Земельного кодексу України судом встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою лише протягом місячного строку з дня реєстрації клопотання про надання дозволу розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Приймаючи рішення у законодавчо встановлений строк, такий орган дотримається принципу "належного урядування" за яким державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (п.70 рішення Європейського суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі "Рисовський проти України").
Водночас недотримання уповноваженим органом строків визначених ч.3 ст.123 Земельного кодексу України свідчить про "мовчазну згоду" такого органу та надає особі право замовити розроблення документації із землеустрою без одержання дозволу, що закріплено законодавчо.
При цьому реалізація особою права наданого абз.3 ч.3 ст.123 Земельного кодексу України щодо замовлення розроблення документації із землеустрою без надання дозволу та письмове повідомлення про це відповідного уповноваженого органу свідчить про дотримання вимог ч.3 ст.123 Земельного кодексу України та нівелює подальшу відмову такого органу з посиланням на відсутність дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Як встановлено судом заява про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, яка подана позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зареєстрована 01.03.2016 р. Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді на вищевказану заяву відповідачем позивачу не надано, що не заперечувалось останнім в письмових поясненнях, а тому місячний строк на розгляд такої заяви сплинув 01.04.2016 р.
Вищевикладене свідчить про недотримання відповідачем місячного строку, встановленого ч.3 ст.123 Земельного кодексу України для розгляду заяв позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про право позивача на розроблення такої проектної документації за принципом «мовчазної згоди», що останнім було й зроблено.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача в цій частині підлягають задоволенню.
Позовні ж вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3, в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства не можуть бути задоволенні з огляду на те, що дані повноваження є компетенцією такого органу, що виключає можливість здійснення їх судом. Тому суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 вересня 2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 25 років загальною площею 29,7893 га для ведення фермерського господарства на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1102,40 грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в затвердженні проектів землеустрою про передачу земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства, надану ОСОБА_1 листом від 22 вересня 2016 року №П-15209/0/8539/0/6-16.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 вересня 2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 25 років загальною площею 29,7893 га для ведення фермерського господарства на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.
Присудити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (одну тисячу сто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
(підпис)
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Дегтярьова